Tablet dünyasında Windows Fırtınası

Windows'lu tabletleri tartıştığımız canlı yayını kaçırdıysanız üzülmeyin. Yayının tekrarı içeride...

  • Cenk Tarhan
Tablet dünyasında Windows fırtınası!

Windows Tabletlerin masaya yatırılacağı CHIP TechTalk canlı yayını 7 Mayıs 2014 Çarşamba günü saat 13.00'da CHIP Online'da gerçekleşti. Canlı yayınımızın tekrarını aşağıda izleyebilirsiniz:

Canlı yayınımız sonunda bize ilk e-posta gönderen Hünkar Tunçbilek ödülümüzü kazanan izleyicimiz oldu!

Apple ile başlayan, arkasından Samsung ve benzeri firmaların Android kervanını harekete geçirmesiyle küllerinden doğan tablet kavramı şimdi Microsoft'un sağlı sollu atakları ile yepyeni bir düzeye taşınıyor. Kullanıcıların en çok şikayet ettiği, "tabletler iyi ama bunlarla iş yapılamıyor ki" cümlesinin bir daha duyulmaması için kolları sıvayan Microsoft dokunmatik kavramının etrafına inşa ettiği Windows 8 ve sonrası işletim sistemleri ve Surface öncülüğünde başlattığı Windows'lu tabletler hareketiyle geçtiğimiz yıl epey ses getirdi.

O zamandan bu zamana köprünün altından çok sular aktı. Donanım firmalarının yepyeni ve birbirinden yaratıcı modelleri ile sökün etmesinin ardından artık Windows'lu tabletler üzerinden konuşulmaya ve tartışılmaya değer bir noktaya geldiler.

İletişim altyapısı Vodafone 3G ile sağlanan CHIP TechTalk Canlı Yayınlarında bu hafta sizlere Dell'in Türkiye'deki merkezinden seslendik! Özellikle iş dünyasına yönelik Windows'lu tabletler konusunda öncü firmalardan Dell'in Kurumsal Ürünler Pazarlama Müdürü Burak Ereren Windows'lu tablet kavramını bizler için değerlendirdi, Windows ve tablet ikilisinin nasıl çalıştığı, kullanıcılardan ne tür tepkiler aldığı konusunda bilmek istediğimiz her şeyi anlattı. Canlı yayın boyunca Windows ve Tabletler konusundaki tüm sorularınızı da mümkün olduğunca cevapladık..

Eğer canlı yayınımızı kaçırdıysanız üzülmeyin; tüm yayını tekrar izleme şansına sahipsiniz. Yapmanız gereken, sadece buraya tıklamak...

 

 

Burak Ereren kimdir?

1972 yılında Samsun'da doğan Ereren, 1993 yılında Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü'nden mezun oldu.

MBA program at New York Dowling Koleji'nde MBA yapan Ereren, 1994'te Türkiye'ye döndükten sonar Armada Bilgisayar'da Ürün Müdürü olarak görev yaptı.

Sonrasında 2000 yılına kadar, Tyco Electronics'de Bölge Satış Müdürü olarak görev yaptı. 2000 – 2004 yılları arasında İngiltere'de Intel firmasında Pazarlama Müdürü, 2004-2008 yıllarında ise Pazar Geliştirme Müdürü olarak görev yaptı.

2008 yılında Dell'e katılan Ereren, Dell EC-EMEA Kurumsal Ürünler Pazarlama Müdürü olarak görevini sürdürüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 25 Yorum

ben asus transformers 8.1win sürümlü tableti satın aldım biraz oyun sıkıntısı var bunun dışında cihaz yeni nesil intel işlemci ile mükemmel uyumda çalışıyor. her ne kadar ipad kadar zevk vermesede pcdeki tüm işlemleri windows tabletlerde yapmak mümkün

@06 May 2014 17:01 tablete far cry 3 yüklemeye kalkışmamışsındır inşallah

@06 May 2014 17:21 ha ha ha :D güzel tespit...

