Tablet için yolun sonu mu?

"Tabletler bilgisayarı bitirecek" derken ortaya çıkan bu sürpriz cihazlar, tabletleri bitirebilir!

  • Levent Öztürk
Tablet için yolun sonu mu?

Tabletler, geleneksel bilgisayarlar için en büyük tehditlerden biri olabilir ancak bu durum tabletlerin şu anda sahip oldukları değeri koruyabilecekleri anlamına gelmiyor. IDC, bu yıl için tablet satışlarından beklentisini düşürdü ve 2017 yılında tablet piyasasının büyüme oranının tek rakamlı sayılara düşeceğini tahmin ediyor.

Araştırma firmasının son raporuna göre, 2013'ün sonuna doğru tablet satışlarının 221.3 milyona ulaşması bekleniyor. Oysa ki IDC'nin bu yıl için ilk tahmini 227.4 milyon idi. Bu noktada belirtmek lazım ki, azalmış olan beklenti bile 2012 yılındaki satışlardan yüzde 53,5 oranında daha fazla. Bu oranın 2014 yılında yüzde 22,2'ye düşmesi ve daha sonraki yıllarda tek hanelere düşmesi bekleniyor.

Bu düşüşün faturası ise giderek daha büyük ekranlara sahip olan akıllı telefonlara kesilebilir. 5.7 inçlik Galaxy Note 3 ve 6.3 inçlik Galaxy Mega gibi telefonlar, tablet pazarı için bir tehdit oluşturmakta. Rapora göre, 6 inç civarında bir ekran boyutuna sahip olan telefon kullanıcıları, 7 inçlik tabletleri doğal olarak tercih etmiyorlar. Sonuç olarak iki ekran boyutu arasında çok da fazla bir fark yok. Bu durum, iPad Air gibi 10 inçlik tabletlere veya Windows 8.1 kullanan ikisi bir arada laptop-tablet karmalarına olan ilginin artmasına sebep olabilir. Ama şu an için tablet pazarının en parlak kısmı 7 ve 8 inç cihazlara ait ve bu düşüş, pazarı doğrudan etkileyecek.

Araştırma analisti Jitesh Ubrani raporda "Microsoft ve Intel, aylardır, daha ucuz Windows tablet üretme sözü veriyorlar" cümlelerini kullanıyor. Ubrani, ayrıca, Dell, Lenovo ve HP gibi firmaların bazı ürünlerinin her yerde ulaşılabilir olmamasından kaynaklı, tatil sezonunu kaçırdıklarını da belirtiyor.

Geçtiğimiz ay, Samsung'un, 12 inçlik bir ekran üretmekte olduğu ve 12 inçlik bir Galaxy Note'un yolda olduğuna dair söylentiler ortaya çıkmıştı. Ayrıca Apple'ın da, 2014'te, 12.9 inçlik bir iPad'i satışa sunacağı söylentisi bir süredir internette dolaşıyor. Kısacası tablet pazarı da, önlemini almaya başlamış durumda. Bakalım sonuç nasıl olacak...

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

tablette yapabileceğiniz herşeyi surface lede yapabiliyorsun bilgisayarda yapabieceğiniz birçok şeyi (yakında herşeyi oyunlar fln) yapabiliyorsan kim tablete bilgisayardan ve telefondan daha çok para verir :S

taşınabilir ve mobilite hiçbir zaman bitmez. Bunlar tablet, phablet veya notebook olsa bile...

valla şuan bt kulaklıkla çalışan saat ve dayanıklı dokunmatik ekranlı ultrabook daha keyifli bir icat bence

ekranlar yerini ne zaman holograma birakacak

6 küsur inchlik cihazlar zaten telefon işlevi olan tabletler.

Bilgisayar üreticidir tablet tüketicidir.

masaüstü ve laptoplar 10 yıl içinde tuz buz olur yerini tablet alır demedi demeyin.

Analizcilerin öngörüsü Tabletler ölçek.!! herkes kulağına 6,3inç telefonu dayamayı sevmiyor olabilir ki dışardan bakınca komik , tablet değilde millettin hevesi geçince o büyük telefonlar pazarda kaybolup gider.

Ya siz buyuk ekran telefonu gelip gecici heves mi sandiniz ? Tamam ergonomik acidan kucuk ekranlar daha uygun ama film dizi zaman zaman oyun ne bileyim youtubedan bir video buyuk ekranin arti yonleri terazide

Tabletler Yok Olup Gider 5 6 7 İnc Telefonalr Cıkmaya Başladı :) Bu Arada Bilgisayar Ölmeyen Bir Teknoloji Herşey Bilgisayar Üstünden Yönetiliyor... ????

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play