Tarayıcı devi Opera geleceğinden endişeli...

Rekabet kızışıyor ve tarayıcı pazarı bir devler ligi haline dönüşüyor. Peki Opera'ya ne olacak?

  • Ümit Öncel
Tarayıcı devi Opera geleceğinden endişeli...
Opera'nın patronu gelecekten endişeli.

Opera, kendi özel kullanıcı kitlesine sahip Avrupa kökenli ender tarayıcılardan biri. Norveç'li firma hem PC, hem de taşınabilir cihazlar için ürettiği tarayıcısı ile tanınıyor. Her ne kadar pazar payı çok büyük olmasa da, yıllardır içinde bulunduğu tarayıcı piyasasında kendine has özel bir yeri olan Opera'nın yöneticisi Jon von Tetzchner, geçtiğimiz günlerde verdiği bir röportajında gelecek ile ilgili endişelerini dile getirdi.

Von Tetzchner "Her zaman olduğumuzdan daha güçlüyüz. Gücümüzün bir kısmı bağımsız olmamızdan kaynaklanıyor. Herkesle beraber çalışabiliriz" dedi. Bundan beş yıl sonra Opera'nın hala bağımsız bir firma olarak kalıp kalamayacağı sorusunu ise şöyle yanıtladı: "Umarım. Eğer birisi tarafından satın alınacak olursak, şu anda üstlendiğimiz rolü yerine getirme konusunda yeteneklerimiz önemli oranda sınırlanacak".

Her ne kadar nakit akışı ve yatırımlarının son derece sağlıklı olduğu söylese de Opera'nın en büyük ortaklarından olan von Tetzchner, firmanın tarayıcı pazarının dev oyuncular için son derece cazip göründüğünün de farkında olduğunu söyledi. "Yatırım yapmak için iyi bir zaman değil. Ama yatırımcılara karşı da adil olmalıyım. Eğer onlar için çok karlı bir anlaşmayı engelleyecek olursam çok sorun yaşardım" diyerek böyle bir şeyin imkansız olmadığını da ifade etmiş oldu.

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

kuvvetli ancak kullanışlı değil...yer imleri.. geri sarmalarda kilitleme yapıyor..eklentiler yetersiz....biz daha iyisini yaparız

opera kullanıcısı da kendi işine yarayacak çok sayıda script ve diğer eklentileri kullanmaktadır ama firefoxdaki bolluğun olmadığı kesindir. ama şu da var ki opera için asla ve asla kullanışsız diyemezsiniz. kendisi firefox ve chrome da dahil tüm tarayıcılardan çok daha kullanışlıdır. daha iyisini yapacaksanız da durmayınız yapınız ki biz de sizin yaptığınız tarayıcıyı kullanalım. sonuç ta herhangi bir tarayıcıya kan bağımız yok. hangisi işimize gelirse onu kullanırız.

Uzun zamandır Opera kullanırım. Opera bir çok konuda öncü bir tarayıcı olmuştur. Sekme kullanımı olsun mause hareketi olsun. Firefox ile Opera arasında o kadar uçurum yok ama ben tercihimi hep Operadan yana kullanırım

opera en azından java tabanlı "mini"siyle milyonlarca telefonda var .

bir ziyaretci kullanisli degil demis yanlis olmus
senin demen gereken kullanmayi bilmiyorum olmaliydi.
cünkü opera bircok kisi tarafindan en kullanisli browseer olarak biliniyor, ve kendine has özelliklere sahip. mesela yanlislikla bir sekmeyi kapattin onu acabilirsin, sadece 1 tanede degil programi kapatmadan kac tane sekme kapattiysan o hafizasinda kayitli kaliyor ve daha sonra acabiliyorsun.

ve hizli erisim özelligi, bunu ben ilk operada gördüm daah sonra firefoxda falan eklenti olarak sunuldu

bana hitap eden opera oldu bağımlııs oldum

Opera belki pc piyasasinda istedigi yerde dgeilse bunda hata kendilerinde parali satmaya kalktilar senelerce bununda acisini cektiler.
Ben sürekli opera kullaniyorum hatta bu msg bile opera ile güvenli stabil hosumada gidiyor evet eklenti olayi cok kisitli operanin ama yokta degil firfox gibi.
Diger taraftan symbian, win mobile ve daha degisik tellerdeki java versiyonlari ile zaten bir numarali durumda bence pc piyasasini kaybetseler dahi diger sürekli gelismekte olan pazarlarda calismaya devam ederlerse ellerindeki 1cilik kimse tarafindan alinamaz.

Şu ana kadar bilindik tüm tarayıcıları kullandım ve bir karara vardım: Opera en iyisi.

kaynağa döneceksini, açık kaynak ol rahat et

Daha iyisini yap biz de onu kullanalim. Ben sahsen telefonumda operayi gunluk ortalama 3-4 saat kullaniyorum ve tek kelime ile: kusursuz!

Opera önceleri ücretliydi. Sonra başka yollardan para kazanmayı öğrendi ve ücretsiz yaptı. Ama yaptığı hata buydu ve bu yüzden kullanıcıların güvenini yitirdi ve hiçbir zaman yüksek pazar payına sahip olamadı. Şimdi ne yapsam diye düşünüyor: açık kaynağa geç, şeffaf ol. Böylece eklenti sorunun falanda kalmaz, bir taşla iki kuş vurmuş olursun. Ama eskisi kadar para kazanırmısın onu bilemem.

Opera telefon piyasasında kullandığım en iyi tarayıcı...
Diğerleriyle arasinda açık ara fark var...Bu mesajı da opera mini'den yazıyorum...

Bence haber yanlış yorumlanmış. Editör arkadaşın yazıya kaynak göstermesi mümkün mü acaba?

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir