Ağınızı güvenli yapma yolları

Bu yazımızda CHIP Online olarak sizlere, ağınızı güvenli yapmanın yollarını anlatacağız.

Uyarma sistemlerini kurmak

Uyarma sistemlerini kurmak
Kolay çözüm: İstemci bilgisayarlarının yedeklenmesi için sadece windows fonksiyonlarını kullanmak yeterli olacaktır.

Tebrikler, iş ağınızı güvenli hale getirdiniz. Ancak arkanıza yaslanmak için henüz erken. Şimdi, ağınızın gelecekte de su geçirmez bir yapıya sahip olmasını sağlamak zorundasınız.

Elinizi vicdanınıza koyun: Üç bilgisayar ile bir internet hesabını paylaşanlar ve tek bir sunucu dahi kullanmayanlar iş ağı takipkten vazgeçebilirler. Sebep: Genellikle iş ağınızda meydana gelen hatalı bulmanız için sizi sms ile önceden uyaran bir yazılıma ihtiyacınız kalmaz. Ne zaman ki bir internet alış veriş merkezi üzerinden para kazanmak zorundasınız, işte o zaman işler değişir.

Ancak dikkat: Sadece küçük iş yerlerinin iş ağı takip yazılımına ihtiyaç duymamaları onların tamamen güvenli kalacakları anlamına gelmez. Önemli dosya ve klasörleri yedekleme işlemi bu noktadaki en büyük zorunluluktur ve hatta yedeklemeyi birden çok defa yapmak gerekir. Böylece firma içinde düzenli bir yedekleme yaparak bir hata durumunda hızla eski çalışan durumunuza dönebilirsiniz. Diğer yandan firma dışında yapılacak yedeklemeler de daima hazırda bulunmalıdırlar.

<strong>Kolay çözüm:</strong> İstemci bilgisayarlarının yedeklenmesi için sadece windows fonksiyonlarını kullanmak yeterli olacaktır.Küçük işletmelerden orta ölçekli kurumlara geçtiğimiz anda manzara tamamen farklılaşıyor. İş ağları sürekli bir değişim içerisinde. Yeni aygıtlar ekleniyor, ilave yazılımlar kuruluyor, yeni kullanıcı hesapları oluşturuluyor ve siliniyor. Takip yazılımları sayesinde herşeyi kontrol altında tutabiliyorsunuz. Çalışanlar erişilebilirler mi ,Webserver'lar çalışıyorlar mı, VPN bağlantıları sınırları aşıyorlar mı? Bu alandaki ücretli çözümler Microsoft System Center Operations Manager, IBM Tivoli yada HP Openview.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

ben mac filitreleme yaptım ayrıca kendim bakıp giriyorum ağa giren var mı diye ayrıca modem indexede şifre koyduk mu tamamdır :D

saçma.. hiçbir virüs çalıştırılmadıkça bulaşmaz.. (daha 2. sayfadayım) usb cihazındaki virüs sadece (o da autorun'da olduğu için) kurulduğu bilgisayara bulaşır..

Okumaya devam ediyorum başka ne saçmalıklar (bilgisayar virüsünün cinsel ilişki ile bulaştığını sanan hurafeler) göreceğim bakalım..

Altıncı sayfadayım.. Eğer sisteminiz stabil ve çökme yaşamıyorsa yapacağınız her türlü windows güncellemesi sisteminizi hantallaştıracak ve yeni makineler peşinden vista derdine düşmenize sebep verecektir.. Ben stabil sistemlerde windows güncellemelerini asla önermiyorum... (tecrübe ile sabittir)

güvenlik işi bu kadar saçma değil kullanıcılar her zaman hata yapar iT'cinin görevi bunları engellemek.Performans için güvenlikten ödün verilemez virüs de performansı düşürür.

İnternette kablosuz ağların WEP şifresini kıran program yüklü linux
sürümleri dolaşıyor . Herkes dikkat etsin , WPA şifreleme kullanın .

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir