Tabletler gelip geçici bir heves mi?

Microsoft cephesinden gelen bu sözler, Steve Jobs'un söylediklerinin tam tersini söylüyor!

  • Gökay Özbudak
"Tabletler şu an yalnızca boşluk dolduruyor."
Tabletler geçici birer heves mi?...

Microsoft'un araştırma ve strateji şefi Craig Mundie tabletlerle ilgili sorulan soruya ilginç bir cevap verdi. Geleceğin bilgisayarlarının yerini alacak olan teknolojinin akıllı telefonlar olduğunu belirten Mundie, tabletlerin geçici bir heves olduğunu söyledi.

"Bugünlerde tablet gibi teknolojilerin PC'ler ve akıllı telefonlar arasındaki boşlukta yaşadığını görebiliyorsunuz. Ben bu boşluğun kalıcı olduğunu düşünmüyorum." Mundie'nin yaptığı bu açıklama firmanın tablet stratejisini de bir şekilde belli eder nitelikte.

Apple'ın patronu Steve Jobs da akıllı telefonların PC'lerin yerini alacağını düşünüyor ancak ikilinin farklı düşüncelere sahip olduğu konu tabletlerin bu geleceğin birer parçası olup olmayacağı. Steve Jobs tabletlerin her zaman var olacağını iddia ederken, Microsoft tablet teknolojisinin gelip geçici bir heves olduğunu söylüyor...

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

bence yanılıyor atık notebookların ve netbookların devri bitiypr gibi görünüyor devir tabletlerin ve akıllı telefonların...

Geçici heves olma ihtimali var ama şu bir gerçek; E-Kitapların yerini tabletler alacak. Madem o kadar yük taşıyorum, internete girebilse, video izletebilse, oyun oynatabilse, kısaca bilgisayardaki tüm özellikleri sunabilse fena mı olur?

Ayrıca en ucuz e-kitap okuyucu 100 -150 TL. Onun yerine Çin malı tabletlerden alıp daha fazla iş için kullanmak daha mantıklı. Hemde aynı fiyata. Parası olan daha iyisini alabilir.

Bir başka gerçekte tabletlerin e-kitap haricindeki özellikleri asıl amacından saptırıyor. Ders çalışayım desem, hemen rss'lerime bakasım geliyor. Yada oyun oynayasım. :D

Dj. Serkan. sen o zaman tablet pc lerle ve akıllı telefonlarla her işini yap. :D

yahu notebook gibi bir canavar pc ler nasıl tabletlrin işini yapar. yani aman bunu kimsenin yanında söleme

tablet pclerin ortaya cikma nedeni netbook ve notebooklarin tasinma konusunda problem olmasi ve ayni zamanda cep telefonu teknolojilerinin boyutlari kücük olmasi dolayisiyla sistemlerinin yavas yada agir probramlari ve web sayfalarini kaldiramamalarindan kaynaklaniyor! Tam bu ikisinin arasinda hem tasima kolayligi hemde yeterli alanin getirdigi hizla tabletler simdilik ragbet görüyor ama gün gelecek bir akilli cep gerekli hiza lasacak ve tabletler cöpe gidecek..

tablet ne ya tutsan tutlmaz atsan atılmaz
yakında biter tablet hevesi
qwerty ler götürecek

sonunda benimle ayni fikirde biri cikti.

Adam haklı beyler tablet geçici bir hevestir ancak pc kalicidir... Arkandayiz Microsoft

ilk bilgisayar icinde evlere girmez gelecegi olmaz denmisti cep telefonlari ilk resim cekmeye basladiginda da birseyler yazilip cizilmisti simdi gözler yollarda pixel bunalimina girdik benim telefonum senin telefonunu döver muhabbetleri basladi 720 ler 1080ler cekirdekler ortalikta dolasiyor

Kesinlikle katılıyorum. Reklam ve medya ile insanların satın alamayacağı birşey yok. Ancak tabletleri hiçbir zaman bir bilgisayar olarak göremeyeceğiz. Sadece internete girebilen ağır cihazlar olarak yanımızda taşıyabiliriz o kadar. Gelecek akıllı telefonların olacak.

Bir süre tablet filan bile devam etse en nihayetinde içerisinde tüm bilişim hizmetlerini barındıran tek bir cihaz olacak. Bu cihaz ise günümüzün akıllıtelefonları büyüklüğünde olacak. Ekran boyutuysa sorun değil. Hologram teknolojisi neredeyse hazır. Tahminimce bu cihaz en erken 5-6 yıl sonra en geç ise 10 yıl sonra kullanılabilir olacak. Tabii ki bu türün ilk örneklerini çok güçlü olmayabilir.

tablet tamamen ölür demiyorki adamlar, illaki e kitap okuyucu'nun yerini alacaktır, ancak gelecek yine, bilgisayar ve akıllı telefonun olacak, akıllı telefon satılıyor diye de bilgisayar almayacak mısınız yani, buna inanan var mı?
her türlü kazanırız diyolar, öyle de oluyor zaten.

bana gore microsoft bu fikrini degistirmezse yok olup gitcek.
Bill Gates'te bilmem kac BegaMite hardisk gunluk yasatida yeterde aratar ondan fazlasina gerek yok diyordu, ancak hicte oyle olmadigi asikar.

her bri yeni teknolji iyi yada kotu bir sonrakini tetkliyor ve gelsimesine adimlar olarak yer aliyor

ben inaniyorum 10yil once sadece sms ve tell gorusmesinde kulandigimiz cepler bugun ise internete gezer resim video ceker hale gelen cep telefonlari onumuzdeki 10 yilda gelisen nano teknoljisi ve gelisen chipsetler ve grafik islemciler sayesinde evdeki pc lerimiz kadar guzlu kuvetli ve is gorur olacakalar. daha ne fonksiyonlari iclerinde barindiracaklarinida zamanla gorecegiz.

bir zamanalar da ilk pc nin icadiyla beraber IBM insanlar evlerinde bilgisayara niye gerek duysun diyordu. artik birakin evi gelismis ulkelerde kisi basina en az 1 adet is yada okuluda katarsaniz 2 adet dusuyor cepeler,pad yata tabletler haric
bence biraz ufkunuz genis tutun arkadaslar
saygilar

Birzamanlar notbook' lar içinde çok tutar deniyordu. Tabletler çıktı notebooklar unutuldu. Akıllı telefonlarda tabletleri unutturur muhtemelen.

Ancak tabletleri hiçbir zaman bir bilgisayar olarak göremeyeceğiz.
-----------
Sana katilmiyorum bu konuda. Suanda piyasada 2 cekirdekli bircok duzustunden cok daha iyi is yapabilecek tabletler var iken yeni PSP'nin 4 cekirdekli oldugunu dusunursek degisen teknolojilere bilgisayarlar uyum saglamaz ise tabletler bilgisayarlarin yerini alacaktir diye dusunuyorum. Suanda sizin tek dusundugunuz klavye ve fare olmadan bir ise yaramayan bilgisayar özentisi tabletler seklindeki fikirleriniz ilerde gelisen yazilimlarla ve yeni cikan oyunlarla tamamen farkli dusuncelere birakcaktir diyorum. Eger MS elini cabuk tutup birseyler yapmazsa cep telefonu piyasasini yitirdigi gibi tablet piyasasini da yitirecektir diyorum.

Ziyaretçi yazmış:

Dj. Serkan. sen o zaman tablet pc lerle ve akıllı telefonlarla her işini yap. :D

yahu notebook gibi bir canavar pc ler nasıl tabletlrin işini yapar. yani aman bunu kimsenin yanında söleme
-------------------------------------------------------------
bu konuşduklarını 2-3 yıl sonra tekrar konuşalım istasiklikler herşeyi açıkça gösteriyor tabletlerin akıllı telefonların ve pclerin

Tablet PCler elbetteki gelecekte masaüstü kadar hızlı olacaktır ancak sorunları güç yetersizliği ve hacimleri. Bu yüzden masaüstü PCler her zaman avantajlı olacaktır.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play