Sürücüsüz arabalar için şaşırtan ortaklık!

Sürücüsüz araba yapmak herkesin hayali. Ama bu ortaklıktaki taraflardan biri, sizi de şaşırtabilir!

  • Levent Öztürk
Sürücüsüz arabalar için şaşırtan ortaklık!

En çok bilinenleri Google'ın sürücüsüz araçları olsa da, çoğu firma ve kuruluş şu anda sürücüsüz araçlar üzerinde çalışmakta. Nissan da, NASA ile birlikte aynı amaç için uğraş veriyor. Nissan zaten bir otomotiv devi ve bu çabası normal görünebilir. Ama ortaklıktaki diğer isim olan NASA için aynı şeyi söylemek pek mümkün olmasa gerek.

NASA ve Nissan, "otonom araç sistemleri için beş yıllık araştırma ve geliştirme partnerliği" imzaladıklarını duyurdular ve bir gün belki de bütün araçları içine alacak olan teknoloji üzerinde beraber çalışmaya başladılar. Başka bir deyişle, önümüzdeki yıllar içerisinde kendinizi, Mars aracında mükemmelleşmiş yazılım ve donanıma sahip, sürücüsüz, batarya ile çalışan bir Nissan araba içerisinde bulabilirsiniz. Aynı şekilde, Nissan'ın Leaf ve Infinity modelleri ile edindiği bilgiler de NASA'nın evren keşfi çalışmalarına yardımcı olacak.

İkilinin çalışması "malzemeleri, eşyaları, yükleri ve insanları" taşıyacak araçları test etmek üzerine olacak ve bu yılın sonlarında ilk araç filosunun çalışmaya başlaması bekleniyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Nissanın zaten insansız arabası var ki

Nasa'nin olmasi cok dogal, yani uzak gezegen gorevlerinde uzaktan kontrol edilebilecek araclarin cevre sartlarina uyum saglamalari ve kendi rotalarini cizmeleri, tehlike aninda manevra yapabilmeleri icin beraber calisiyor olmalari mumkun sonucta marstaki bir araci uzaktan kontrol ettiginiz de isik hizinda bile sinyal gonderseniz aradaki gecikme dakikalar suruyor ve siz direksyonu saga kirdiginizda arac coktan tepe taklak olmus olabiliyor, yani sasilacak bir durum yok.

Marsta araba sürecez he mi :)) Bütün gezegen bomboşken bile park yeri kavgası çıkar.....

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play