Tanınmayan uzantıya sahip dosyaları açın!

Uzantısını tanımadığınız, Windows'un da açamadığı bir dosyayı nasıl açabilirsiniz? Açıklıyoruz...

Tanınmayan uzantıya sahip dosyaları açın!

Elinizde uzantısını tanıyamadığınız bir dosya var ve bu dosyayı hangi programla açacağınızı bilmiyorsunuz. Dahası Windows bile onunla ne yapacağından emin değil. Bu yabancı dosyanızı çalıştıracak uygun programı nasıl bulabilirsiniz?

Öncelikle sözkonusu dosyayı virüslere karşı tarayarak temiz olduğundan emin olun. Dosyaya çift tıkladığınızda ekrana Windows'un dosyayı açamadığına dair bir kutucuk gelecek. Bu kutucukta "doğru programı bulmak için bir web hizmeti kullan" seçeneğini işaretleyin ve Tamam'a tıklayın. Açılan web sayfası size dosyayı nasıl açabileceğinizi söylemiyorsa, FILExt gibi farklı bir dosya uzantısı hizmetinden yararlanabilirsiniz. Siteyi açın, uzantıyı sağ üstteki kutucuğa girin ve Enter'a basın.

İsterseniz Google, Bing gibi bir arama motorunu kullanarak dosyayı hangi programla açabileceğinizi aratabilirsiniz. "Open .ext file" biçiminde bir arama yapabilirsiniz (".ext"i açmaya çalıştığınız uzantıyla değiştirin).

Bu yöntemlerden hiçbiri işe yaramazsa, dosyayı hangi programla açabileceğinizi tahmin etmeye çalışın. Dosyanın bir resim mi, belge mi yoksa bir hesap tablosu mu olduğunu muhtemelen biliyorsunuzdur. Örneğin dosyanın bir metin belgesi olduğundan şüpheleniyorsanız, onu bir kelime işlemci uygulamasında açmayı deneyin. Bunun için uygulamayı açtıktan sonra Aç komutunu kullanarak sözkonusu dosyayı açmaya çalışın (dosyayı seçerken dosya türü olarak Tüm Dosyalar'ı seçmeniz gerekebilir).

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Büyük boyutlu dosyaları not defteri ile açmaya çalışmayın :)

@24 Eki 2013 18:39 Evet. Notepad ++ kullanın. Ücretsiz.

@25 Eki 2013 12:14 tabi NULL' lardan geçilmezse ortalık :D

Nasıl bir yazı bu? Bu dediklerinizi uygulamayan kimse yoktur. 7 den 70 e herkes bu dediklerinizi zaten yapmakta. Bende sandım bir program v.b. bir şey tanıtılıyor. Heyecanlandım ama boşunaymış.

"doğru programı bulmak için bir web hizmeti kullan" bunu kullanarak dosya açabilen nadir insanlar vardır bence :)

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir