Ağınızı güvenli yapma yolları

Bu yazımızda CHIP Online olarak sizlere, ağınızı güvenli yapmanın yollarını anlatacağız.

Küçük ağlar için alternatifler

Küçük ağlar için alternatifler
Temel yapılması gereken: PC Wizard gibi ücretsiz programlar sayesinde bilgisayarların ne tür donanımlara sahip olduğunu en ince detayına kadar öğrenebilirsiniz.

Beş bilgisayara kadar olan ağlar için analiz kelimenin tam anlamı ile çok kolay. Analiz sonuçları için basit bir Excel tablosu yeterli oluyor. Büronun içinde atacağınız bir tur sonucunda ilk bilgilere ulaşabilirsiniz: kaç adet bilgisayar var? Dosya sunucuları da iş ağına dahiller mi ? Kaç tane router var? Önemli olan aygıtların markalarına ve yazılımlarının versiyonlarına ait bilgiler. Ücretsiz Sandra Lite yada PC Wizard programları ile donanım bilgilerini elde edebilirsiniz. Denetim masası yardımı ile kurulmuş programları da öğrenmeniz mümkün.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

ben mac filitreleme yaptım ayrıca kendim bakıp giriyorum ağa giren var mı diye ayrıca modem indexede şifre koyduk mu tamamdır :D

saçma.. hiçbir virüs çalıştırılmadıkça bulaşmaz.. (daha 2. sayfadayım) usb cihazındaki virüs sadece (o da autorun'da olduğu için) kurulduğu bilgisayara bulaşır..

Okumaya devam ediyorum başka ne saçmalıklar (bilgisayar virüsünün cinsel ilişki ile bulaştığını sanan hurafeler) göreceğim bakalım..

Altıncı sayfadayım.. Eğer sisteminiz stabil ve çökme yaşamıyorsa yapacağınız her türlü windows güncellemesi sisteminizi hantallaştıracak ve yeni makineler peşinden vista derdine düşmenize sebep verecektir.. Ben stabil sistemlerde windows güncellemelerini asla önermiyorum... (tecrübe ile sabittir)

güvenlik işi bu kadar saçma değil kullanıcılar her zaman hata yapar iT'cinin görevi bunları engellemek.Performans için güvenlikten ödün verilemez virüs de performansı düşürür.

İnternette kablosuz ağların WEP şifresini kıran program yüklü linux
sürümleri dolaşıyor . Herkes dikkat etsin , WPA şifreleme kullanın .

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir