Tabletlerin devri kapanıyor mu?

Ortaya çıkan yeni rakam, yıllardır piyasaya hükmeden bu cihazlar için sonun başlangıcı olabilir!

Tabletlerin devri kapanıyor mu?

Tablet satışları bu yıl da dünya genelinde artmaya devam ediyor ancak daha önce tahmin edilen hız, henüz yakalanabilmiş değil. Dört yıldır devam eden çift ve hatta üç basamaklı artışlar, IDC'nin söylediğine göre bu yıl sadece yüzde 6.5 seviyesinde kaldı. Firma, daha önceleri yüzde 12.1 artış oranı tahmin ediyordu.

Jean Philippe Bouchard'ın söylediğine göre, tablet marketi olgunlaştı ve yeni trendler bu marketten müşteri çalmaya başladı. İnsanlar, ucuz laptop, akıllı telefon ve giyilebilir teknoloji üzerine daha fazla para harcamaya devam ederken, tabletlerinden beklenenden daha uzun bir süre ayrılmıyorlar. Tabletlerin düşünülen sahiplik süresi aslında iki yıldı. Ancak şu anda araştırmaların gösterdiğine göre, bu süre üç yıla yaklaşmış durumda. Ayrıca, insanlar eski tabletlerini çöpe atmaktansa çocuklarına vermeyi tercih ediyorlar.

Bu arada, özellikle Avrupa'da laptop fiyatları hızla düşerek, tabletlerin üzerine farklı bir baskı, fiyat baskısı, da yüklemekte. Microsoft, işletim sistemini belli koşullar için bedava sunarak, PC üreticilerinin ucuz laptoplar üretmelerine yardımcı oluyor. Chromebook gibi taşınabilir bilgisayarlar da, tabletlerin geleceğini tehdit etmeye başladılar.

Bouchard'ın söylediğine göre, ekran boyutu arttıkça klavye de önemli bir hale geliyor. Bu yüzden de daha büyük ekran isteyen kullanıcılar laptop'a yönelirken, daha küçük ekran isteyen kullanıcılar tabletlerde durmaya devam ediyorlar.

Levent Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

tabletleri gereksiz buluyorum notebook almak daha mantıklı

@06 Eyl 2014 20:13 Tabletlerin fazla abartılması zaten firmaların sadece nakit kazanma çabasıydı. Kullanıcıyı kandırıp ihtiyacı olmayanlara bile kakaladılar.

Gerek donanımları ve gerekse yazılımları aynı olan cihazlar. Bir de batarya sorunu ile bunun üzerine ekran çözünürlük çözünürlük sorununu ekleyin. Marka vermeye gerek yok. Yıllardır aynı ama aynı cihazlar ve yazılımlar. Kullanıcılar değil tablet üretenler bir düşünsünler...

Tablet aldım geçen sene ama sonuç tam bir hüsrandı...

Gereksiz bi cihaz zaten. Cep telefonları aynı işlevi fazlasıyla görüyor.

Onların istediği mümkünse 6 ayda cihazları çöpe attırmak. Fabrikalar kimin için çalışıyor?

ultrabook en güzeli.

tabletler pcyi engellemez hepsinin yeri ayrı. bu ara millet pc topluyor çünkü yeni çıkan bir oyunu oynayabilmek pcye 1500 yl veriyorsan aynı sitemi dizüstünde 3000tlye mal ediyorsun tablette ise edemiyorsun. oyun için pc, oyun harici genel kullanım için dizüstü, sosyalmedya için tablet. biçerdöver satışları nasıl ferrari satışlarını düşürmüyorsa tabletinde pc yada dizüstüne etkisi olmaz. belki mali açıdan olabilir ama 500 tlye günümüzde full hd ips ekranlı 2 gb ramli tablet alınabiliyor.

Tabletlerin, akıllı saatlerin ve telefonların daha alması gereken çok yolu var: Pil problemi çözülmediği sürece de böyle sürüncemede kalacaklar. Pil sorunu kökünden çözülmediği sürece, hiç bir marka tablet/akıllı telefon vb. masaüstü PC ile boy ölçüşemez, mümkün değil. Dizüstüler bile can çekişiyor.

Masaüstü ne ya. Yıkama gerektiren analog fotoğraf makineleri gibi. Dİjital fotoğraf makineleri dururken onlara, tabletler dururken masaüstüne kaç kişi rağbet eder...

@07 Eyl 2014 18:42 Sen çok eskide kalmışın be yavrum win 98i geçeli çok oldu 256 mb ramlar tarihte kaldı unut onları artık. Şimdiki masaüstleri o akıl dışı bi hareket ile karşılaştırdığın tabletleri katlamayı bırak ona neler yaparda burda yazılmaz şimdi, ayıp.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir