Takip edilemeyen BitTorrent ağı: Tribler

Torrent sitelerinin kapatılmasına çözüm; takip edilemeyen BitTorrent ağıyla birlikte geliyor!

  • Zeynel A. Öztürk
Takip edilemeyen BitTorrent ağı: Tribler

BitTorrent istemcisi Tribler'ın yeni yayınlanan son sürümü, Tor ağı üzerinden kimliğinizi gizlemeye yarayan bir işlevle birlikte geldi. İstemci, Tor sayesinde kullanıcılara IP adreslerini ortaya çıkarmadan dünyayla paylaşımda bulunmaya izin veriyor.

Delft University of Technology'den bir araştırmacı takımı, Pirate Bay gibi BitTorrent hizmetlerinin kapatılmasına sonunda bir çözüm bulmuş olabilirler. Merkezi bir sunucuya ihtiyaç duymadan çalışacak biçimde geliştirilen Tribler, tüm torrent arama motorları, indeksler ve tracker'lar kapatılsa bile işlemeye devam ediyor.

Son sürümüyle uçtan uca şifreleme işlevi de sunmaya başlayan Tribler'da istemcinin kullanacağı "hops" ("sıçrama") sayısını artırarak gizliliği güçlendirmek de mümkün.

Bu tür gizliliği artırılmış bir torrent ağının en önemli dezavantajı ise daha yüksek bant genişliğine ihtiyaç duyması. Bunun nedeni, proxy haline gelen kullanıcıların diğerlerinin aktarımlarını üstlenmesi. Dahası "leeching" yöntemine başvuran kullanıcıların, tüm ağın hızını yavaşlatması da mümkün. Tribler, TorrentFreak'e verdiği bir röportajda "isimsiz indirmelerin ne kadar hızlı olacağını çok merak ediyoruz. Bu tamamen insanların ne kadar sosyal olduğuna, yani Tribler'i açık bıraktığına ve diğerlerinin isimsiz olmasını sağladığına bağlı" cümlelerini sarfetti. 

Pirate Bay'in geçen hafta basılmasıyla birlikte Tribler, kullanıcı sayısında yüzde 30'luk bir artış görmüştü.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

torrent demek paylaşım demektir. torrentte hitrun. vurkaç yapmayın. ihtiyacınız olanı indirdikten sonra silip kaçmayın yani.

@22 Ara 2014 11:36 Çok doğru çok eski ama bana gereken bir eğitim programını sadece bir adres dağıtıma açmıştı mesal aa ben dağıtıma başladığımda 5-10 kişi çekmeye başladı hemen üstümden. Bu çekenlerinse sadece 3 ü dağıtımını açık bırakıyordu. Bu konuda fırsatçılık yapmak çok acı ve zavallıca

ubuntu için de varmış denemek lazım...

tribler yakında FBI sanada bir trip atar merak etme canım :)

Sen de yorum yaz