T-Mobile neden iPhone satmıyor?

Dev operatör, neden iPhone 5 satmak istemediklerini, işte bu sözlerle açıkladı...

  • Zeynel A. Öztürk
T-Mobile neden iPhone satmıyor?

Müşteri sayısının azalması pahasına iPhone satmamayı tercih eden ABD'li sağlayıcı T-Mobile, bu kararına biraz olsun açıklık getirdi

T-Mobile USA organizasyon bölümünün başındaki Jim Alling, Barcelona'daki bir konferansta şunları söyledi: "Yanlış anlaşılmasın: iPhone'u memnuniyetle satabilirdik. Ancak ekonomik şartların bizler için uygun olmasını istiyoruz ve iPhone 5'in fiyatının, olması gerektiğinden çok yüksek olduğunu düşünüyoruz." Alling, iPhone sunmamalarının çalkantılı bir dönem geçirmelerinde payı olduğunu kabul etse de T-Mobile'ın "Value Plans" adındaki ödeme fırsatlarının diğer sağlayıcılardaki iPhone sahiplerinin dikkaatini çektiğini söylüyor.

iPhone 5'in çıkışından da olumsuz etkilenen sağlayıcı, bu durumun üstesinden Galaxy S3 ile gelmeyi başarmış görünüyor.

Anlaşılan o ki T-Mobile, 2011'de Apple ile 15.5 milyar dolarlık bir anlaşma yapan Sprint'in yolundan gitmek istemiyor ve iPhone için yapacağı harcamaların ona değmeyeceğine inanıyor. T-Mobile'ın bu tercihinin ne kadar yerinde olduğu, özellikle piyasadaki düşük performansıyla beraber, tartışma konusu olmaya devam ediyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 33 Yorum

çok basit. çünkü android apple ı gömdü..

başlığı görünce bir an türk operatörlerinden biri gibi geldi ama bizimkilerin hiçbiri dev de değil, artık niye öyle düşündüysem... İnsan bir açıklama yapar şu vakitte kontratlı resmi satışları başlatıyoruz diye.

adamlar haklı Apple Iphone o kadar para etmez... tekno tuğla 5 para etmez...

iphone 5 almak enayiliktir

Bu kafayla Amerika'daki operatörler arasında ilk üçe girememeye devam ederler. Ayırca bu yorumun beğenilmemesi de gerçeği değiştirmez :)

@23 Kas 2012 23:27 t-mobile tarihine bir bak bakalım hangi ilk 3 benim nazarımda tek o var adamlar haklı sayın fanboylar;bütün parçaları başka başka firmalardan çıkmış toplama bilgisayardan farkı olmayan bir telefonu millet ne yapsın.sadece ısırılmış bir elma göreceğim diye o kadar para yazılımda bir yere kadar kurtarır.yoksa telefon demeye bin şahit ister..............

bende şu anda iphone 3gs var. şu an bişey olsa ya glaxy s3 alırım yada windows 8 li bir telefon alırım. tabii o kadar parayı nerden bulucam o ayrı mesele. :) iphone 4s miş iphone 5 miş hepsi boş. aynı şeyleri millete yeni diye salla gitsin. yok sirimiş yok 4g miş. daha siri konuşmayı bilmiyor. 4g dünyada yatılmamış ne işime yarar kullanamadığım teknoloji.

zaten iphone satislari 25 ila 50 milyon arasinda fan kitlesine takilip kaldi bundan sonrada inis aynen devam eder. Begenmeyenler yada akli sira cok bilmisler cikacaktir simdi ama gidisat bu sekilde.

Sadece gülüyorum bu yorumlara. Ne kadar çok kıskanıyorsunuz Apple'ı. :D

Turkiyedesiniz ve telefon almak istediniz iyi ne yapmalı hepsine bakarsınız dahi olmaya gerek yok özelikleri karşılaştırırsınız piyasanın en iyisi 1600 civarı iphone 3000 yani ya en kralını 1600 tl ye alırsın yada enayi gibi gider aynı telefononun eksiğinde 3 000 tl ye alırsın gerisi senin zekana kalmış

Ilk üçe giremiyor mu biri arkadaşa T-Mobile US nedir anlatsın bizdeki operatörlerden zannediyor herhalde

@24 Kas 2012 02:59 Araştır öğren. T-Mobile ABD'nin 4. Büyük operatörüdür hem de açık ara.

Apple ürünlerini severim iPhone'larda gerçekten güzel cihazlar ama Nokia Lumia 920 diye birsürü yenilik getiren bir cihaz çıktı. Kamera, ekran ve malzeme açısından iPhone 5'ten daha kaliteli olduğunu tüm teknoloji siteleri kabul ediyor. Üstelik 3000 lira değil yarı fiyatına. iPhone gerçekten abattı fiyat konusunu.

plastik, ekmek büyüklüğünde 2. eli 800 - 900 tl etmeyen galaxy s3 lere devam o zaman :)

@24 Kas 2012 04:58 aynen katılıyorum. bizim komik milletimize iphone vb. gibi ürünler fazla geliyor ne yazık ki....

Windows phone 8 ler satacak bu yıl .birazda WP8 satsın bıktık Anroidten IOS dan

Samsung iphone un fiyatına 3000 lira diyen 1milyoncu kişiye 1 milyon galaxy s3 verecekmiş. Hala şu telefonu. Fiyatına 3000 lira diyorsunuz ne diyeyim. Daha iphone resmen türkiyeye gelmemiş bir telefon. Kişisel yöntemlerle ithal edilip fahiş fiyattan maksimum kar getirmek amaçlı (çünkü az sayıda ürün getirilebiliyor) satılıyor. Ne zaman ki operatörler tarafından resmen getirilir fiyatı 1900 civarına gerileyecek. Çünkü amerikada iphone un her yeni modeli aynı fiyattan satılıyor. Türkiyedeki resmi piyasada olan son iphone 4s dir ve fiyatı galaxy s3 ile aynıdır. Lütfen artık iphone pahalı muhabbetini yaparken biraz etraflıca düşünün. Beğenmezsiniz o ayrı konu. Bir şahıs türkiyede satılmayan lexus marka aracını türkiyede satmak için amerikadan getirtiyor. Normalde amerika fiyatı 30bin dolar olan arabaya burada 200bin lira fiyat çekiyor. Ne zaman ki lexus resmi bir şekilde ülkede satışa başlar o zaman fiyatı 80 bin lira oluyor. Tamamşyle aynı şey

@24 Kas 2012 12:24 galaxy s3 1500 lira, iphone 4s 1800 lira nereye aynı 300 lira senin için az bir mablağ ise sana hesabımın iban numarasını vereyim de bana havale yap 300 lira

samsung galaxy s3 ü türkiyeye dünya ile aynı zamanda çıkardı. Kaç ay oldu hala iphone5 gelmediyse kusura bakmayında o telefonu bekleyen insanlarda hiçmi gurur yok kardeşim size değer vermeyeni adam yerine koymayanı el üstünde tutuyosunuz.

@25 Kas 2012 00:11 ıphone 4s i 800-1000TL aralığında bulabilirsin

aynı fiyata meredeyse samsung galaxy s2 ve s3 ikisi birlikte alınabilrde ondan.Apple ın belki uygulamaları falan iyi olabilir (zaten diğerlerinin arasından sıyrılabilecek kadar bi yenilik görmedim) ama donanım özellikleri olarak iphone 5 den daha üstün olan galaxy s3 almak varken o kadar parayı vermek biraz israf(ha tabi parası olana farketmez o ayrı )

Adamlar en mantıklısını yapıyor. Bu apple kendini fanboylarına bakarak kandırdı. Madem insanlar bu kadar salak biz ne çıkarırsak çıkaralım alıyorlar deyip önce aynı telefonu 4s deyip 1 milyar fazlaya sattı sonra yine aynı telefonun kıçını büyütüp, 5 deyip 2 milyar fazlaya sattı. Kendini piyasanın tek hakimi zannetti. Ama bu işler böyle yürümüyor bunun en büyük kanıtı da; Nokia. Karşınızda tüm hikayesiyle duruyor. Bir tek bakmanız gerek sayın Apple yetkilileri. Kendini piyasanın kralı zannedip yeniliklere ayak uyduramazsan senin de sonun nokia gibi olur. Nokia'nın da o kadar fanboyu vardı, ya tamam Apple gibi değildi bu fanboyluk, daha çok o kadar çok seçenek vardı ve popülerdiki herkes kendine göre bi telefon bulup nokia alıyordu. Ki ben de bunlardan biriydim. Sonra ne oldu smbyian diye eski hatta çok eski bir teknolojiyi geliştirmeden devam etmeye ısrar ettiler ve sonu böyle oldu. Allah'tan akıllandılar da Windows kullanmaya başladılar. Donanımlarına zaten diyecek birşey yok, özellikle kameralarına. Ve bu yenilikler sonunda şimdi iyi bir atak yaptıklarını düşünüyorum. Herkesi etkileyebilen bir telefon çıkardılar: Lumia 920. Tüm bu hikayeye bakıp sonunu düşünebilir Apple. Ki Apple'ın piyasadaki üstünlüğü Nokia kadar süremez bu gidişle. Nokia belki 20 yıl boyunca dominanttı ama Apple zaten şu iki üç yıldır popüler. Sonu kötü, benden söylemesi...

Acaba Türkiyedeki operatörler T-Mobile gibi bir duruş sergileyebilirler mi? Hiç zannetmiyorum.

Kaliteli gözükme adına bilerek ürünlerinin hakettiklerinden pahalı sattıkları ve alanlara da geç teslim ettikleri bilinen, pahalı sattıkları için çok çok fazla para bulunca, bu parayı ne yapacağımızı bilmiyoruz diyen yöneticileri olan, kullanıcılarına köle gözüyle bakan apple nin telefonunu yine köle olmaktan hoşlananların kullandığı bilinmeyen bir gerçek değil.

APPLE, STEVE JOBS VARKEN BİR BAŞKAYDI. ARTIK BANA SIRADAN GELİYOR. SIRF FARKLI OLMAK İÇİN NANOYMUŞ MANOYMUŞ BİRŞEYLER ÇIKARMIŞLAR. BU BÖYLE OLMAZ. YAŞASIN ANDROİDİN YÜKSELİŞİ. YAŞASIN SAMSUNG.!

Arkadaşlar ben konuya başka bir açıdan yaklaşıcam.İphone kullanmıyorum ama Apple'a hayranım ve sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum nedenine gelince. Pazarlama işiyle meşgulum. İşim gereği müşteriyle yüzyüze görüşme yaparken müşterinin telefonuna dikkat ediyorum.Eğer iphone kullanıyorsa normalde 2000 euroya sattığımız mala 2500 euro fiyat çekiyorum.Neden rakip ürünlere göre daha pahalı olduğunu sorarlarsada bu ürün çünkü diğerlerinden daha kaliteli ve yazılımı daha iyi gibi yalanlar uyduruyorum.Sonuç muhteşem!!!! çoğu bu oltaya geliyo TEŞEKKÜRLER apple maaşım ve primlerim arttı. sayenizde insanları türlerine göre ayırt etmek artık çok daha kolay

@26 Kas 2012 13:44 Acaba bu mesajin atildigi IP yi takip edip kamu yararina dolandiricilik davasi acacak biri var midir? Merak ettim.

@26 Kas 2012 13:44 Al sana ıphonun bir faydası daha.Ekonomiye can verir:))

@29 Kas 2012 01:20 Mal adamın kimseye zorla da aldırmıyor ki ne davası ?

@29 Kas 2012 01:20 Adam Ticaret yapıyor sanane ne davası?

'Android' kelimesini ilk defa sene 1979lar 'Yıldız Savaşları' dizisi vardı TRT'de, orada gördük robotlar için. Ne diziydi ama!

Nedir bu iPhone düşmanlığı o kadr kötüyse alma ne tırı vırı yapion .... Yorumların hepsini okudum...... zenginin parası züğürtün çenesini yorarmış diyeceğim ama burda daha cok züğürtün cenesi zenginin kafasını şişirmiş....

Arkadaşlar allah aşkına çok pahalı buluyorsunuz. Ama kredi kartı bir taksit yapıyorlar aylık 50 lira etkilemiyor bile çalışan bir bireyi..

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play