Sürpriz Facebook zengini!

Facebook halka açılınca zengin olacaklar arasındaki bu sürpriz isim herkesi şaşırttı...

Sürpriz Facebook zengini!

Hüseyin Cem Köylü

Yeni açılan bir şirketin ofis tasarım işini alsanız ve size ücret olarak nakit mi yoksa şirketten hisse mi istediğinizi sorsalar, hangisini seçerdiniz? Facebook'un Palo Alto, Kaliforniya'daki ofisini 2005 yılında boyayan, grafiti sanatçısı David Choe'ya da bu soru sorulmuş.

New York Times'ın haberine göre, Choe, tercihini hisse senedi almaktan yana kullanmış, hem de şirketin henüz kendini "tuhaf ve amaçsız" olarak tanımladığı bir dönemde... Yine de, Facebook'un ofisini boyamış ve karşılığında şirketin 0.1-0.25 arası bir hissesini almış.

Hepinizin bildiği üzere, Facebook hisselerini halka arz ediyor, analistler bir sene sonra şirketin toplam değerinin 100 milyar dolar olacağını düşünüyorlar. Choe'nun bu ufacık hissesi bile bu gidişle 200 milyon dolar edebilir.

Tabii ki halka arzdan en çok parayı kazanacak olan kişi, şirketin kurucusu ve CEO'su Mark Zuckerberg. Facebook'un büyük çoğunluğuna o sahip ve Facebook'un halka arzının ardından toplam serveti 75 milyar doları bulabilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

ne is bu,facebook sadece bir site 75 milyar dolari var google internet sahibi 45 milyar dolari var,Reklamdan baska bise degil facebook.

şu paralara bak :)

Birgün şu facebook balonu söndüğünde o dönemin son teknoloji işlemcisini overclock ederek yakıcam yemin olsun..

facebook bayadir, google in yaptigi gibi tik basina para almaya absladi reklamlardan, ve web sayfasi dedigin sitenin gunluk tiklanma sayisi google dan cok daha fazla ki google i gunde bir cok kere birsey aramak icin actigin halde :))))

sende google ı internetin kendisi sanan sivrilerden birimisin güzel arkadaşım.eskiden müşteriler çağırırdı internet yok diye giderdik başlangıç sayfası değişmiş google değil diye internet kopuk sananlardansın sende google internetin kendisi değildir google da bir sitedir arama motorudur sen oraya yazmadan da adres çubuğuna site ismini yazarakta istediğin siteye ulaşabilirsin.keşke kendinden önceki sperme yol verseydin...

"ne is bu,facebook sadece bir site 75 milyar dolari var google internet sahibi 45 milyar dolari var,Reklamdan baska bise degil facebook."

google internetin sahibi mi? sabah sabah şaka mı bu yawww :D hala interneti google dan ibaret sananlar mı var?

adam dünya zengini olacak siz ne isterseniz yakın, bu teknoloji geride kalmaz. anca ileriye gider. bizim gibi asosyaller sagolsun. nokta.

Giriş Sayfası Facebook Olanlar Var :)

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play