Tabletlere o hükmedecek!

Önümüzdeki beş yılda, tabletlerde en çok kullanılan işletim sistemi hangisi olacak?

  • Gökay Özbudak
Linux tabletlere hızla geliyor!
Tabletler onu kullanacak...

5 yıl içinde tablet piyasası nerelere gidecek diye düşünüyorsanız, ABI Research'un yaptığı araştırmanın sonuçları sizleri aydınlatabilir. Araştırmaya göre 2015 yılında cep telefonu hariç diğer mobil cihazların %62'sinde Linux işletim sistemi kullanılacak.

Sonuçlarda, Google'ın Android'i ve Chrome işletim sisteminin liderliğinde 5 yıl içinde, Intel ve Nokia MeeGo,ardından da Hewlett Packard'lı webOS'un piyasayı yöneteceği gözüküyor. Tabii ki bu sonuçlara en çok üzülen ve telaşlananlardan biri de Microsoft.

ABI'den üst düzey bi analist şunları söylüyor; "Son zamanlarda mobil endüstrisinde görülen Linux yönelimli girişimler, bize Linux'un gelecekteki yeni nesil netbooklarda, tabletlerde ve diğer mobil cihazlarda anahtar rol oynayacağını gösteriyor."

Bu hafta başında yapılan Microsoft konferasında, firma Windows'un tabletlerde çok başarılı olacağından oldukça emindi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

Bu işler hikaye micro her zaman yazılımlarını pazarlamanın bir yolunu bulmuştur.Linux ve diğer açık kaynak kodlular arasında sadece android'in bedava uygulamanın fazlalıgı yüzünden piyasada çok tutulacagını düşünüyorum.İntel önce adam gibi otursun uygun fiyatlı işlemci piyasaya sürsün bir de nokia bu adamlarla çalışıyo .Yazılım onların işi değil.Meego'ya gelince symbian os çakması olmaktan kurtulamayacagını düşünüyorum.Ne de olsa işin içinde intel var.

Kısacası Android ve Symbian çekişir (Arada microda boş durmaz.Yazılım geliştirme alanında bu işin erbabı).Ben şahsen android sistemli bir cep telefonu almayı düşünüyorum.

dogru bir sonuca varmislar

ilk defa! linux diyen bir haber

Linux geleceğin GÜCÜ XD

Zannetmiyorum windows un verdiği program desteğiyle başetmeleri çok zor

linuxu gec kim neyine destek veriyor bi tane wifi kart alsan driver bulamazsın ha google arkasına alan adroid başka adamlar yapar diye düşünüyorum webos da gömülü bir şekilde gelir ms 10 fırın ekmek yemesi lazım o hantallıkla ne tablette ne netbook ta nede smartphone dünyasında pc gibi dominant olamaz ortalama bişi olur işte

benim istediğim akıllı telefonlarda,tablet pc,masaüstü pc ve dizüstü bilgisayarlarda uygulamaları tatmin edici olan vürüs casus çalıştırmayan işletim sistemli cihazlar tercihim olacak. çünkü bıktım, sistemi vürüs taraması yapmaktan.

benim istediğim akıllı telefonlarda,tablet pc,masaüstü pc ve dizüstü bilgisayarlarda uygulamaları tatmin edici olan vürüs casus çalıştırmayan işletim sistemli cihazlar tercihim olacak. çünkü bıktım, sistemi vürüs taraması yapmaktan.

Tabiki windows 8 diğerleri belki rüyasında filan görür. Norton yüklü windows 7 li ve atomlu netbookun performansını görseniz anlardınız.

Android marka cep telefonunu Türkiye'den almayı düşünenler soğuk su içsinler bence. Türkiye Microsoft'çudur - başından beri bu böyledir. Tersi söz konusu olsaydı şu an tüm devlet dairelerinde Pardüs kullanıyor olurduk.
Ben de Microsoft tekeline sonuna kadar karşıyım ama Pardüs'ün desteğini sonuna kadar verebilseler, Tübitak özel bir şirket kursa, call center oluştursa ve Pardüs devlet dairelerinde sorunlu hale getirilse durum daha farklı olurdu.
Cep telefonlarında durum çok dha farklı, nerede açık kaynak kodlu Android yüklü telefon varsa - ilginç bir şekilde hiçbiri Türkiye'ye getirtilmiyor distribütörler tarafından. Bu özellikle yapılıyor. Daha bitmedi - şarjı 2 ay dayanan cep telefonları da Türkiye'de satılmıyor. Piyasa dengelerini altüst edecek tüm modeller bilerek, planlanarak satılmıyor.

chip'te "türkiye microsoft'çudur" gibi ifadeler kullanan çoluk çocuklar yazıyor. bence chip, çocuklara yazdırmamalı, buna önlem almalıdır

pek rasyonel gelmedi bana haber... linux un şu anki durumunu düşününce komik...

"Android marka cep telefonunu Türkiye'den almayı düşünenler soğuk su içsinler bence. Türkiye Microsoft'çudur - başından beri bu böyledir. Tersi söz konusu olsaydı şu an tüm devlet dairelerinde Pardüs kullanıyor olurduk.
Ben de Microsoft tekeline sonuna kadar karşıyım ama Pardüs'ün desteğini sonuna kadar verebilseler, Tübitak özel bir şirket kursa, call center oluştursa ve Pardüs devlet dairelerinde sorunlu hale getirilse durum daha farklı olurdu.
Cep telefonlarında durum çok dha farklı, nerede açık kaynak kodlu Android yüklü telefon varsa - ilginç bir şekilde hiçbiri Türkiye'ye getirtilmiyor distribütörler tarafından. Bu özellikle yapılıyor. Daha bitmedi - şarjı 2 ay dayanan cep telefonları da Türkiye'de satılmıyor. Piyasa dengelerini altüst edecek tüm modeller bilerek, planlanarak satılmıyor."

hak veriyorum... Türkiye M$ ve İntel gibi iki şirket için biçilmez kaftan... Ne versen satılıyor ne de olsa... Bilgisayar kullanmayı "emesende çet yapmak", "internetten kaçak filim izlemek" ve "empeeüç dinlemekle" sınırlayan bir toplumda daha fazlasına gerek bile yok ne de olsa

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play