Tablet satışlarında gerileme dönemi başladı!

Samsung ve Apple gibi devlere büyük paralar kazandıran bu cihazlar için yolun sonu yakın mı?

  • Levent Öztürk
Tablet satışlarında gerileme dönemi başladı!

Tablet satışları, 2010 yılından beri ilk kez düşerek; önemli tablet üreticilerini üzdü.

Tablet ve hibrit cihaz marketi, 2014'ün dördüncü çeyreğinde 76.1 milyon ürün satarak bir duraklama evresine girmiş durumda. 2013 yılının dördüncü çeyreğine bakıldığında, 78.6 milyon adet ürünün satıldığı gözükmekte ve bu da yüzde 3.2'lik bir gerileme yaşandığı anlamını taşıyor. IDC'nin söylediğine göre, yaşanan bu gerileme 2010 yılından beri ilk defa gerçekleşiyor.

Neredeyse her büyük tablet satıcısı kötü bir çeyrek geçirdi. Apple 21.4 milyon adet iPad satarak marketin liderliğini taşırken, 2013'ün aynı dönemine göre yüzde 17.8'lik bir gerileme yaşadı. Samsung ise yüzde 18.4'lük bir gerileme ile 11 milyon ürün sattı. Amazon, en kötü durumda kalan üretici idi. Kindle Fire satışları yüzde 70 düşerek sadece 1.7 milyon üründe kaldı. Asus ise yüzde 25'lik bir düşüş yaşadı.

Büyük tablet üreticileri arasında büyüme yaşayan tek firma ise Lenovo oldu. Firmanın satışları bir önceki yıla göre yüzde 9.1 artarak 3.7 milyona ulaştı. IDC'nin söylediğine göre, son kullanıcılar daha büyük ekranlara ve daha yüksek verimliliğe yönelmekteler ve Lenovo, geniş bir ekran boyutu seçeneğinin yanı sıra Android ve Windows ile çalışabilme özelliğini taşımakta. Bu durum da firmanın gerileme yaşamasını engelleyen en büyük etken olarak gözükmekte.

Devamı, haberimizin ikinci sayfasında...

Suçlu: Büyük ekranlı cepler!

Rapor, satıcıların kabul etmeye başladıkları satış yavaşlamasını onaylamakta. Kısa bir süre önce Apple, 2014 tatil sezonunda iPhone ve Mac satışlarının başarılı geçmesine rağmen iPad talebinin gerilediğini açıklamıştı. IDC'nin verilerini açıkladığı gün içerisinde de MicrosoftForbes tarafından belirtildiği üzere, Surface Pro 3'ün fiyatını geçici bir süre için 100 dolar düşürdü. IDC kıdemli araştırma analisti Jitesh Ubrani'nin söylediği üzere "tablet marketi halen büyük oranda Apple ve Samsung'un her yıl marketi ileri taşımasını bekliyor."

Her ne kadar iPad serisi Apple tarafından eski modellerin devam etmesi ve giriş fiyatının 249 dolara çekilmesi ile genişletilmiş olsa da, satışların arttırılması adına firma tarafından yeterince heyecan yaratılamamış durumda. Samsung ise orta ve üst fiyatlı Android tabletlerin, düşük bedelli ürün üreten Çinli rakipleri ile yarışamayacağı bir markette önemli bir yere sahip olmadığını öğrenmiş durumda.

Tüketiciler, tabletlere odaklanmaktan ziyade daha büyük ekranlı akıllı telefonlara ya da diğer adları ile "phablet"lere büyük bir ilgi göstermekteler. Büyük ekranlı telefonların, iPad Mini gibi küçük tabletler için oldukça ciddi bir rekabet yarattığı açıkça ortada.

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

vallaa ben bile 6 veya 7 inçlik telefon almayı düşünüyorum L1520 hoşuma gidiyor ama piyasada bulabilirsem alırım yoksa mate7 veya zenfone 2

ne gerek var zaten tablete tabletin yaptıklarını haydi haydi akıllı telefonlarda yapıyor

tabletlerin bi halta yaramadığı sonunda millet hevesini aldıktan sonra anlaşıldı demek

Normal ''CEP'' TELEFONU üretmiyorlar ki 6 inch tlelfon mu olur örnek samsung 1, 2 ayda bir telefon çıkartıyo sözde ÇIKARTMAYACAKTI!! sürekli telefon çıkartıyo düşük modeller sap gibi kalıyo güncelleme alamıyo işte yeni galaxy A modelinde olduğu gibi sürekli telefon. 3310 a devam...

100 dolar yaklaşık 250 lira :S

Suclu buyuk ekranli cepler filan degil tablet isteyen insanlar zaten aldilar ve piyasa doyuma ulasti bunca zaman bu kisilere satis yaptilar kimileri ise zaten tablet istemeyen laptop kullanan ve telefonla yetinen insanlardi bunlar da zaten tablet almayacak bu yemek degil ki bir kere yendikten sonra yenisini almak zorunda kalasin su an mobil sektor de buyuk gelismeler yok ve tableti telefonu olan bircok kisi yenisini almaya hic ihtiyac duymuyor bir aralar nasil normal telefon satislari durma seviyesine geldiyse yine aynisi oluyor yeni bir devrim vakti ya yasanacak ya da bu sektor boyle devam edicek

BENCE EN BASINDAN BERI GEREKSIZLERDI ANCA COCUKLAR KULLANSIN BUNU

Demekki google nexus 6 5.9inc olunca fark edip nexus7 urettirmicez dedi

belliydi böyle olacağı,bir hevesti geçiyor tablet olayı.tek cihazda halletme ihtiyacı daha baskın çıkıyor haliyle phablet revaçta.

bence gereksizlet

Anca çocuklar alsın

Tabletler fiyat konusunda iyi galaxy tab 4 7.0 tablet hem işi görüyor oldukça kullanışlı hem ucuz. Android 4.4 var o iyi. Tek sorun touchwizz onun dışında iyi.

tablet her daim satar özellikle apple ın tabletleri ama phablet ler için aynı şey geçerli değil ne yazık ki.

tablet alıp elinde patlayanlar dizüstülerin kıymetini anlıyor.

@08 Şub 2015 23:53 tablette ip tv yayını izlemek daha kolay ve kullanışlı... notebook resmen eziyet oluyor...

PC>tablet PC>Mac PC>Phone

Hâlâ almadım, fiyatlar taban yapsın gidip alacağım :-) gerçi en taban fiyat bile ülkemizde baya yüksek oluyor. Neyse, #direntablet diyorum :-)

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play