Sürücüsüz otomobillerin kaza kayıtları çıktı

Sürücüsüz otomobiller, 4 ayrı kazaya karıştı. Ama bu kazaların hepsinin ortak bir noktası var!

Google'ın sürücüsüz otomobillerinde kaza şoku

Sürücüsüz otomobil teknolojileri artık ticari ürün olmak üzere gün sayarken, ABD Kaliforniya'da gerçek trafikte aylardır yapılan testlerin ilginç sonuçları ortaya çıktı.

ABD trafik otoritelerinin Kaliforniya'da trafiğe çıkmasına izin verdiği 48 sürücüsüz test otomobilinden dördünün, kazaya karıştığı açıklandı. Bu dört otomobilden üçü Google'a, biri ise Delphi şirketine ait. Delphi, kaza sırasında sürücünün otomobili manuel olarak kontrol ettiğini ve kusurlu tarafın kazaya karışan diğer otomobil olduğunu belirtirken, Google da üç otomobilinin 20 km/s gibi çok yavaş hızlarda ve tamamen trafik kurallarına uygun halde seyrederken, kuralları çiğneyen diğer sürücülerin kusuru nedeniyle kazaya karıştığını iddia etti. Yani sürücüsüz otomobiller her gün yaşadığımız bir gerçeğin, insanların dikkatsizliğinin kurbanı oldular; hayatın her alanında olduğu gibi...

Google, şu anki sürücüsüz otomobil teknolojisinin, 15 yıllık bir şoförle aynı düzeyde olduğunu iddia ediyor ve Google dahil bütün sürücüsüz otomobil teknolojisi üreticileri, orta vadede insanların trafikte otomobil sürmesinin yasaklanmasını ve karayollarında trafiğin robot otomobillere bırakılmasını istiyorlar.

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 18 Yorum

"Google dahil bütün sürücüsüz otomobil teknolojisi üreticileri, orta vadede insanların trafikte otomobil sürmesinin yasaklanmasını ve karayollarında trafiğin robot otomobillere bırakılmasını istiyorlar." Niyetlerini belli ediyorlar yavas yavas...

@15 Mayıs 2015 23:39 niyetleri işte kazaların olmaması. hata yapıyor insan çünkü

@15 Mayıs 2015 23:39 en güzeli bu bence. her yıl yüzlerce insanın ölmesindense.

@15 Mayıs 2015 23:39 Asıl niyet araçların satılması olabilir ama faydası çok daha fazla olacak. Kazaya karışabilecek iki otomobilde robotlu olursa birbiri ile çok önceden iletişime geçip kaza riskini minimumun da altına indirebilirler!...

@15 Mayıs 2015 23:39 Robot sürücü de insan yapımı, insan hata yapıyorsa robotta hata yapacaktır.

@16 Mayıs 2015 10:22 kendimizi bir robota teslim edelim o bizi yönlendirsin bence. hatta robotlar yönetsin bizi çünkü hata yapıyoruz. çünkü onlar robot hata yapmaz kesinlikle.

@16 Mayıs 2015 10:49 Niyet mi kapitalizm mi? Hep böyle yuttururlar zaten

@16 Mayıs 2015 10:22 Para gelsinde nerden gelirse gelsin diyorlar ne alaka kaza oranıyla

@16 Mayıs 2015 19:13 komünizm yıllar önce öldü kardeş çık mağarandan!

@17 Mayıs 2015 21:33 Bu sistemi kabul ediyorsun yani. O da güzel

kesinlikle mantıklı, trafikte insandan çok öküz var

15 yıllık bir şöför 20 km/sa dan daha hızlı gidemez mi..

Gelecekte insanlar araba sürmek için pistlere ya da sırf bunun için ayrılmış yol bölgelerine akın edecek. Bu da yeni bir sektör doğuracak.

Araba kullanmak zevk işidir kullanamayan ya da zorla kullanan binsin minibüse

yolda 20 km ile giden araca birileri gelir çarpar 20 km nedir ya koşsan geçicen.

Bence her ikisi içinde özel yollar yapılmalıdır.Aracını kendisi sürmek isteyenler için ayrı otomasyonla kullanıcaklar ayrı bir yol kullanmalı bu hem herkesi mutlu edicektir hemde gerçekten güvenli seyahat etmek isteyen bilgisayarlı araçlarda kaza olayları azalıcaktır.Ayrıca kendi görüşüm evet araçlar otomasyona geçtiğinde kazalar azalır ama ben elle kullanımı tercih ederdim.

Bilgisayar kontrollü sürüş daha emniyetlidir ama sürüş zevki yok edilmemeli, orta yolu bulacak şekilde gelişim sağlanacaktır eminim. Araçların kaza yapamamasını/çarpışamamasını sağlayacak teknolojiler gelişecektir.

Otomobil medeniyetin, özgürlüğün sembollerinden. İnsanı otomobil kullanmaktan men etmek bana özgürlüğün kısıtlanması gibi geliyor biraz.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir