Şüpheli görünen ATM'lere dikkat edin!

Resmini gördüğünüz bu garip cihaz, bir gün sizin de hayatınızı fena halde karartabilir!

  • Zeynel A. Öztürk
Şüpheli görünen ATM'lere dikkat edin!

Para çekmek için kartınızı makineye yerleştirirken dikkat edin. Bu yeni bir şey değil ancak ATM güvenliği makinesi EAST'in yeni raporu, kart slotu içerisine gizlenen, sahtekarlığa yönelik "Skimming" cihazlarının yükselişte olduğunu söylüyor. Bu cihazlar, kartınızın bilgilerini kopyalarak dolandırıcıya ulaştırabiliyor.

Skimming cihazları, EAST'e göre "kart okuyucusunun boğazına, kapağın önüne yerleştiriliyor". Kuruluşa göre üç Avrupa ülkesi, bu tür cihazların kullanımının arttığını söylüyor. Bunların hangi ülkeler olduğu ise açıklanmıyor.

Aşağıda gördüğünüz, alışılandan daha küçük Skimming cihazı ise ismi açıklanmayan bir başka ülkede keşfedildi.

Bununla birlikte rapor, bu tür saldırıların genel olarak artmadığını söylüyor. Hatta önde gelen bazı ATM firmalarına göre saldırılar düşüşe geçmiş durumda. Bu tür cihazları görmeniz pek mümkün olmasa da yapmanız gerekenlerde bir değişiklik yok: Şüpheli görünen herhangi bir makineyi kullanmayın ve hesabınızda beklemediğiniz bir etkinlik varsa bunu bankanıza hemen bildirin.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

"ATM firmalarına göre genel olarak saldırılar artmamış düşüşe geçmiş" Komik gerçekten, sıkıysa bu açıklamayı mağdurlara şahsen yapsınlarda görelim. "Şüpheli görünen herhangi bir makineyi kullanmayın" sen makinana güvenlik güncellemesi yapma herşeyi müşterilerden bekle... Bekleyin isyanlar patlak verip zor zamanlar geçirdiğinizde hepinizi görecez.

kartsız işlem yapın. en güvenlisi. kart taşıma derdi yok. kaybetme derdi yok. kopyalanma/hile derdi yok. mis gibi.

Hırsızlar bunları yerleştirirken ATM'nin güvenlik kamerası nereyi çekiyor acaba... Banka anında devre dışı bırakabilir o ATM'yi... Neden bu konu sorgulanmıyor da, bize dikkatli olun sizinde başınıza gelebilir gibisinden haber yapılıyor...

Söküntü sarsıntı sinyali yapsalar atm ye tamamdır camerayla bilgisayara güvenliğin sinyal gelecek söküntü sarsıntı darbe sinyaları bilgisayarda fark edilir olacak makina sadece kişiyi artık kayda alacak onuda yapmayı beceremiyorlarsa kemal sunalın dediği gibi banada bir su demiş gibi olurllar

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost