Süpersonik sürat rekoru!

Sizce bir araba en fazla ne kadar hızlı olabilir? Bu süpersonik aracın hızına inanamayacaksınız...

  • M. Oğulcan Gökçe
En hızlı kara taşıtı adayı
Bloodhound SSC gerçek olursa, saate ortalama 1600km hıza ulaşacak!

Safkan İngiliz Bloodhound SSC (Supersonic Car/Süpersonik araba), saatte 1609km ile yeni bir rekor hedefliyor. 1997 kara hız rekorunun baş mimarı Richard Noble ve Thrust SSC'nin pilotu; İngiliz hava kuvvetleri filosundan Andy Green, 'dünyanın en hızlı tekerlekli taşıtı' kavramının sınırlarını yeniden tartışmaya açıyor.

Yaptığı açıklamada, temel amaçlarının: 'yeni nesile bilim, mühendislik, teknoloji, matematik gibi kariyer seçeneklerinin varlığını hatırlatmak' olduğunu dile getiren Noble; 'karada, saatte 1600 kilometre hız' gibi, ilk bakışta gerçekleştirilmesi imkansız görünen ilham verici bir deneyim öneriyor. Önceki rekoruna bakılırsa bu, pekala da mümkün.

Bugün için kara hız rekortmeni ünvanını elinde tutan Thrust SSC, Rolls-Royce Spey turbo-fan motorlarını besleyen halis muhlis jet yakıtı ile çalışıyor. 'Ses duvarını aşan ilk kara taşıtı' olan Thrust, 97 Ekim'inde, Nevada çölünde yapılan testlerde, 1.228 kms'e çıkmış. Meraklısına ilginç bir not daha düşmek yerinde olacaktır: Aracın ortalama yakıt tüketimi, saniyede 18 litre civarında! Burada deneyeyim demeyin...

Okuyucu Yorumları

Toplam 19 Yorum

saniyede 18 litre civarında! Burada deneyeyim demeyin...
-----------
:D

bu hız hiç bir işe yaramaz ve yer yüzünde kimse kullanamaz...!!!

bu adam gereksiz bir mühendislik örneği olmaya çalışıyor ama neye yarar ki...???

arap şehyi bile aracın bu yakıt tüketimiyle petrol satışlarını durdursa dahi genede yetişemez ve servetini sıfırlar...

sorarım şimdi bu mu mühendislik örneği...???
adı üstünde faydalı bir mantığa oturtulmuş, hesapları olabildiğince doğru yapılmış bir araç yapmak varken, üretim mesleğini bu sersefil ingiliz kendi yaptığı aptallığa neden alet ediyor...???

saygılarımla

Bloodhound SSC gerçek olursa, saate ortalama 1600km hıza ulaşacakmış woowwwww :D:D:D:D

nasıl durucak o :D

bu arabayı ilk ben alcam xD

okadar uzun düz yol varmıki, ben sürsem olmazmı.

Müthiş bir israf!...

Bir düzeltme yapmak gerekiyor. Bu araçlar lastik tahrikli değiller gaz turbini ile hız alıyorlar. bu nedenle karada giden uçak gibi düşünülebilirler. lastikleri sadece sürtünmeyi azaltmak için varlar. Yol ile herhangi bir güç aktarımları yok.

jet motor kulanıyor da f16 yakıt tüketimi nekadar ayrıca jet yakıtı kulanıyordur.

saniyede 18 litre :D teknoloji türkiyeye gelse bile kimse benzin parasından süremezdi :D

bence 1600km sürate çıkan bir araç zaten uçmaya yakın derecede sürtünme kuvveti tekerleklerinden kalkar yaklaşık olarak 1600km/h da yere 20kg baskı uygular en iyisi 2 kanat entegre etmek :D

iyi bayramlar chip ailesi. son cümle de komik olmuş. :) çok güldüm valla.

bunun otogazlısı yokmu :)

türkiyede o arabanın altı yere değer kalsın.

Boeing 737 ler ortalama 750 km hızla uçuyorlar. Arabanın uçması için yeterli hızın zaten 3 4 katını elde etmişler. saatte 400 km hızla çok rahat uçabilir gerekli aero dinamiği sağlanırsa. Ama amaç karada bu hıza ulaşabilmek. Helal olsunadamlara

Ben bunu Türkiye de yaparım hemde ekonomik olsun diyede LPG takarım. Nasıl yapacağımı kısa olarak anlatıyım ben elektronik mühendisklik sınıfından 2 puanla kaldım.
Bak şimdi motor düzeneğinin aero dinamik yapı ile birleşmesinin ortaya koyduğu dinamik oluşumdan... şaka lan şaka :) hihi

Uçmuş bunlar, kendilerinden haberleri yok :D

bunu biz yapsak eminim lpg ile çalıştırmaya kalkardık saniyede 18 lt dio manyak mı bu adamlar ya dünya bunların yüzünden ısınıyor.

saçma saçma yorumlar yapmayın yok biz yapsak lpg olurmuş. yok uzaya çıksak halay çekermişiz ilk olarak filan. sen yapsan öyle olacağı kesin ama o kadar mühendis o kadar bilimadamı var bu ülkede. her yıl en iyi üniversitelerimiz kaç mezun veriyor.

burada dikkatimi çeken nokta başka kariyer seçenekleri olduğunu göstermek istiyoruz kısmıydı. burada denenmemiş bir şey ortaya konuyor, bu nedenle de ana bilim dallarından kişilerle olası senaryolar üzerine çalışılıyor. bilim de böyle bir şey zaten. buradan çıkan sonuçlar mutlaka birçok başka alanda araştırmalara önayak oluyordur.

Sen de yorum yaz