@06 May 2014 17:21 yav he he :)

profesyonel BT yada profesyonel ağ çalışması vs gibi durumlar için altyapı uyumluluğu nedeni ile kesinlikle windows tablet.

Ya haftasonu 1'de olsun ya da hafta içi 3'de olsun o saate izlemek neredeyse imkansız.

Windows üreten bir şirketle objektif bir tartışma mı yapacağınızı sanıyorsunuz?

Windows mu kaldı yaa

@06 May 2014 17:29 Lan hırt, evinde bilgisayarında kullandığın işletim sistemi ney bi söyle bakalım

@06 May 2014 21:47 Leyla tabletten bahsediyor adam, ayrıca haklı Samsung ATIV ile denedi, satış rakamları ortada. Windows mu kaldı ?

@06 May 2014 21:47 Belki adam Linux kullanıyor belki Mac OS kullanıyor nerden biliyorsun?

Fanlı tablet mi olur la

@06 May 2014 17:35 Atom işlemcili tabletlerde fan yok ve yeni nesil 4 çekirdekli atomlar çok iyi iş çıkartıyor. Ayrıca 3. Nesil core işlemcilerdeki Hd grafik çipi de yeni nesil atom işlemci ile entegre olmuş durumda.

ziyaretçi 17:01 arkadaşım oyun sıkıntısı zaten tabletin ana sıkıntısıdır komik yorum yapma

o nasıl bi sorudur yav

tabletlerde windows'a yer yok... en az 10~20GB yer kaplıyor... + uygulama mağazası bile bom boş...

@07 May 2014 13:55 hiç kullanmamışsın bare bu kadar beli etme

@07 May 2014 13:55 Windows 'lu tabletlerin uygulama marketine ihtiyacı yok. Normal bir masa üstü bilgisayar ne çalıştırıyorsa Windowslu tablet aynı uygulamayı çalıştırıyor. Dolayısı ile her açıdan Android ve IOS 'dan üstün. Mesela Ofis,Video İşleme,Photoshop,Ticari Yazılımlar,Muhasebe Paketleri v.b. Hatta Diablo1,2,AOE 1,2 gibi oyunları nispeten eski oyunları oynamanız mümkün. Cihazın yer sıkıntısı da yok pc gibi usb hdd takarak istediğiniz boyutta disk ekleyebilirsiniz.

kazanan kim ? dediğiniz anda mail attım da

Chip in t-shirt lerinden istiyorum, 5 aylık kızıma giydircem. Fotosunu yollarım :D

Tableti kim kazandı :)

windows ve tablet? bu iki kelimeyi yan yana koymak bile abesle iştigaldir...

@07 May 2014 20:09 ilk tabletlerde Windows vardı XP yüklüydü bunu bilmediğine göre ergensin...

4k video tablette rahatlikla seyrediliyor. Intel HD grafik o kadar iyiki bu tableti elden düşürmek imkansız. Samsung Tv Screen Mirroring ile tabletteki widi özelliğini denedim eşleştirme sonunda full HD video bir kere takılmadığı gibi tabletteki görüntü aynı anda Tv ye kablosuz aktarılıyor. Ayrıca Bluestacks emulatör ile Android programlarının bir çoğu windows altında tatmin edici bir hızda çalışıyor. Whats app i bile kullanmak mümkün. Sadece Outlook Programının kusursuz Win 8 altında çalışması bu tabletleri almak için yeterli bir sebep. Ayrıca dışarıdan Usb aygıtı bağlayıp sorunsuz kullanmak mümkün. Şu anda piyasada bu kategoride pili değişen tek ürün. Ben Venue 11 pro Bay trail kullanıcısı olarak Dell i böyle bir ürün çıkardıkları için tebrik ediyorum

Ya cenk bey ! dediğiniz an mail attım, bi geri dönüş dahi yapmadınız, yoğunsunuz biliyorum fakat sözünüzde dursaydınız, gece bari maillere baksaydınız. Lütfen ilgilnenin.

Sen de yorum yaz