Symantec ürünlerinde güvenlik açığı!

Bu popüler antivirüs yazılımında ortaya çıkan risk, kısa sürede giderildi!

Symantec ürünlerinde güvenlik açığı!

Symantec bünyesinde, aralarında Norton yazılımının da yer aldığı, firmanın başlıca güvenlik ürünlerinde kullanılan antivirüs motorunda önemli bir güvenlik açığı tespit edildi. Hemen ardından firma, konuyla ilgili aldığı önlemle birlikte meseleyi hızlı bir biçimde çözüme kavuşturduğunu duyurdu.

Ünlü güvenlik uzmanlarından, Google'ın Project Zero ekibinin de bir parçası olan Tavis Ormandy tarafından keşfedilen söz konusu açığın bir tür bellek taşmasına neden olabildiği belirtiliyor. Bir e-posta eki ya da zararlı bir web sitesi aracılığıyla taşınabilen ve bu açıktan yararlanan dosyaların cihazlarda sistem çökmesine neden olduğu fark edildi.

Symantec'in hızlı tepkisi sayesinde ortadan kaldırılan açık LiveUpdate aracılığıyla sunulan bir yamayla giderildi. Symantec menşeili bir antivirüs yazılımı kullananların cihazlarda son zamanlarda bir LiveUpdate güncellemesi aktive olduysa, bunun ilgili onarımla bağlantılı olduğunu söyleyebiliriz.

Cenk Atlı

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Linux kullanmamakta ısrar etsin millet, bu virüslerin vücut bulmasını mı bekliyorlar acaba, geçmek için? :)

kesin esetin işidir... şişirme haberle kullanıcıları korkutma taktiğini en fazla eset kullanır...

Klasik Symantec faciası 2003' ten beri hiç değişmedi ve değişmeyecekte.

Eğer sisteminizde Windows Script Host'u kullanan yazılım yoksa, Windows Script Host'u kullanan dosyaların varsayılan ayarlarını değiştirin! Windows 7'de Denetim Masası > Varsayılan Programlar > "Bir dosya türünü veya protokolü belirli bir programla ilişkilendir"e, sonrada "Varsayılan"a tıklayın! Karşısında Windows Script Host yazan tüm uzantıları Program Dosyaları (x86) > Windows NT > "Wordpad" ile ilişkilendirin! Bu yöntem sizi zararlıların çoğundan koruyacaktır. Ayrıca hız da kazanabilirsiniz.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir