Tabletler hakkındaki beş gerçek!

Bu haberi okuduğunuzda, önceleri doğru sandığımız ne kadar çok şeyin yanlış olduğuna şaşıracaksınız!

  • Gökay Özbudak
Tablet-PC gerçekleri!
Tabletlerin bu denli bir etki yapması beklenmiyordu...

Geçen yıl piyasaya çıkan iPad'le beraber teknoloji piyasasında fırtınalar estirmeye devam eden tabletler, birçok kullanıcının vazgeçilmezi haline geldi. Tablet-PC'ler piyasaya çıkmadan önce onlar hakkında kulaktan kulağa dolaşan birçok şehir efsaneleri vardı. İşte Google'dan AdMob'unun yaptığı araştırma sonucu tabletler konusunda açıklığa konuşulan şehir efsaneleri.

İlk şehir efsanesi, tabletlerin yalnızca hareket halinde kullanılabileceği yönünde. Ancak 1500 tablet kullanıcısıyla yapılan araştırmanın sonucuna göre, araştırmaya katılanların yüzde 82'si tablelerini ev içerisinde kullanıyor. Geriye kalan kısmı ise, dışarıda ve hareket halindeyken kullanıyor. Bu da tabletlerin,evde PC'lerin ve dizüstü bilgisayarların ulaşamadığı çok farklı bir yere eriştiğini gösteriyor. Kullanıcılar genellikle tabletlerini televizyonda bekledikleri program başlamadan önce e-postalarını hemen kontrol etmek için kullanıyor.

Tabletler kullanıcıları hakkında düşünülen diğer bir konuda tabletlerin genellikle medya oynatıcı olarak kullanıldığıydı. Araştırmaya göre bu kısmen doğru olsa da genele bakıldığında kesinlikle doğru olmadığı ortaya çıkıyor. Oyun, müzik ve video izlemek için tabletlerini kullanan kullanıcıların sayısı tümünün yüzde 51'ini oluşturuyor.

Tabletlerde oyun olmaz diyenler...

Angry Birds tabletlere damga vuran oyunlardan...

Tabletlerin yalnızca internette gezinmek için kullanıldığı da düşününler arasındaydı. Bu da aslında kısmen doğru ancak yapılan araştırmaya göre, tablet kullanıcıları cihazlarını bir internette gezinti aracından çok bir gazete olarak görüyor ve burada haberleri araştırıyor. Tabletlerini gazete gibi kullanan kullanıcıların oranı yüzde 61.

Tabletlerde oyun oynamanın oldukça zor olduğu düşüncesi piyasada egemen olan düşüncelerden biriydi. AdMob'un yaptığı araştırma yüzde 84 oranında tablet kullanıcılarının tabletlerinde oyun oynadığını söylüyor. Özellikle araştırmaya katılanların çoğunun iPad kullanıcısı olduğunu ve Flash tabanlı oyunları oynayamadığını düşünürsek yüzde 84'lük bir oran tabletlerin oyun oynamak için de kullanılabileceğinin bir kanıtı.

Tablet hakkındaki şehir efsanelerinden araştırmanın sonuçlarına göre gerçeğe en yakın olanı, tabletlerin masaüstü bilgisayarları ortadan kaldırdığı. Aslında katılımcıların ortaya çıkarttığı gerçeğe göre, katılımcıların yüzde 77'si tabletlerle beraber bilgisayar kullanımlarının azaldığı belirtti. Ancak yalnızca yüzde 23'ü tablet kullanımlarının masaüstü bilgisayar kullanımını değiştirmediğini söyledi. PC satışlarının bugünlerde gerilediği biliniyor ancak bunların tabletlerle ilişkilendirilip ilişkilendirilmediğini önümüzdeki günlerde ve yapılan araştırmalarla daha da iyi anlayabiliriz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

sırf moda olduğu için alınıyor bu cihazlar yazık

Hadi be moda oldugu icinmis. İste hayatinda hic tablet kullanmamis birinin yorumu

Agzı olan değil,Parası olan konuşuyor....

onu yapmıyo bunu yapmıyo peki ne yapıyolar tabletlerle :)) millete oyun oynuyomusun diye sorarsan oynuyorum der tabi cep telefonunda bile oyunlar mevcut kaç kişi oyun oynamak için tablet almış onu sorsaydınız cevabı alırdınız ... ben tabletleri sevmiyorum çünkü hem ihtiyaçlarımı karşılamıyor hem de çok pahalı ama başka birisinin ihtiyaçları farklı tabi ...

win 7 tabletler çıkınca 2. patlama yaşanıcak. kaydırmalı klavyeli tabletler görücez. tüm bunlara uzaktan bir bakınca şunu görüyoruz.

telefonlar icat edildi çünkü iletişimi kolaylaştırıyordu. bilgisayar icat edildi çünkü eğlence gerekiyordu. iletişim zaten bir ihtiyaçtı ancak artık dijital eğlencede ihtiyaçlar arasına girmeye başladı. bu ihtiyacı karşılamak için iphone çıktı. ancak ekran küçük gelmeye başladı bunun üzerine büyük ekranlı bir oyuncak çıktı. şimdide taşıması zorlaştı çünkü zaten notebook diye bir şey var. şimdiki adım notebook ile tableti birleştirmek olucaktır. yani yine yeniden dokunmatik ekranlı notebooklar netbooklar görücez. kaydırmalı klavyeliler çok tutacaktır.

gazete ve borsa :):)

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play