Tabletler için zor zamanlar başladı!

Yakın geçmişte peynir ekmek gibi satılan tabletlerin üzerinde kara bulutlar dolaşıyor...

  • Levent Öztürk
Tabletler için zor zamanlar başladı!
Umut, klavyeli tabletlerde...

Tabletler genel olarak çekiciliklerini kaybetmiş olsalar da, çıkartılabilir klavyeler ile beraber gelen 2-in-1 tipi cihazlar için halen ümit var. IDC tarafından yayınlanan rapora göre 2016'nın ilk çeyreğinde Dünya genelinde tablet satışları, bir yıl öncesine göre yüzde 14.7 düşerek 39.6 milyona geriledi. Araştırma firması, bu gerilemenin sebebi olarak ilk çeyrek düşüşlerinin yanı sıra, tüketicilerin ilgisinin azalmasını da gösteriyor.

Klasik tabletler, ve IDC'nin isimlendirmesi ile "slate'ler," tüm tablet satışlarının yüzde 87.6'sından sorumlu durumda. Ancak ayrılabilir klavye ile gelen tabletlerin satışları 4.9 milyon üniteye ulaştı. Bu da bir önceki yıla göre yüzde 120'lik bir artış olarak gözükmekte.

Tablet satışlarını azaltan birkaç etken bulunmakta. Giderek daha fazla insan büyük ekranlı telefonları tabletlere tercih ediyor, tablet sahipleri cihazlarını daha uzun süre kullanıyor veya aile üyeleri ile paylaşıyor. Yeni tabletler de, insanların ürünlerini güncellemeleri için yeterli özellikleri sunamıyor.

Bu düşüşü hafifletmek için üreticiler, doğal bir sonuç olarak, aynı zamanda laptop gibi kullanılabilen, çıkabilen klavyelere sahip tabletlere yöneliyor. En büyük beş tablet üreticisinden biri olan Apple, dağıtımının ve market payının düşmesine rağmen birinci sırada kalmayı başardı. IDC'nin söylediğine göre Apple'ın 9.7 inçlik iPad Pro'su ve yeni 256GB depolama seçeneği sunan 12.9 inçlik iPad Pro'su ürün serisi için "sağlıklı eklentiler" olmakta. Dağıtımının ve market payının düştüğünü gören bir diğer firma ise Samsung. Her ne kadar Samsung Galaxy Tab serisi halen popüler olsa da, TabPro S'in işi kolay görünmüyor. IDC, bunun için 900 dolarlık fiyat etiketini suçlamakta.

Amazon, oldukça ucuz fiyatları ile bir çeşit başarı yakalamış gibi gözüküyor. 900 dolardan başlayan popüler Surface Pro ürünleri ile Microsoft da pazarda iddialı konuma gelmek için çalışıyor. IDC kıdemli araştırma analisti Jitesh Ubrani, Surface'ın oldukça iyi bir seri olduğunu söylerken, ilk çeyrekte yeterli sayıya ulaşmanın zor olduğunu belirtmekte ve yüksek fiyatı da bu konuda daha çok zorluk çıkardığını iddia etmekte. Bir diğer IDC analisti Jean Phipple Bouchard da Microsoft'un, çıkartılabilir klavyelere sahip tabletler alanında ilk beş listesinde bulunduğunu belirtmekte...

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Surface en iyi ve en donanımlı tablet ama fiyat olarak çok uçuk. Tabi hitap ettikleri kitleye de bakmak lazım. Sen cebi kabarık insanlara hitap eden cihaz yapacaksın sonra oturup herkesin almasını bekleyeceksin bu olacak şey değil.

@30 Nisan 2016 02:03 Ağızına sağlık

İnsanlara bir sonraki cihazda en ince en zarif diye reklam saçmalığı yaparsan kusura bakma da kimse almaz ayrıca geçen sene tablet pazarı up oldu Notebook pazarı önemli düşüş yaşandı. Milyarlarca insana tablet sattınız neyin kafası bu yeter. Elektronik ürününün en az 5 yıl stabil kullanım süresi var. 5 yıl sonra gelin konuşalım. Dünyadaki çoğunluk zengin değil. İnsanlar ölümle uğraşıyor sizin derdiniz tabletler neden düştü.

İkisi bir aradalar çok mantıklı hem pc hem tablet işini görüyor, diğer tabletlerin oyuncaktan farkı yok .

neden düştüğünü söyliyeyim firmalar sadece hava atıyorlar,8 gb hafıza var oda 4 gb v.s sistem kullanıyor geri kalan çocuklar bir iki oyun yükle oldu sana 7 gb geriye bir şey kalmadı,hafıza kartı alıyorsun oyunları hafıza kartına taşıyamıyorsun root rom atman gerek ve buda garanti dışıına çıkması demek tabletin ayrıca çoğu insan da root room yapamıycağına göre mecburen bir daha tablet almıyor en azından telefonların hafıza 16 gb.

Ofice islemlerini de yapabilmek icin windows 8 inch tablet aldim. Mouse olmadan cok zorlaniyorum. Yeniden diz ustune dondum. Zaten mail gazete vs tlf dan okunuyor. Tablete gerek kalmiyor.

Hafızaları az yap, karta prğram yükletme , kamera pikselini düşük yap, milleti ekranın yarısını kaplayan sanal kılavyeye mecbur et...sonrada tablet satılmıyor de ağla...android cd karta proğram yükletmiyor diye tepem atmıştı telefon bi işe yaramıyordu.Windows telefona geçmiştim sadece karta proğram yükleyememk bile tabletri sattırmaaz.umarım microsoft da bu akılsızlığı yapmaz

Bu devirde tablet almak çok saçma. Windows lu tabletler den de 199 tl olanını gördüm ve herkese hitap ediyor. Normal Windows programlarını çalıştırmak için boşuna pc ye para vermeye gerek yok. 2 si bir arada bilgisayarlar daha iyi.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play