Ağınızı güvenli yapma yolları

Bu yazımızda CHIP Online olarak sizlere, ağınızı güvenli yapmanın yollarını anlatacağız.

Otomatik İş-Ağı Kontrolü

Otomatik İş-Ağı Kontrolü
Çok para harcamaya gerek yok: Loginventory servisleri, paylaşıma açık dosyaları ve aygıtları net bir şekilde listeler ve tüm bunları 20 istemciye kadar ücretsiz yapar.

Ağ Analizi
Analiz kelimesi kulağa sıkıcı gelse de kaçınılmaz bir zorunluluk. Çünkü ağlarında hangi servislerin, hangi araçların ve programların çalıştığını bilmeyenler güvenlik konusunda her zaman bir adım geç kalırlar. Oysa uygun Programlar sayesinde zamandan kazanabilirsiniz.

Doğu Almanya'da bir orta ölçekli kurumun bilişim çalışanları 2007 yılının sonlarında Firewall konfigurasyonu için son derece çok zaman harcamışlar. Tabi bu yüzden bu firmanın hemen tüm bilgisayarlarına bulaşan virüs karşısındaki şaşkınlık ta aynı ölçüde büyük olmuş. Sebep: Bir çalışanın, virüs taşıyan USB-Aygıtının önce kendi bilgisayarına ve sonra da ağ üzerinden diğer tüm bilgisayarlara bu virüsü yaymış olması. Sorumlular, dışarıdan ek olarak kullanılan aygıtları güvenlik çerçevesine dahil etmeyi unutmuşlardı.

Otomatik İş-Ağı Kontrolü
İyi ağ yöneticileri kendi iş ağlarında ne tür sistemlerin çalıştırıldığını bilirler. En iyi ağ yöneticileri ise bir adım daha ileri giderler ve düzenli olarak iş ağı analizleri yaparlar. Bu kontrol yılda iki defa "yapolacaklar listesinde" bulunmalıdır. Sıfırdan başlayanlar ve ağlarında yirmiden fazla farklı işletim sistemlerine ve donanımlara sahip bilgisayar bulunduranların otomatik envanter yapmaları zordur. Castelware Inventory gibi programlar sadece kurulmuş programları kontrol etmekle kalmayıp, aynı zamanda iş ağındaki aygıtların da bir listesini çıkarırlar. Dikkat: Tüm bu işlemler kompleks yapılara sahip ağlarda uzun zaman alabilirler - bir yazılımda karar kılmadan önce, olabildiğince çok test edin. Sadece az sayıda bilgisayar söz konusu olduğunda, ücretsiz yazılımlar da düşünülebilirler: Mesela Loginventory 20 istemciye kadar ücretsizdir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

ben mac filitreleme yaptım ayrıca kendim bakıp giriyorum ağa giren var mı diye ayrıca modem indexede şifre koyduk mu tamamdır :D

saçma.. hiçbir virüs çalıştırılmadıkça bulaşmaz.. (daha 2. sayfadayım) usb cihazındaki virüs sadece (o da autorun'da olduğu için) kurulduğu bilgisayara bulaşır..

Okumaya devam ediyorum başka ne saçmalıklar (bilgisayar virüsünün cinsel ilişki ile bulaştığını sanan hurafeler) göreceğim bakalım..

Altıncı sayfadayım.. Eğer sisteminiz stabil ve çökme yaşamıyorsa yapacağınız her türlü windows güncellemesi sisteminizi hantallaştıracak ve yeni makineler peşinden vista derdine düşmenize sebep verecektir.. Ben stabil sistemlerde windows güncellemelerini asla önermiyorum... (tecrübe ile sabittir)

güvenlik işi bu kadar saçma değil kullanıcılar her zaman hata yapar iT'cinin görevi bunları engellemek.Performans için güvenlikten ödün verilemez virüs de performansı düşürür.

İnternette kablosuz ağların WEP şifresini kıran program yüklü linux
sürümleri dolaşıyor . Herkes dikkat etsin , WPA şifreleme kullanın .

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir