Symantec'ten güvenlik raporu!

"Mega güvenlik ihlali" nedir? Symantec'in yeni raporu, çağımızın yeni teknolojisini ortaya koyuyor!

Siber dayanıklılık nasıl korunur?

Siber dayanıklılık nasıl korunur?

Siber dayanıklılık nasıl korunur?

Her ne kadar akıllı cihazlar, uygulamalar ve diğer online hizmetlerden gelen veri akışındaki artış siber suçlular açısından baştan çıkarıcı olsa da kurumlar ve tüketiciler de, ister mega veri güvenliği ihlali olsun, ister hedefli bir saldırı, isterse de sıradan istenmeyen bir e-postadan, kendilerini daha iyi korumak için önlem alabilirler. Symantec, aşağıdaki uygulamaları tavsiye ediyor:

Kurumlar için:

-          Verilerinizi takip edin: Koruma, cihaza veya veri merkezine değil, bilgilere odaklanmalıdır. Kritik verilerinizi koruyacak en iyi politika ve prosedürleri belirlemenize yardımcı olması için, bu verilerin nerede kayıtlı bulunduğunu ve nereye gönderildiğini anlayın.

-          Çalışanlarınızı eğitin: Kişisel ve kurumsal cihazlar üzerindeki kritik verilerin korunmasına yönelik şirket politika ve prosedürleri de dahil olmak üzere, bilginin korunması konusunda rehberlik sağlayın.

-          Güçlü bir güvenlik duruşunu hayata geçirin: Güvenlik altyapınızı veri kaybı önlenme, ağ güvenliği, uç nokta güvenliği, şifreleme, etkin kimlik doğrulama, savunma tedbirleri ve itibar tabanlı teknolojiler ile güçlendirin.

Tüketiciler için:

-          Teknolojiyi yakından takip edin: Parolalar krallığınıza açılan kilitlerdir. Ziyaret ettiğiniz her site için güçlü, tahmin edilmesi zor parolalar üretmek ve akıllı telefonlarınız da dahil olmak üzere, cihazlarınızı en son güvenlik yazılımları ile güncellemek için parola yönetim yazılımı kullanın.

-          Tetikte olun: Banka ve kredi kartı ekstrelerinizde herhangi bir gariplik olup olmadığını gözden geçirin, talep edilmemiş veya beklenmedik e-postalara karşı dikkatli olun ve online ortamda gerçek olamayacak kadar cazip görünen iyi tekliflerden sakının – zira çoğunlukla gerçek değildirler.

-          Kiminle çalıştığınızı bilin: Banka veya kişisel bilgilerinizi isteyebilecek perakendeci ve online hizmet politikalarını bilin. En iyi uygulamalardan biri de, kritik bilgiler paylaşacaksanız, e-posta ile gönderilen bağlantılara tıklamak yerine, şirketin resmi web sitesini doğrudan ziyaret etmektir.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Peki hükümetlere ne söylemek istersiniz, Gökhan Bey? Çünkü hükümetler isterlerse güvenlik sorununu kökten çözebilirler. Peki sizler neden hükümetlere bu yönde bir öneri sunmuyorsunuz? Yaratılan bir kaosun içinde yaşıyoruz ve güvenliği sağlamak gerçekten efor ve bilgi gerektiriyor... <Cleverman>

norton işte ya.. artizzz!!

Sen de yorum yaz

 


Bu konuda okuyacaklarınız
1
2
Siber dayanıklılık nasıl korunur?
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir