Süper tarayıcıların savaşı:IE, Firefox, Opera

CHIP Online zamanın en popüler web tarayıcılarını sıkı bir teste tâbi tuttu. Sonuçlar burada...

Süper tarayıcıların savaşı: IE, Firefox, Opera

Kötü hackerlerden korunmak için ya süper güçlere sahip ya da iyi bir tarayıcıya olmak lazım. CHIP Online sörf yazılımlarının ne kadar güvenli olduğunu test etti hangisinde süper kahraman ışığı olduğunu ortaya çıkardı.

Bir süper kahraman ile internet tarayıcısının ortak noktası ne olabilir? Birçok şey var aslında: İkisinin de kötülere karşı savaşta kullandıkları özel güçleri var. Birinde bunlar Lex Luthor ve Joker'dir diğerinde ise saf internet kullanıcılarının parasını sömüren veya PC'sini eline geçiren hackerlerdir. Hangi tarayıcının daha iyi olduğu sorunsalı ise Süpermen mi yoksa Batman mi daha iyi kavgası kadar eskidir. İşte bu kavgaya Firefox 3, Opera 9.5, Microsoft Internet Explorer 7 ve IE8'in Beta 1 sürümü katılıyor. Apple tarayıcısı Safari yok; bir ankete göre kullanıcıların sadece yüzde 2'si onu kullanıyor.

Testimizde süper tarayıcılar kötülere karşı donanımlı olmaları dışında birçok kullanışlı özelikle sunup sunmadıklarını da kanıtlamalıydılar. Peki hız? Elbette çok hızlı olmalılar.

Süper tarayıcıların savaşı: IE, Firefox, Opera

Koruma: Opera güvenlik kahramanı

Güvenlik şu sıralar çok mühim olduğu için tarayıcıların koruma ilkelerini mercek altına aldık ve bunu yaparken kabul görmüş güvenli uzmanı Secunia ile beraber çalıştık.

Koruma: Opera güvenlik kahramanıSonu ise pek rahatlatıcı değil: Kullanıcıların yaklaşık yüzde 65'i kendilerini koruyamayan tek bir tarayıcıya güveniyor. Onlar, şu an itibariyle dokuz kapanmamış açık barındıran Internet Explorer'ı kullanıyorlar. Bu açıkların saldırganın sistemi eline geçirmesine sebep olması ise cabası.

En güvenli sörfü test ikincisi Opera ile yapabiliyorsunuz: Tarayıcı aktif bir biçimde sahte web sitelerine karşı uyarıyor, açık ara ile en gelişmiş çerez yönetimine sahip, banner'ları ve açılır pencereleri engelliyor ve bu iş için gerekli ayarları istek üzerine her site için kaydedebiliyor. Programın kapanmamış tek bir açığı bile yok. Mükemmel!

Diğer tüm katılımcılarda hackerler için arka kapılar var. Gerçi Firefox'un kapanamamış tek bir açığı vardı fakat Secunia bunu kritik olarak derecelendiriyordu. Durum iki IE sürümünde daha da kritikti. Bunun sebebi ise IE8'in halen kardeşi IE7'nin güvenli olmayan motorunu kullanıyor olması. Ayrıca sadece IE otomatik olarak tarayıcı tarafından çalıştırılan ActiveX yazılım bileşenlerini kullanıyor. Problem: ActiveX eklentileri sistem üzerinde çok fazla hakka sahip. Eğer bir hacker açık bulursa çoğu durumda kolayca işletim sistemini eline geçirebiliyor. Symantec'in Internet Security Thread raporuna göre tarayıcı eklentilerindeki güvenlik açıklarının yüzde 89'u ActiveX bileşenlerindeki zayıf noktalardan kaynaklanıyor!

Diğer tarayıcılar ActiveX'i hiçbir şekilde desteklemiyor. Böylece Microsoft bileşenleri bu kadar yaygınlaşmamış oluyor. IE'de ise sadece bunu kapatmak yardımcı oluyor ki, Microsoft varsayılan olarak bunu yapmıyor. Vista kullanıcılarının bu konuda avantajı var: Yeni işletim sistemi IE7 ve IE8'i, uygulamaların başlatılmasını engelleyen Korumalı Mod'da çalıştırıyor. Ama yinede yeni işletim sistemini kullananlar kendilerini çok güvende hissetmemeliler.

Fonksiyonlar: IE topallıyor

Bir süper kahramanın şık kostümü ve özel güçleri olmalı. Süper tarayıcılar da güzel gözükmeli ve incelikleriyle parlamalı. Farklı sayfaları sekmelerde açmak, sık gezindiğiniz yerleri kaydetme ve yönetme, RSS beslemelerini gösterme ve entegre arama fonksiyonu gibi farklı özellikler sunulmalı. Bunlar standart donanıma ait ve hepsi bunları yapabiliyor.

Fonksiyonlar: IE topallıyorEğer fonksiyonlara bakarsak Opera tarayıcısının genel anlamda iyi şansı olabilirdi. Birkaç örnek: Opera'da sekmelerle sadece gezinmekle kalmıyorsunuz bilakis çok daha fazlasını yapabiliyorsunuz. Mesela sekmeleri önizleme şeklinde görebiliyor, yer imi olarak kaydedebiliyor veya belirli bir sekme sıralamasını oturum olarak kaydedebiliyorsunuz. Mesela biri eviniz diğeri ise işiniz için. Herhangi bir sitenin çerezlerine nasıl davranılacağı veya reklam gösterip göstermeyeceğine bile karar verebiliyorsunuz. Tüm siteler serbestçe ölçeklenebiliyor, resimleri de dâhil; benzersiz!

Bir diğer eşsiz özellik ise fare hareketleri ile kontrol edebilme. Entegre arama özelliği sayesinde bir sitenin tüm içeriğini URL'sini bilmeden didikleyebiliyorsunuz. Detaylı düşünülmüş baskı özelliği sıradan gözükebilir ama belirtilmeyi hak ediyor: Son derece detaylı, çıktı alınacak sayfayı ölçekleyebiliyor, arka plan resmi karartılabiliyor ve baskı önizleme sunuluyor. Tüm bunları tek bir menü içerisinde mevcut. Böyle bir fonksiyon yelpazesini diğer tarayıcılar sunamıyor. Internet Explorer 7 rakiplerine nazaran sadece temel fonksiyonlar sunuyor. Ancak IE8 birkaç yeni özellik sunuyor. Mesela bir çeşit resimli RSS beslemesi olan WebSlices kullanılabiliyor. Problem: Microsoft yine bilinen formatlara değil, kendi geliştirdiği WebSlice formatının site yöneticileri tarafından desteklenmesine güveniyor.

Diğer üreticiler gerçekten yeni özellikler sunarken IE ancak onlara yetişmekle uğraşıyor. Mesela Microsoft, IE8 ile çökme koruması ACR'yi (Automatic Crash Recovery) sunuyor. Bu özellik sayesinde bir çökme anında kullanılan içerik ve sekmeler yeniden oluşturulabiliyor. Opera ve Firefox bunu çoktandır yapıyor. Firefox kullanıcıları tarayıcılarını Mozilla sitesinde bulunan yüzlerce eklenti ile isteklerine uygun bir şekilde genişletebiliyorlar; hepsi Firefox Community'den. İşte bu avantaj ile çok iyi donatılmış Opera bile baş edemiyor.

Fonksiyonlar: IE topallıyor

Performans: Firefox şimşek gibi hızlı

Saniyeler karar veriyor; eğer bir süper kahraman zamanında olay yerinde olmazsa sarışın kız binadan aşağı düşer. Gerçi tarayıcılarda durum bu kadar dramatik değil ama kim web sitelerinin aheste bir şekilde yüklenmesini beklemek ister?

Performans: Firefox şimşek gibi hızlı4 MBit ADSL veya daha yüksek hızlara çıkabilen VDSL çağında hiçbir tarayıcının hantal olma lüksü yok. Firefox bir Google-Maps sayfasını göz açıp kapayıncaya kadar oluşturabiliyor. Buna karşın Opera sanki tüm dünyayı kurtarmak istercesine bekletiyor; bu çok sinir bozucu bir durum.

Testte hızı iBench5 benchmark'ı ile ölçtük. Yazılım tarayıcıya kompleks HTML sayfaları, Cascading Style Sheets (CSS) ve XML sayfaları yükletiyor ve her şey tamamen gösterilene kadar geçen süreyi ölçüyor. Test birincisi Firefox bu konuda birinci oluyor. Büyük sürpriz: Hem IE7 hem de IE8, Opera'dan daha hızlı.

Bunun açıklaması ise Acid2 testleri: IE7 ve IE8 bu testi geçememiş olmalarına rağmen sörf sırasında web sitelerini düzgün bir şekilde görüntüleyebiliyorlardı. Buna karşın Acid2 testlerini W3C standartlarına uygun bir şekilde geçen Opera birçok siteyi sorunlu gösteriyordu, özellikle de Web 2.0 siteleri ve Ajax bileşenleri. Suçlu ise dolaylı yoldan Internet Explorer: Birçok kullanıcı bu tarayıcıyı kullandığı için web geliştiricileri W3C standartları yerine IE'nin kendi standartlarını baz alıyor. Bunu yeni W3C-Acid3 testi de doğruluyor. Bu testte tüm adaylar başarısız oluyor. Hiç biri testi yüzde 100 geçemiyor.

Bunun dışında RAM kullanımı ölçümleri bizi pek şaşırtmadı: Test adayları belirlenmiş bir zaman aralığında belirli siteleri yüklemekle yükümlüydü. Amaç: Mümkün mertebe az RAM kullanmak. Firefox bu alanda en iyi sonuçları verdi. IE7 pek de zeki çıkmadı ve yaklaşık 200 MB ana belleğe ihtiyaç duydu. Bu şekilde süper kahraman olunmaz.

Sonuç: İki kazanan ve iki kaybeden var

Bu testte iki kazanan ve iki kaybeden oldu. Firefox kıl payı ile eski 1 numara tarayıcı Opera'ya baskın geliyor.

Güvenlik konusunda Opera az bir farkla önde. Standard durumdaki fonksiyonlar için de bu geçerli fakat Firefox, ücretsiz olarak sunulan sayısız eklentisiyle bu açığı kapatıyor. Hız konusunda Mozilla tarayıcısı tüm adayları solluyor. Cidden tavsiye etmeyeceğimiz tek tarayıcı Internet Explorer. Hem 7. hem de 8. sürüm. İki sürüm de güvensiz ve çok az özellik sunuyor.

Web tarayıcıları testte
Sıralama 1. Sıra 2. Sıra 3. Sıra 4. Sıra
Ürün Firefox 3.0 Opera 9.5 Internet Explorer 8 Beta 1 Internet Explorer 7
Üretici Mozilla Foundation Opera Software Microsoft Microsoft
İndir İndir İndir İndir
Genel Değerlendirme 93 92 70 68
Güvenlik (%45) 97 98 76 76
Performans (%35) 95 76 72 70
Fonksiyonlar (%20) 81 100 50 46
Güvenlik
Kimlik Avı Filtresi var var var var
ActiveX kapalı mı evet evet kısmen açık kısmen açık
Test edilen sürümdeki kapatılmış açıklar / kapatılmamış açıklar 1 / 1 14 / 0 28 / 9 28 / 9
Kişisel verileri silme 8 silme seçeneği, otomatik de var 10 silme seçeneği, otomatik yok 5 silme seçeneği, otomatik yok 5 silme seçeneği, otomatik yok
Performans
SunSpider-JavaScript testi (saniye) 27 39 40 41
iBench (HTML) (saniye) 23 26 24 25
RAM kullanımı (ortalama MB) 112 191 195 195
Acid2 / Acid3 testi geçti / geçmedi geçti / geçmedi geçmedi / geçmedi geçmedi / geçmedi
Fonksiyonlar
Sekmeli özellikleri geniş çok geniş basit basit
Sekme önizleme - var var var
Oturum kaydetme kapatma sırasında otomatik (seçime bağlı) farklı oturumlar kaydedilebiliyor - -
Yer imi yönetimi geniş çok geniş sadece temel fonksiyonlar ve Webslices sadece temel fonksiyonlar
Yazım Denetimi var var - -
Baskı fonksiyonu geniş: resim ve arka planı serbestçe ölçekleme geniş: resim ve arka planı serbestçe ölçekleme sayfaları otomatik olarak kağıt boyutuna uyarlıyor sayfaları otomatik olarak kağıt boyutuna uyarlıyor

Halil Mollaoğlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 114 Yorum

mozila ve opera kullanırım(hepsini birden uyumluluk modu ile netscapeden)

firefox kullanan bir kullanıcı, internette sörf yapmanın tadına varmış bir kullanıcıdır.. firefox bu işi çok iyi beceriyor

Safari aslında oldukça hızlı ve kullanışlı tarayıcı. Tasarım, dizayn ve kestirme kısayolları kolayca anlaşılır ve pratik. Zaten firefox altyapısıyla hazırlanmış anladığım kadarıyla.

ben opera ve firefox kullanıyorum.
opera firefoxa göre daha hızlı ama daha cok ram kullanıyor. safari diyenlerıde kınıyorum 4/5 sekmede 150 mb yı geçti.

ie nin sevildiği falan yok.windowsun içinde olduğu için çoğu kişi onu kullanıyor

İE nin cok kullanılması bilgisayara yüklü olarak gelmesidir ve coğu kişi tarayıcıyı değiştirmeyi düşünmüyor internette geziniyim yeter düşüncesi var.Mozilla favorim çok memnumun

Reklam kokan hareketler bunlar ! Ne opera anlatılan kadar iyi ne firefox anlatılan kadar hızlı ama bir gerçek varki ie nin eskisi kadar ii olmadığı

e7 ,tilki ,opera, safari, flock, advanceed browser, maxthon olmak üzere 7 tane kullanıyorum.Bana soracak olursanız opera derim(default zaten).

heralde sonuçlarda zayıftan güçlüye sıralamışlar

nedir bu microsoft düşmanlığı

"IE OUT FİREFOX ya da OPERA IN" düşmanlık diil ie ye gerçekler ortada. kullanıl rahatlığı, güvenlik, eklenti vb. kullananlar bilir firefox ya da opera. bir gerçek daha var hız konusunda opera firefoxdan daha iyi ama operaya alışamadım firefox daha kolay geliyo uzunnnnnnn zamandır kullanıyorum tavsiyem opera ve firefox tercih sizin. bilgilerinize!

Lion Heart:
işin enterasan tarafıda ms'i eleştrirenlerin hemen hemen hepsinin korsan kullanıyor olamaları. Düşünün birkez bir mağazaya girip kıyafet çalıyorsunuz ve mağazayı da kaliteli kıyafetler yapmamakla suçluyorsunuz.

Hız için Apple Safari.
Fonksiyon için Opera.
Kişiselleştirmek için Firefox.
İcon'una bakmak için Internet Explorer 7. :)

AcidTest'de Opera : 83 verdi bana

ayrıca o opera dünyayı bekletme sorununu
Araçlar>Tercihler>Gelişmiş>Tarama kısmına girip
sağdaki yerden
Sayfa görüntüleme seçeneğini
Sayfa yüklendiği anda görüntülemeye başla
yada
1 saniye sonra görüntülemeye başla dersen
beklemezsin en azından ben beklemiyorum

Hepsini denedim, uzun bir süre ie 7 kullanıyordum. Ne zamanki ie 7 ciddi aksamalar yapmaya başladı arayışa girdim ve SAFARI'yi (Apple) tesadüfen kurdum ve denemeye başladım ,internette gezinmenin nekadar zevkli, kolay ve süratli olduğunu keşfettim. Adamlar siz o anda beyninizde kolaylık adına ne düşünüyorsanız ona cevap vermişler. Vaaay be diyorsunuz içinizden, bu kadar da olmaz ki be Apple . Sorunsuz ve dertsiz bir internet kullanıcısı olmak istiyorsanız kesinlikle SAFARI diyorum. Sanırım ben şanslı azınlığım ama safari üzerine tarayıcı tanımam... 10 numara.

bir çok insan internet girmek deyince ie den başka tarayıcıyı bilmiyor bile ..bilgisayar cahili insanlar bunlar.

ff yi ön plana çıkaran eklentileri yoksa sistem tüketim değerleri yüzünden yüzüne bile bakılmaz. Opera da bu destek gelmez ama bir gelirse ortalık duman olur.

Firefox 3 kullanıyorum. Hız falan iyi de şu yeni adres satırı benim için tam bir facia. site ismini yazmaya başladığımda ana sayfa yerine hep iç sayfalar en üstte listeleniyor. Gerçekten çok sinir bozucu benim için düzelirmi bilmiyorum ama firefox 2 ye döneceğim bu gidişle..

neden google maps referans alınıyor. Web standartlarını yüzde yüz destekliyor mu? bunu belirtmemişsiniz. Opera dünya batsa standartlara YÜZDE YÜZ uyar. asla da taviz vermez. ff bu konuda ie standartlarına daha yakın. şimdi sizin testte bu sonuç bu yüzden olmasın. hergün bizde test ediyoruz. ff 3 de yüklü, opera da ,ie de. Kesinlikle her zaman opera hızlı. bir sitede opera yavaş diye ff yi 1. seçmek çok ilginç. 3 sayfa opera övülsün. bir sayfada yavaş diye ff 1. olsun. bravo!!!!!

(sistem tüketim değerlerine de eminim ( yüzde yüz ) bakmışsınızdır onu söylemiyorum bile )

(kıl payı (!) birinci olan ;mükemmel tarayıcıyı yapanlara şükranlarımı sunuyorum :) )

kimsenin onoresine operanın ihtiyacı yok. onu sadece ayarlarını özelleştirmelerini yapıp kullanan bilir. ;)

"Halil Mollaoğlu"

her fırsatta ff ci olduğunu belli eden ,operaya karşı belli bir tavırı olan sevgili editörümüzden süper bir test olmuş.

teşekürler! çok bilgilendik

"Halil Mollaoğlu"

her fırsatta ff ci olduğunu belli eden ,operaya karşı belli bir tavırı olan sevgili editörümüzden süper bir test olmuş.

teşekürler! çok bilgilendik

terbiyesizlik yapma bence uğraşmış yazmış
o kadar bakma sende bu editörümüzün konularına

Safari 1 , Opera 2, IE 3, Firefox 4 diyorum.. Bilgisayarım kullanım duzeylerine ve sürelerine gore bu sekilde siralamis programlari.. Hepsi aynı anda kurulmuştu.. Belki IE'nin 1 saat fazlaligi vardir digerlerinden..

Tarayıcı önerisi isteyenlere tavsiyem Opera ve Firefox olacaktır. Safari ise en son baktığımda büyük güvenlik açıkları olan bir tarayıcıydı. Ms'in programlarının eleştirilmesi MS'ten nefret edildiği anlamına gelmiyor; sadece Ms'in yapması gerekeni yapamadığını gösteriyor. MS sahip olduğu market payı yüzünden kullanıcısına gereken önemi göstermiyor.

Not: Orijinal Microsoft XP Professional Edition kullanıyorum.

bende bu tarayıcı seçimi konusunda çok aşırı titiz biriyim. hergünüm nette geçtiğindne en iyi tarayıcıyı kullanmak benim hakkım. bende hız çok önemli. bu nedenle hem opera hemde ff un en son sürümlerini (çıktıkları an) yükler aynı sayfayı 2 tarayıcıda sırayla açıp süre tutarım. herzaman için ff bir adım önde açmıştır. operayı kullanmak için farklı sayfalarda farklı linklerde denedim lakin gelgörki operayı kullanmam için bir sebep bulamadım.

ancak benim aklımı karıştıran ff mu safari mi ? apple in sayfasında html ve java hız test sonuçlarını grafiksel olarak vermişler ve 1.safari 2.ff olmuştur. opera ile IE yer değiştirmeli kapışmışlar :) acı ama gerçek. ama yinede safari ile ff un gerçek anlamda test edilmesini ve sonuçlarını merak ediyorum.

bu aynı zamanda at yarışına benzer opera ff kapışırcasına gidert ama arkdan safari gibi bir at gelir ayna yapar :) safari 4 ile standardlar aşılacak gibi ki ff 4 ile bu standardtan aşağı kalmayacak gibi. opera ne eder bilinmez lakin yarış safari vs. ff arasındadır.

En çok sevilen explorer bi de %65 ya yapmayın şu an dünyanın en iyi taratıcısı ne opera ne explorer tek bir tarayıcı var oda firefox, asıl tablo şöyle olmalıydı %55 firefox % 35 opera %7 explorer %3 diger işte gerçek tablo:D explorer ıe yaramaz berbatın ötesinde.

Kullanıcılar niye bir tarayıcıya takarlar anlamam. Operayı da Firefoxu da beğendiğiniz ve güvendiğiniz ölçüde kullanın kardeşim. Bir editör ya da kullanıcının beğenisi diğerlerini neden rahatsız ediyor ki. Al benden de bir yorum. Şahsen Firefox yoğunluklu çalışıyorum. Farkedilir derecede hızlı sayfa yüklediği için. Bu genel olarak böyle. Özellikle de ajax komplex sayfalarda. Basit sayfaları ise opera daha hızlı yüklüyor. Hissettiğim bu. Doğru mu?:Herkesin doğruları kendince evet. Ayrıca Explorer kullananlar alışkanlıklarının esiri olmuşlar. Onlara dünyanın en hızlı sorunsuz süper tarayıcısını da yapsanız gene de explorer kullanırlar. İkna edemezsiniz. Sorun yoktur, sadece alışkanlıklarından çıkamamaktalar. Bunların çoğu Explorer 6 kullanmakla birlikte bazıları da Explorer 6'dan dan Explorer 7'ye bile çok zor ve uzun bir süreçten sonra o da mecburen geçmişlerdir. Alışkanlıkları olan çoğunluktan bahsediyorum tabi. Bilinçli olarak her tarayıcıyı gerekli gördüğü hallerde kullanan esnek bireyler en kazançlı olanlar bence. Peki Yukardaki alışkanlıklarının esiri olanların alışkanlıkları doğru mu?: Herkesin doğruları kendince evet. Internete bunla giren güvenliğe aldırmayan , yavaş gezinmeye gönüllü olan onlar. Alan razı satan razı. Herkesin seçimini onurlandırmak gerek. Bir de internete çok az giren kesim var ki onlara dokunmayın bile. Onlar için iki farklı tarayıcı olsa ne olur olmasa ne olur. Bilmem anlatabildim mi.

Opera kullanıyorum ve mükemmel diyebilirim. Öncelikle çok hızlı ve güvenli. ie sayfanın açılmasını beklerken bana nasıl bir işkence çektiriyodu varya bir bilseniz. Bende eskiden bilgisayar fakiriydim. Tarayıcının ne olduğunu bilmezdim. Taki bir arkadaşım bana operayı tavsiye edinceye kadar. Opera mükemmel arkadaşlar. Safarinin Türkçe dil desteği bile yok. Firefoxda operadan sonra ikinci gelir. Operanın bu son versiyonunun arayüzü harika ne ie de var ne de ff de.

Binbir özellikli hızlı operam benim.Firefox binlerce eklentisi olsada yetişemiyor operaya.Ben vazgeçmem kardeşim kim ne derse desin ;)

ancak benim aklımı karıştıran ff mu safari mi ? apple in sayfasında html ve java hız test sonuçlarını grafiksel olarak vermişler ve 1.safari 2.ff olmuştur. opera ile IE yer değiştirmeli kapışmışlar :) acı ama gerçek. ama yinede safari ile ff un gerçek anlamda test edilmesini ve sonuçlarını merak ediyorum.

Eğer Fark ettiysen orada
Safari 3.1
Firefox 2
Opera 9
IE 7
kullanılmış yani safari kendisinin yeni versiyonu ile opera ve firefox eski versiyonları karşılaştırmış
opera 9 ile 9.5 arasında dağlar kadar fark var
firefox 2 ile 3 arasıda birçok fark var

isteyen istediğini kullanır. ama test sonuçlarına göre hızlı ve hantal ortaya çıkar ve bu test sonucu ANCAK GEÇİŞ YAPACAK KULLANICI ya yarar. hali hazırda kargdan başka kuş tanımam diyenlere boş pencere aç içinde surf yaparlar (var böleleri) burdaki makale zaten o boş pencerede surf yapanlara değil ki okusada anlamaz ve takmaz. o yüzden hisler yanıltıcı olur ve kişiye göre değişir. arkadşaım operanın hızlı füze olduğunu vurguluyor. ona göre opera füze görünebilir (kendi standardında) ama standardlara göre düldüldür (pardon bu laf için). o yüzden normal IE kullanıcısı lütfen bu makaleyi laf olsun diye okumasın. GEÇİŞ YAPACAKLAR VEYA TERCİH İÇİN KARASIZ OLANLAR ANCAK BUNU OKUYUP BİLGİ ALABİLİR. gerisine zaten hikaye.

tarayıcılar arasında en CPU kullanan opera
en çok kullanan ise İE 6-7

Bence Güvenlik ve Hız bakımından Opera Çok İyi!

hızdan biraz kısıtlama olsun ama güvenli olsun en mantıklısı opera kullanmak fakat niyeyse benim gözüme hoş görünmüyo opera bir sürü tema yükledim ama sevmiyorum operayı ya:)Firefox a devam

Firefox + Opera + IE ... Hepsinin güzel yanları var; hepsini gereken zamanlarda en uygun olanınını kullanıyorum...

Firefox: NoScript + Adblock Plus eklentileri ile çok daha hızlı, çok daha güvenli...

Opera: Araçlar/Gelişmiş/Geçici dosyalar yolundan geçici dosyalara kolaylıkla ulaşılabilmesi benim çok işime yarıyor... Örneğin flv dosyalarını buradan kolaylıkla alabilirsiniz... Linux sürümünün olması da çoook güzel...

IE: Şimdiyekadar sevdiğim bir özelliğini göremedim :( Ama ie7pro eklentisini kurunca biraz daha güvenli hale geliyor + birçok özellik katıyor. Örneğin bu eklenti ile sayfaları istedim bir resim formatında kayıt edebiliyorum, indirme yöneticiside harika...

Bu yazıyı Linux üzerinde kurulu, tam teşekküllü bir Firefox ile yazıyorum :)

6 seneyi geçti operayı kullanmaya başlayalı(reklamlı versiyon zamanlarından beri). hiç bir zaman da geri kalmadı. Fanatikliği sevmem ama opera 10 numara tarayıcı bazı görüntüleme sorunları olsa da her sürümde daha da mükemmele yaklaşıyorlar.

Yarım saniye beklerin problem yok ;)

opera severlerin sayısı az. lutfen onlara iyi davranın :) gönüllerini hoş tutun :)

Yaa Opera'yı İE Mozillayı Deniyonuzda Safari'yi Nite Denemiyonuz.
Ben Hız Ve Rahatlık İstersen Mozilla ,Görüntü İstersen Safariyi Kullanıyorum. Hızda Bence Aynı Hiç Bir Fark Yok.

Artık Opera ile Firefox birleşmeli diye düşünüyorum. IE zaten kendi kulvarında tek; yavaş, özelliksiz, lüzumsuz. :)

Ben eski bir Operacıyım ama son 2 yıldır Firefox'a karar kıldım. Güle oynaya kullanıyorum Firefox'u. :)

Internet Explorer tabii ki %65 olur ne de olsa yüklü geliyor. Çoğunluğu bayanlardan oluşan araştırmaya meraksız ve Opera denince bir sanat dalı, Firefox denince Fox TV, Safari denince Afrika'da ava çıkmaktan bahsettiğinizi sanan bu şahsiyetler olduğu sürece Internet Explorer'ın liderliği değişmez.

Operayı değişmem diğer gezginlere. ozellikle ilk acılan bos sayfadaki hızlı erişim ozelliği muhteşem.

Zaman zaman hem IE7'yi, hem opera 9.5'u,hem Firefox 3.1'i hemde Safari 3.1.2 yi kullanıyorum. Güvenlik ve sayfa yükleme hızı olarak Safari'yi, Kullanış kolaylığı, genel hız ve add-on çeşitliliği bakımından Firefox'u,boş başlangıç sayfası açması olarak 14:14 teki arkadaşın yazdığı gibide Opera çok iyi. Ama en iyisi olarak ben Firefox'u ve Safari'yi seçerdim

Şu ana kadar en iyi ama en iyi tarayıcı her zaman internet explorer

IE tek geçerim, firefoxu gördük '' çöküyorum çöküyorum çöktüm, ısrar etme , tekrar çökerim '' :)

Yrumumu koymamışlar heralde agır geldi tekrar bir yorum yapayım bari:D:D tek kelime ile firefox: ıe saçma sapan birşey gereksiz explorer eger windows ile birlikde kurulmasa kullanan kişi sayısı safari kullanıcısı kadar olurdu. Asıl sıralama firefox,opera.. ve digerleri şimdi firefox'u eleştiriyorlar hötün oradan haydi kapışalım sen bana explorer özelliklerini söyle bensana firefox'un bilmeden konuşanlar var explorer şuanki en agır tarayıcıdır.Hala güncellemesi gelmedi ha geldi ha gelecek puha haha explorer 8'miş gelsinde görelim bakam nasıl bişe:D:D:D heralde seneye gelir:D:D

Opera'yı tek geçerim. Ama bence Opera 1. , Firefox 2. , IE' ise 3.' dür.

IE dışında tüm tarayıcılar çok güzel ahaha :D

Opera %3'e ulaşmış.Kimbilir yakında %4 bile olabilirler :-)
Forumlarda(Türkiye'dekilerde) herkesin nefret kustuğu IE %65.

Demek ki neymiş;
Forumlara Opera forever tarzı mesajlar yazmak Opera'yı sevdirtmiyor.Ya da IE iğrenç gibi yorumlar kullanıcıları hiç etkilemiyor.

OPERA FOREVER!!!!!!!!!!!

Sevgili arkadaşlar birşeyi eleştirmek için onu bilmek lazım,ama ben 65 yaşındayım,bilgisayarı yeni öğrendim.nasıl eleştirebilirim.Şimdi siz sayın genç arkadaşlardan küçük bir ricam var.Benim bilgisayarım ie idi.merak ya mf indirdim.biraz oynadım.beğenmedim,ve sildim.ben beğenmesem ne olur,beceremedim diyeyim doğrusu .Ama gel görki masa üstündeki kısa yollar çalışmıyor.mecburen tekrar yükledim.bana bir akıl lütfen Saygılarımla.

IE yi asp destekli alisveris sitelerinde kullaniyorum mecburen,cunku dandik siteler firefox ta tam anlamiyla calismiyor,sonra kredi kartindan aliyorsunuz birsey ya 2 tane oluyo,ya baska bir gune bilet aliyosunuz falan.bunlarin disinda firefox hiziyla hepsini ezer gecer,kullanim kolayligi ve ozellikleri yabana atilamaz.

ancak bendeki firefox 3 te bi sorun var,flash videolari bazen oynatirken duruyor kendi kendine ve devam etmiyor,3 sn oynatip duruyor,ileri aliyorum video yu yine 3 sn oynatio duruyo.video tam yuklendigi halde. IE De bu sorun yok.sanirim flash plug in le alakali bi durum..

alaybeyli yanıt,

mf den kastınız firefox sanırım, sizin yapabileceğiniz sağlam işlem şu olabilir sırasıyla,

programlar- donatılar-sistem araçları-sistem geri yükleme bu araçla sistemi o programı yüklemeden önceki bir zamana geri yüklemeniz mümkün, sorun büyük ihtimalle çözülecektir, saygılar

amn apple safari daha iiii bence

AGAIN PLEASE.... OPERA FOREVER!!!

opera bale ile işimiz olmaz Firefox forever

arkadaşlar firefoxun özellikleri çok birçok eklenti bulabiliyorsunuz ama 3.0 sürümü çok çok yavaş.adama saç baş yolduruyo gerçekten bilmiyorum bu sadece bendemi oluyo anlamadım. explorer kullanmaktan başka çare yok açıkçası

daha kararlı Opera için 9.52 sürümüne güncellendi.
http://www.opera.com/download/

firefox yükseldi yükseldi yükseldi ve çakıldı ne bekliyodunuz ki, tesadüfen yakalanan başarı başarı değildir , bunu firefox 3 te çok daha iyi anlamış olduk, bide rekor yapmaya çalıştılar, acaba bu çöken firefoxu kaç kişi yükleyecek rekoru :)

işi bilmiyor bu adamlar valla, firefox 2 gibi sağlam sistemin var , yap 2-3 ufak oynama sal firefox 3 diye , buarada firefoxu geliştir süre kazan demi, bunlarıdamı biz öğretçez :))

"Bunun dışında RAM kullanımı ölçümleri bizi pek şaşırtmadı: Test adayları belirlenmiş bir zaman aralığında belirli siteleri yüklemekle yükümlüydü. Amaç: Mümkün mertebe az RAM kullanmak. Firefox bu alanda en iyi sonuçları verdi. IE7 pek de zeki çıkmadı ve yaklaşık 200 MB ana belleğe ihtiyaç duydu. Bu şekilde süper kahraman olunmaz"

.........

bu sonucu hiçbir eklenti yüklenmemiş ff de bile deneseniz. opera dan en az 10 15 MB fazla RAM işgali olur. Ayrıca opera da da ff nin eklentileri ile yaptığı tonla özellik o anda mevcut standart özellik.

Hatta çok iddialı olacak ama deneyen herkes farkı görebilir. E-mail istemcisini imap üzerinden etkinleştirin. gene opera daha az RAM alanı işgal edecek. (zaten kıl kadar bile ram farkı olmuyor. .:)

Bence apple Safaride burada yer almalıydı, zira ben çok beğenerek kullanıyorum sayfa gösterme hızı firefox kadar iyi, firefox dan sonraki programım safari cunku ram im 1gb, zira safari firedan biraz fazla bellek kullanıyor, cunku safarinin gorselligi linklerdeki butonlara kadar gidiyor, b

Opera %3 mü? Ne komik rakamlar ya.Ama geçen haftaki araştırma sonuçları kadar komik değil. Geçen hafta Opera %0,8'di:)
Geçen haftaki sonuçlar için: http://www.chip.com.tr/konu/Tarayici-dunyasinin-sasirtan-rakamlari_7592.html

Opera yeterince tanınmadığı için kullanım oranı çok düşük görünüyor. ayrıca opera kullandığım en hızlı tarayıcı.

Murat

Chip sizin burada bir hatanızı gördüm;
Opera kullanırken bilgisayarınız aniden kapanırsa açtığınızda açık sekmeler geri geliyor.Ayırca kapanma sırasında otomatik olarak kaydedilebiliyor.Yani firefox gibi yapılabiliyor.

sekme önizlemesi firefox ta eklenti olarak yüklenebiliyor.bende yüklü.herhangi bir sekme açmadan önce yanda çıkan mercek resmine mouse ile gelindiğinde bir önizleme beliriyor.birde piclens eklentisi vardır ki hem you tube hemde google ile uyumlu sormayın.....

piclens gerçekten süper.Sırf bunun için bile Firefox kullanılır

size gerçek istatistikler..
http://www.w3schools.com/browsers/browsers_stats.asp
Firefox %42.6
Belki windows en yaygın işletim sistemi ama Apple,Google, Firefox(google destegi de var) derin stratejiler izliyor.. PC kullanmaya bayılıyorum, mecburen Xp kullanıyorum ama zaman buldukça Linux deniyorum(çok farklı bir deneyim-anlamanıza gerek yok, tv izlemeye vaktiniz varsa ya kitap okuyun veya linuxla ilgili 3-5 şey okuyarak alışın).. ayrıca sadece stabilite ve güvenliginden dolayı mobil işlerim için kesinlikle MacBook alacağım.. Intel'e tekel oldugu dönemlerden dolayı kızardık ama sanırım onlarda Microsoft karşısında pozisyon alıyor Asus gibi:)) saygılar Deniz..

Operaya çamur atanların çoğu operayı ie gibi ayar mayar yapmadan kullananlardır. yüzüne bakar beğenmedim der..Yok şu özellik yok der.vs.. ff sanki direk kullanılyor. ;)

Opera da asla ve asla ff de yapılan özelleştirmelerden sonraki gibi ağırlaşma ,geç açılma sorunu olmaz. RSS yüklemelerinde bile.tümleşik e-mail istemcisini kullanırken bile.. Operayı kurun. gereken özelleştirmeleri yapın. çok güzel temalar var yükleyin bir bakalım. düğme ekleyin. yerlerini değiştirin. kişisel çubuğunuza yerimlerinizi alın. isteğinize uygun java betikleri ekleyin.ses paketini yükleyip sesli komut verin..daha niceleri.. Ondan sonra bi daha deneyin görün bakalım neler oluyor.

FF yi de yıllardır opera ile birlikte kullanıyorum. İki tarayıcıya da haddinden fazla hakimim. Test edip gerçekleri görebilirsiniz. ticari bakış bazı gerçekleri sıvayabiliyor ne yazık ki.:S

bir donanim forumunda arkadaşlarla yaptığımız java hız testinde açık ara ilk 3 sırayı alan dereceler Opera dan.

firefox u firefox yapan eklentilerin ,ie ye göre öne çıkan özelliklerinin tamamına yakını operaya ait. opera nın mucidi olduğu tonla özelliğe sahip olmak için en az 30 tane eklenti yüklüyorsunuz..

onları yükledikten sonra da opera kadar atik, hızlı açılıp çabuk tepki veriyor mu? çok merak ediyorum. bi deneyin bakalım arkadaşlar. şimdi ben birşey diyeceğim fanatiklik olcak. gerçekten bir kıyaslama söz konusu ise denemek de yarar var. kuru lafla peynir gemisi yürümüyor ne yazık ki.

ienin çok kullanılmamasının sebebi amatör kullanıcıların ie kullanması
adama firefox kuralım bak o daha güzel diyom o neki boşver diyo

kullansa ve görse firefoxu böyle demez ama kendi bilir

Internet Explorer Kullananların çoguna firefox desen one der yenilirmi içilirmi der türkiyede çok çok bilinçsiz kullanıcı var bilinçli bir internet kullancısı tabiki firefox Kullanıyor %65 bilinçsiz gözüküyor bence

ben de tum browserlari kullandiktan sonra gordum ki en iyi browser Opera. opera bir bagimlilik yapiyor digerlerinin yuzune bile bakmazsiniz.

yapılan analizlerin doğruluğuna inanmıyorum, daha keyifli bir sörf için opera'yı tavsiye ederim...

koçum benim firefox yuru be seni kim tutar

Explorer'den sonra Firefox'u kullandım ve şu anda insanların neden explorer kullandığını merak ediorum opera hiç ullanmadım ama yorumlara bakılırsa kullanmayıoda isterim

kardeşim bunun amatörlükle alakası yok, birincisi bu sektörde çalışan biriyseniz (ki ben bir web programcısıyım ie'nin sorunlarını cok iyi biliyorum) bunu değiştirmenizin mümkün olmadıgını anlar buna göre davranırsınız. ancak şunu da söyleyim her ne kadar pc'mde safari bile kurulu olsa, web işiyle uğraşmıyor olsam ie kullanırdım, çünkü ie'nin tercih edilmesinin sebebi daha profesyonel görünmesi ve gereksiz tonlarca eklenti kurulumunun olmaması, normal amacını yerine de getiriyor olması yeterli normal bir kullanıcı için. dogrusu javascript debugging özelligi hariç bende sadece sayfa görünümünü kontrol etmek için firefoxtan veya operadan siteme giriyorum

opera'ya yada firefox'a laf atcak deilim sadece şunu merak ediorum bi insan opera yada firefox kullandıktan sonra explorere geri dönermi

Explorer'den sonra Firefox'u kullandım ve şu anda insanların neden explorer kullandığını merak ediorum opera hiç ullanmadım ama yorumlara bakılırsa kullanmayıoda isterim

kimsenin ne kullandıgına yorum yapamazsınız, firefox'un daha kolay çöktüğünü farketmiştim çok sayıda pencere acınca, hepsi pc'mde yüklü bu arada...

IE çok yavaş geliyordu Firefox'u duydum ve kurdum. Artık Firefox ve ben süper ikili olduk. Opera'yı da denemek isterim fakat Firefox gerçekten çok güzel. Örneğin benim bilgisayarımda IE Youtube'u açmıyor fakat Firefox acayip hızlı açıyor ve videolar çok hızlı yükleniyor.

Ayrıca Firefox'un en sevdiğim özelliği sadece tarayıcıda uygun yere girerek daha önce indirdiğim dosyaları göstermesi ve tarayıcı kilitlendiğinde tekrar açıldığında indirmeye devam etmesi. Ayrıca dosya indirirken indirme işleminin son bir dakikasında tarayıcı ekranının sağ alt köşesinde geri sayım yapıyor.Çok hoşuma gitti. Onunla birlikte ben de sayıyorum. :D

IE ile Firefox arasında yarış kesinlikle yapılamaz. Zaten sörften birazcık anlayanlar Firefox veya Opera kullanıyor ve öneriyor.

Artık IE'nin tekel olduğu devir bitti.

en güzeli safari hızı kullanımı sizler tavsiyem

En hızlısı Opera. Eklentileri ile en güvenlisi Firefox. McAfee SiteAdvisor ve NoScript eklentileri Firefox'u en güvenli tarayıcı yapıyor.

genelde opera kullanırım.hız konusunda gerçekten de firefox a oranla yavaş.ama bunu görmezden geliyorm.

İe bitti sayılır.Fiefox kullanıyorum süper.Opera kullanıyodum önceden flash reklamlardan dolayı kullanmıyorum.

Bir tarayıcıda aranan en önemli özellik bence güvenlik olmalı. Bu yüzden dünyada ençok kullanılan IE güvenlik açıklarının didiklenmesine yol açıyor. İnanıyorum ki bir gün firefox en çok kullanılan tarayıcı olduğunda IE nin başına gelenler onunda başına gelecek. Bu bir kuraldır değiştirilemez. Ha bu arad bendenizde FireFox cuyumdur.

Firefox + Adblock Plus + Fast Dial + Foxy Tunes = Mükkembel FF

Aha olay budur !

Opera'yı da seviyorum fakat FF varken Opera hikaye..

en güzel safari bookmarks bar en güzel özeliği bence

Firefox 2' de Mozilla çok iyi bir başarı elde etmişti çünkü rakiplerine göre önemli özellikleri vardı ama eğri oturup doğru konuşalım Firefox 3 tam bir hayal kırıklığı oldu ram kullanımı sorununa çözüm getirdiler; Adobe ile birlikte flash dosyalarına olan sorunları giderildi vs. yani Firefox 2 deki şikayetler giderildi yeni bir bookmark yöneticisi ve arayüzle piyasaya salıverildi..Açıkcası ben göze batan bi yenilik keşfedemedim..Hız açısından benim için bir kaç milisaniyenin önemi yok..peki ne yapabilirlerdi? örneğin rss hizmetini daha ii hale getirebilirlerdi, Mozilla Weave betadan çıkartılıp Firefox 3'e entegre edilebilirdi, çok beklediğimiz ama gelmeyen offline uygulamar geliştirilebilirdi -ki Google bunun üzerinde bayadır duruyor, en çok kullanılan eklentiler örneğin mouse gestures tarayıcıyla bütünleşik gelebilirdi...Peki gelecekte ne olacak? Ben size söyleyeyim Microsoft bu sefer gerçekten işi çok ciddi bir şekilde yürütüyor ve 1. betasında bile yazılımcılara birçok geliştirme ve uygulama alanı sunan internet explorer 8 ile pazar payını %70 lerden yine %90 lara çıkaracak. Bence IE nin geleceği Firefoxdan daha parlak.

bencede atık İe bitti devir fire fox opera istisna olarak kalıcaktır

tekkelime ile firefox ondan sonra opere gelir.

arkadaşlar saferi ile iede iş yok ama;
firefox ve opera ii
ikisinide kullanıcorum çünkü
operanın uyumluluğu artsada,
firefox açık kodlu,
ayrıca çipteki gibi 25 en doğru eklenti ile, dünyanın en güvenli ve en hızlı taryıcısı olabiliyo hayallerdekiğibi
ama oppera düşük boyutlu ve kendi içinde indiriçi biler var. diğer larınden farkı ne derseniz nderme bilgi sini her daim saklıyo ve site desteklerse isterse elektrik kesilsin bir şey olmuyor.
bu de şuna değinmek iştiyorum 3 tü 4 oldu safari ile bu dört büyük tarayıcının dişinda tarayıcıda yok deil. mesele kids browser küçük çocuklar ile görselik için fazırlanmış sıradan bir btoeser. söyleme k işteedim. çönkü hep koruma diyorlar ama görsellik yok. bunun ile birlikte kullanın. alınsıze koruma. şahsen çocuğunuz engellersen sıkılmıcak k size zavk olacak tır. kişa ca sı butip özel amaçlar için browserlar var birtanede siz yapabilirsiniz. havalı oluyo...

Firefox bir alternatif olabilir ancak Opera kadar güvenli olamaz ama benim ilk tercihim bir coder olarak ie'dir sonuçta bütün web siteleri ilk olarak ie'ye göre kodlanır ve tasarlanır. Firefox ve Opera'da çok görmüşsünüzdür yarım yamalak açılan sitelerden. İlk tercihim ie desem de Opera fanıyımdır ayrıca.

MS ürünü olmayan, ücretsiz olan , kullanıcısının isteklerini yanıt verebilen ileriye dönük süprizleri her zaman olan her yazılımın mutlaka bende değeri vardır. ff yi de seviyorum. operayı da. Ortada bir düşman sıfatıyla tatışılacak varsa ie dir. MS dir. FF de bizden opera da..Birbirine kırdırır gibi tartışmayalım. ikisi de benim düşüncelerimi savunuyor. YANi ANTİ MS :) Sevmek için daha ne sebep aramam gerekiyor ki? linux, ubuntu, ff ,opera hepinizle çok mutluyum :D

Artık bundan sonra bende firefox kullanacağım. Bugün bir türlü giremedim bu siteye ie yüzünden. Bende sitede bir probelme var zannettim. Firefox kulanayim dedim. Hemen açıldı.

opera en iyisi...

her zaman her yerde firefox.Deneyin pişman olmayın

Operayı tavsıye edıyorum sızlere hem guvenlı hemde yenı surumlerıyle cok kullanıslı ve gorsel guzellıklerınde bırcok kolaylıklar saglıyor ıcınız rahat etsın OPERA !!

Operaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

opera 1 numara

Valla en iyisi opera,hız bakımından ram tüktmesi bakımından yapmış olduğum testlerde opera birinci geldi.Çünkü bi yerden sonra firefox kafayı yiyor...

Not:"sayfa yüklendiği anda görüntülemeye başla" özelliğini operada aktif ederseniz daha da hızlı olur.

opera tabikide 10 numara tarayıcı

Opera iyidir.. Netscape vardı zamanında firefox a nasıl alışamadıysam onada alışamıstım opera kullanırdım kullanıyorumda.. Bu arada netscape yasıyor mu ? :)

mozillayı kuruyorum, eksik eklenti kur diyor ,her seferindede adobe flaş player eksik diyor.kuruyorum ve ben çöktüm diyor.bıktım artık İE döndüm artık.

opera "Version 10.00 alpha - Build 1219" ile acid in 3 testinide %100 başarı ile tamamlıyor. daha beta sürümü bile değil ! opera gerçekten çok güzel yol kat ediyor...

sizin opera 10 alpha acid3 testinde 100 alıyo dediğinizi
apple safari aylar önce 100 alıyodu

Avant eniyisi bence......Tık diye açılıyor çok hızlı ve güvenli

Safari Acid3 testini başarıyla geçemedi. Bir noktada hatanız var. İLk geçen tarayıcı Opera'dır. Yabancı kaynaklarda da bu böyle geçti. 100/100 başarıyı Safari 4 beta aldı ki Opera 10 Alpha Safari 4'den önce çıktı.

http://en.wikipedia.org/wiki/Acid3

Bende hem ff hemde opera kullananlardanım ikisinide severim o an canım hangisini isterse onu kullanırım. IE açmayalı uzun zaman oldu umarım 6 dan sonrakileri hiç kullanmadım diyebilirim.
Bu ff deki çökme arada banada oluyor çöktüm öldüm bittim ff yetkililerine haber ver beni kurtarsın diyor:) tamam diyorum kısayoluna bidaha tıklıyorum ne çökme var ne bişe sapasaglam duruyor. Bende çökme sorun değilde çöktüm diye yalan sölemesi hoş olmuyor sonucta yalan kötü bişey :)

opera 10.00 ve google chorme çok ii internet 8 ve firefox berbat

firefox'u 1.0 surumunden itibaren kullaniyordum dun aksamdan itibaren google chrome a gectim ve bes dakikada firefoxu unutturdu bana cidden oneririm bu kadar iyi olabilecegini hic dusunmemistim .bu arada firefoxu hic bir site desteklemezken ben desteklemistim ilk ciktiginda :) umarim eski gunlerine doner ...

Internet Explorer Yeterince güvenli,hızlı.Firefox'a pek girmem.Ama Windows Update Kullanmayanlar Opera,Safari,Firefox,Google vs vs şeylerden bahsediyorlar...
Ie8 Diyorum başka bir şey demiyorum...

firefox hemen çöktü dahada çaLışmadı .d

google chrome u 3 gündür kullanıyorum, hepsini unutturdu bana en iyisi chrome bence. Ama google iyice tröst oldu yav birileri dur desin...

Chrome akar IE bakar.

Chrome çok hızlı ve güvenli bir internet yazılımı ama IE çok eski olduğu için millet hala onda kalmış firefoxta çok hızlı ama pek güvenli değil şu anda firefoxla giriyorum çünkü chrome bazı html kodlarını işlemiyor her yazılımın bir kötü tarafı var hiç opera kullanmadım ve kullanan arkadaşlarım var hiçbiri tavsiye etmiyor herkezin artık yeni gözdesi GOOGLE CHROME ;)

en iyisi safari

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir