Tam 25 Windows 8.1 antivirüsü testte!

En önemli 25 güvenlik paketini Windows 8.1'de test ettiler! İşte en iyisi ve diğerleri...

AV-Test, Windows 8.1 antivirüslerini test etti!
Büyütmek için listeye tıklayın

Güvenlik yazılımı test merkezi AV-Test, ilk Windows 8.1 testlerini gerçekleştirdi ve 25 antivirüs paketini birbiriyle karşılaştırarak hangisinin en iyi güvenliği, performansı ve kullanım kolaylığını sunduğunu ortaya çıkardı.

Almanya merkezli şirketin yeni listenin en başında, kusursuz puanlarıyla BitDefender ve Kaspersky yer alıyor. Her iki ücretli antivirüs paketi de AV-Test'in testinde toplamda 18 puana ulaşmayı başarmış. Üçüncü ve dördüncü sırada ise sırasıyla Avira Internet Security 2014 (17.5 puan) ve F-Secure Internet Security (16 puan) var.

Microsoft Windows Defender'ı testin tabanı olarak kabul eden AV-Test, aracın tüm güvenlik işlevlerini etkin hale getirmiş. Bu haliyle Windows Defender, 18 üzerinde 11 puan alabilmiş.

Ücretsiz paketlerin önde gelen isimlerinden Panda Antivirus 2014, AVG Free AntiVirus 2014 ve Avast AntiVirus 2014, beklendiği gibi ücretlilerden daha az puan almış. Bununla birlikte AVG Free'nin aldığı 15 puan, ücretli sürümü AVG Internet Security ile aynı.

Testte ortaya çıkan ilginç bir sonuç ise Kingsoft Antivirus ve AhnLab Internet Security'nin, Windows 8.1'in ek güvenlik yazılımı yüklü olmayan halinden bile daha düşük puan almış olmaları. Paketlerin aldığı puanlar sırasıyla 18 üzerinden 10.5 ve 18 üzerinden 9.5. Kingston, 0 performans puanı nedeniyle puanlarını kaybetmiş.

Sonuçlar, en iyi korumayı isteyenlerin ellerini ceplerine götürmelerinin gerektiğini gösteriyor. Ancak bütçesi dar olan kullanıcılar da üst düzey ücretli yazılımlarla yarışabilecek, büyük firmaların ücretsiz çözümlerine sahipler.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

şimdi herkes nod 32 cidir :D bildiğiniz bir tek o zaten acemiler;D

@27 Oca 2014 12:25 ben aviradan başkasını kullanmam

Bitdefender gerçekten müthiş birşey yalnız arayüzünü daha canlı yapmalı. Mesela bir eset kadar arayüzü başarılı olsa en yaygın kullanılan anti olur. Tabi kullanım kolaylığınıda unutmamalı. Türkçe sürümde cabası.

en iyi güvenlik yazılımı bitdefender'mı gördüm... herhalde bunların güvenlik kapsamı bayağı farklı... nediyeyim " yeme beni cafer"

Windows 8.1 işletim sistemine sahip olan orta seviye kullanıcılara Comodo İnternet Security Premium'u öneriyorum. Program Türkçe ve diğer firmaların aksine güvenlik duvarı gibi önemli hizmetleri ücretsiz sağlıyor. Üstelik sistem kaynaklarını kullanımı konusunda da gayet verimli.Yalnız ayarlarını özelleştirmeniz gerekli, yoksa tam olarak Kaspersky'nin anti virüs yazılımları gibi katı kurallarla çalışıyor. Bilge Baykuş / Wise Owl

tek kelime: iOS & OS X....

Windows defenderdeyim. Kafam rahat.

Sandbox özelliği ile Comodo babadır. Diğerlerinide kullandım sadece Kaspersky iyi ama bu özelliği iki sene önce kapattı bende onu :-P

Dünyanın en güvenli anti-virisü insanın kendisidir. Siz bilinçsiz bir kullanıcıysanız dünyanın en güçlü en pahalı programını da kursanız gene virüs bulaşır.

@gcb1903 ne içtin sen gardaş;)))

360 internet security, bitdefender ve aviranın virüs database ini kullanıyor. Tamamı ile ücretsiz olan bu program sistem kaynaklarını da hiç sömürmüyor. Ayrıca total versiyonunu indirirseniz sisteminizi kasacak advanced systemcare gibi uygulamalarıda yüklemek zorunda kalmazsınız. Çalışma alanınızı hafifletmek için en iyi tavsiyemdir. Yaklaşık 15 senedir denemediğim program kalmadı her yeni çıkan fiziki özellik her yeni çıkan yazılım çok şey değiştirdi. Fakat değişmeyen bir şey varsa o da kaspersky ve bitdefender dır. Bu iki firma artık ne kadar stabil olduklarını iddia etse de sistem kaynaklarını çılgınca sömüren bir bitdefender ve windowsun işleyişini bozan kaspersky 2014 te bile hala can sıkmaktadır. Bazı arkadaşların 360 i securitynin bitdefender motorunu kullandığını önesürmesi yanlış bilgidir. Virüs tanımlamasını kullanıyor sadece kendi tarama motoru oldukça stabildir.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir