Symbian'a bir yumruk daha!

Nokia'yı Nokia yapan şeylerden biri de Symbian. Ama Nokia, bu yeni habere hiç sevinmeyecek...

  • Gökay Özbudak
"Buz dağının görünmeyen yüzü!"
Geleceği karanlık...

Cep telefonu piyasasını takip eden herkes, Symbian işletim sisteminin çok eleştirildiğini ve geleceğinin çok da iyi gözükmediğini biliyordur. Ancak geleceği ne kadar karanlık gözükürse gözüksün Symbian işletim sistemi dünya çapında en çok kullanılan mobil işletim sistemi. Symbian'ın kötü durumunu onun yüzüne bir yumruk gibi vuran bir başka isimde Gartner'dan Nick Jones oldu.

Nick Jones yazısında, Symbian'ın iOS ve Android tarafından bastırıldığını ve kullanıcı tecrübesi yönünden de geçildiğini belirtiyor. Gartner yazarı ayrıca telefonun gelecek planlarının çok da göz kamaştırmadığını düşünüyor ve Symbian 4'ün Nokia'yı bu durumundan kurtaramayacağını söylüyor.

Nick'in tahminleri ne kadar doğru çıkar bilinmez ama yazısında çoğunluğun katılacağı bir nokta var o da, Android'in şimdilik bir buz dağının yalnızca görünen kısmı olması.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Bence Symbian Sistemi İyi Neden Diye Sorarsanız.Her Kullanıcıya Hitap Ediyor.Mesela S40 Kulluanımı Kolay & pop3 DEstegi Var.s60 Daha İlleri düzey & Hızlı Kullanıcılara Hitap Ediyor.

Nokıa telefonlarını kullanan biri olarak Nokıa nın Synbian İşletim sistemini severek kullandığımı söylemek isterim.Şu anda'da Nokıa'nın 7610 adlı telefonunu kullanmaktayım.Biraz bu günkü teknolojiye göre eski gibi görünsede performansından ve kalitesinden memnunum.Nokıa'nın esfsanevi Sym bian İşletim sistemini geliştirmesi güzel birşey ama benim görüşüm şu;Symbian İşletim sisteminin bu günlerdeki tutulmamasının sebebi bence 6600'modelinden başlayan ve çok sevilen symbianın ana fikri olan çok yönlü,fonksiyonel ve kolay kullanım özelliğinin sevildiğini söylemek isterim.Ayrıca görünümü de zamanına göre çok profesyoneldi ve çok farklı özellikler katılabiliyordu.Ama şimdiki synbian'lı telefonlar daha çok basit görünümlü ve daha çok internet ile sosyal paylaşım amaçlı görünmekte.Ben açıkçası telefondan çok fazla internet kullanan biri değilim ama şimdiki telefonlar sadece internet,oyun ve müzik amaçlı geliştiriliyor gibi.Açıkçası ben pek sevemedim:-( Nokıa'ya kişisel tavsiyem bu yeni özelliklerin yanında eski özelliklerinin de geliştirilip yeni Synbian işletim sistemine konulması ve böylece eski çok yönlülüğün yani Synbian'ı diğer sistemlerden farklı yapan özellliğin devamlılığının sağlanmasıdır.İyi günler dilerim

symbian 3 te ne bulduki 4 ten medet umuyo. isterse 95295. sürümünü çıkarsın boş iş. nokia wm ve android işletim sistemli telefonlar çıkarmazsa batar . şuanda symbian s60 v5 ve s60 v3 işletim sistemli iki telefon kullanıyorum . birdaha symbianın s sini görmek istemiyorum. program bulmak çok zor bulduğunda %90 sertifika sorunu çıkarır yada senin symbian sürümüne uymaz. valla bundan sonra ya android ya ios .

Android'e hadi eyvallah diyelimde bu İOS denen multitasking barındırmayan saçmalık nasıl Symbian'a rakip olabiliyor anlayamıyorum. İnsanlar dokunmatik ekranı multitasking'e tercih ediyorlarsa Aziz Nesin'in Türk halkı için söylediği sözü dünya için genişletebiliriz...

android işletim sistemini bilmiyorum ama symbian çok iş yapar gibi geliyo bana sürekli gelişiyo 6-7-8-9 derken symbian almış gidiyo :D
nokia işini bilir cep tel denince akla o geliyo bu işte iyi :D

işletim sisteminin çok önemi yok bence..önemli olan donanım tabiki..symbian da sorun çıkarmadan çalışıyor...daha ne olsun..

Arkadaşım birincisi o synbian değil symbian. Neyse yazım hatasıyla ilgilenmiyorum ama türkiye'de bir klişe var, ilk klasör görünümlü ve zamanında uzaktan kumanda, vs bilimum lüzumsuz ama o zamanlarda kullanıcının gözünü boyayan program çıkarıldı symbian için, evet yıllardır multitasking'i destekliyor symbian ve o zaman menü tuşuna basıp program değiştirmek bile havalıydı ve o aralar piyasa boş olduğu için nokia dahil kimse symbian'ın kötü yönlerini görmedi.5 tane program yükleyince kağnı oluyordu symbian, 3 program açınca hafıza yetmiyordu takılıyordu, sürekli bir sertifika olayı vardı apple bile onun yanında açık kaynak kalırdı. Nokia yıllarca kendini geliştirmedi symbian os 9.3 ve symbian os 6.0 neredeyse aynı, farklı modellerde aynı sistemi görmekten insanlar tüm nokia'ları aynı sanmaya başladı, telefon değiştirmenin hiçbir anlamı kalmamıştı bir ara o derece vahim bi durumdaydık. Ne zaman iOS çıktı ortalığı dağıttı, o zaman nokia'nın aklı başına geldi lakin çok geçti. Symbian çok fonksiyoneldi ama o kadar gereksiz biçimde doluydu ve o kadar stabil değildi ki ilk ciddi rakibi onu yere serdi. Evet teknolojiyle ilgilenmeyen 25li yaşlarında olan kuşak için en iyi sistem symbian en süper telefon da nokia ama günümüzde symbian hantal kullanışsız ve nokia da nakavt edilmek üzere olan bir boksör.

Mesela nokia n8 diye bir telefon çıkarıyor, harikülade bir cihaz ama hevesi kıran şey symbian os yüklü olması yani bir ayakbağı nokia için. Nokia o cihaza meego yada android yüklese ortalığı yıkacak.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play