Tabletinizin kenarları elinizi algılayacak!

Tabletlerin neredeyse hiç işe yaramayan bu kısmı, Microsoft'un patentiyle işe yarar hale gelecek!

Microsoft ekran kenarlarını dokunmatik yapacak

Microsoft, yeni patenti sayesinde Surface tabletine eşsiz bir özellik daha kazandırabilir. Yeni yayınlanan patent, tabletinizi tutarken elinizin nerede olduğunu algılamayı ve işlevleri buna göre sunmayı açıklıyor.

Patent, Surface tabletten açıkça bahsetmese de Microsoft'un onu tabletinde kullanmayı düşündüğünü tahmin etmek zor değil. Aşağıdaki resimde tabletin onu neresinden tuttuğunu algıladığını ve sanal klavyeyi elinizin bulunduğu yere göre konumlandırdığını görüyoruz. Tableti kavramak dışında pek işe yaramayan ekran kenarlarını işlevsel hale getirmek, Surface'i diğer firmaların tabletlerinin önüne çıkarabilir.

Orijinal adı "Grip-Based Device Adaptations" olan sözkonusu patent için başvuru 20.05.2013 tarihinde yapılmış. Patentin yayınlanma tarihi ise 14.11.2013. Microsoft'un böyle bir teknolojiyi cihazlarında kullanması, kullanıcı deneyimini geliştirdiği gibi onu rakiplerinden ayırt eden yeni bir özelliğe kavuşturabilir.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

mantıklı...

dünyaları da alsan yine de bir iPad değilsin mikisoft. kusura bakma....

@19 Kas 2013 16:49 O aypedi üreten adamlar peki neden bunu düşünemedi?

applea mı veriyorsunuz ne bu aşk

Microsoftu ipad ile karsilastirmak ilginc bisey olsa gerek. At gozlugunu cikarsanda microsoftun bir tablet ve ipadin de bir firma ismi olmadigini kavrasan.ferrariyi pirelli lastikle karsilastirmak gibi bir cumle olmus bu :D koru korune inanmayin bazi seylere. Ha inanacaksanizda apple sizin deyiminizle ipad haberlerinden baskasina girmeyin yorum yazmayin.

şerrefsizim benim aklıma gelmişti, gerçek:)

Blackberry Playbookta çerçeve aktif olarak kullanılıyor. Apple niye bunca zamandır bu özelliği tablet ve telefonlara eklemiyor diye düşünüyordum.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir