Tarayıcı dünyasının şaşırtan rakamları

Hangi tarayıcı çok kullanılıyor, güvenlik güncellemelerine ne kadar önem veriliyor? İşte sonuçlar...

Tarayıcı dünyasının şaşırtan rakamları
Tarayıcı dünyasının dört önemli ismi birarada...

Google, İsveç Federal Teknoloji Enstitüsü ve IBM'in birlikte yürüttüğü bir çalışmanın sonuçlarına göre internet kullanıcıların %60'lık çoğunluğunun tercih ettikleri web tarayıcılarının güvenlik güncellemelerini yaparken, %40'lık bir kesimin bu zahmete girmedikleri ortaya çıktı. Bu oran IT sektöründe çalışanlar için endişe verici, çünkü tarayıcılara yönelik yapılan saldırılar gün geçtikçe artıyor.

Analiz Google'ın kullanıcı veritabanı üzerinde Ocak 2007 ile Haziran 2008 tarihleri arasında yapıldı. Toplanan veriler takip edilen her web tarayıcısı içi ayrı olarak değerlendirildi ve aynı makineden yapılan ziyaretler günde bir kez sayıldı.

Çalışma bir yandan da tarayıcı pazarının paylaşımı konusunda da bilgiler veriyor. Dünya çapında toplam 1,408 milyar kullanıcının bilgilerinden edinilen sonuçlara göre Internet Explorer %78.3'lük bir paya sahipken, Firefox %16.1'lik bir dilimi elinde bulunduruyor. Bu iki tarayıcıyı %3.4 ile Safari, %0.8 ile Opera ve %1.4 ile diğer tarayıcılar takip ediyor. Bu sayılar, IE7, Firefox 2, Safari 3 ve Opera 9 sürümlerinin kullanımını yansıtıyor, diğer sürümler bu oranlara dahil edilmemiş.

Tarayıcılarının en son sürümlerini kullanan kullanıcılarla ilgili rakamlar oldukça ilgi çekici. Araştırmaya göre Internet Explorer kullanıcılarının sadece %52'si 2006 yılının Ekim ayından beri piyasada olan IE7'yi kullanıyor. Microsoft'un tüm çabalarına rağmen geri kalan %47.5'i IE6 ve daha eski sürümleri kullanmakta.

Firefox ve Opera'da güncelleme merakı

Firefox kullanıcıları güncelleme konusuna gereken önemi veriyor...

Firefox ve Opera kullanıcıları ise güncellemeye çok meraklı. Firefox kullanıcılarının %92'si Firefox 2 kullanırken (tabi bu veriler Firefox 3'ü içermiyor) Opera kullanıcılarının %90.1'i tarayıcılarını güncellemeyi akıl etmiş. Safari'de ise güncelleme oranı %70.2.

Tarayıcılarının tüm güvenlik güncellemelerini yapan kullanıcılarla ilgili rakamlar ise şöyle: Firefox kullanıcıları %83.3 ile güvenlik güncellemeleri konusundaki hassasiyetlerini kanıtlıyor. Safari kullanıcıları %65.3 ve Opera kullanıcıları %56.1 ile Firefox'u takip ederken, Internet Explorer'ı tercih eden kullanıcıların sadece %47.6'sı son güvenlik güncellemelerini yapmış durumda.

Araştırmacılar tarayıcıları daha güvenli hale getirmek için bir takım tavsiyelerde bulunuyorlar. Firefox'un kullandığı otomatik güncelleme sisteminin en başarılı yöntem olduğunu belirten araştırmacılar, kurumların çalışanlarının kötü niyetli içeriğe sahip sitelere girmelerini engellemek için filtre sistemleri kullanmalarını da tavsiye ediyor.

Yapılan başka bir tavsiye ise, daha çok besin endüstrisinde karşımıza çıkan bir yöntem. Bu yönteme göre tarayıcılara "son kullanma tarihi" eklenecek ve zamanı geldiğinde tarayıcı kullanıcıya son güncellemeleri yapması gerektiğini hatırlatacak. Tarayıcı çalışmaya devam edecek fakat kullanıcıya kaç güvenlik yaması kaçırmış olduğunu uyarı mesajlarıyla belirtecek. Otomatik güncellemeler daha kolay ve efektif gibi görünüyor, fakat kullanıcıları uyarı mesajları ile güncelleme yapmaya teşvik etmek de olası bir yöntem.

Okuyucu Yorumları

Toplam 29 Yorum

microsoft windows ile birlikte explorer ı koymasa kimse yyüklemez bile:D

%0.8 lik dilimdeyim Opera 9.5 kullanıyorum. Çevremde birçok insan bu tarayıcıyı kullanıyor. Zaten bende arkadaş tavsiyesiyle kullanmaya başlamıştım. Burdaki verilere göre fazla rağbet edilmeyen bir tarayıcı gibi gözüküyor. Rakiplerinin bayağı gerisindeymiş. Ama ben çok memnunum hem güvenli hemde oldukça hızlı. Çok fazla özelliği var siteleri falan aklında tutuyor.TAvsiye ederim.

opera daima respect us

microsoft internet explorer yüklü gelmese bence çoğu insan ne yapacağını şaşırır.Yani browser olmadan nasıl browser indirilecek.(ftp programı yoksa bi de).Halen kullanıcıların %78'i IE kullanıyorsa geri kalanların saygıyla efendiyi selamlamaları gerekir.IE8 ile daha hızlı ve kullanışlı olacağına şüphem yok.Hafıza ve cache yönetimi 6. versiyonda daha iyiydi ama.Firefox her zamanki gibi daha pratik ama daha kasık bir tarayıcı.Opera'yı da bir haftadır kullanıyorum ve kullanışlı yapabilmek için sürekli internetde script aramak zorunda olduğunuz bir browser.Ayrıca eski sürümlere göre epey yavaşlamış.Özellikle tarayıcı altta beklerken 1-2 saat kullanmayıp tekrar açtığınızda disk inanılmaz kasıyor.(2gb ram'li ve 3ghz c2d duo bilgisayarda,Birde çok pencere açınca hafıza kullanımı firefox'u yakalıyor.300-400mb'lara gelebiliyor ve böyle olunca da disk cache moduna geçiyor ve kastırıklaşıyor.Opera hep en az kaynak kullanımı diyerek reklam yapıyordu bana pek öyle gelmedi.Belki eski sürümleri kullanmak daha mantıklı olacak tabi sayfalar da sorunlar çıkabilir bu sefer de)Her tarayıcı artık belli oranlarda kasık ve yavaş. öyleyse en ayarlanabilir ve genişletilebilir olanı kullanmak daha mantıklı.Addon desteği ve kullanıcıların sürekli yeni eklentiler geliştirmesi Firefox'u bir adım öne geçiriyor.

"Çok fazla özelliği var siteleri falan aklında tutuyor" demiş birisi Opera için..

hadi yaaa! baya süpermiş o tarayıcı ne zeka varmış siteleri bile aklında tutuyomuş:)) aklından çarpma bölme de yapyıo mu?

tarayıcı bu, tabiiki sitelerin kaydını tutacak.. başka bi özellikten bahsediyorsun sanırım ama düzgün açıklayamamışsın

"opera daima respect us" yazan arkadaşa:

Tarayıcı kullanımını bir hayat felsefesi, ideoloji gibi bir şey mi zannediyorsun? Herkesin kendine göre nedenleri var tarayıcı seçerken. Kims sana karşı niye "disrespect" etsin ki, senin deyiminle!

Alt tarafı browser bu yaw! Parti tutmak gibi bi konu haline getirdiniz resmen!! Tamam en iyi browser senin kullandığın browser, anladık!

ie forever . . .

operanın da reklamı yapılsa operada çok kullanılır.

gerçi 0.8 lik oran operayı yapanlar tarafından moral bozucu bir etki
yaratmazsa ve aynı kalitede ürünler çıkarmaya devam ederlerse:

'her zaman opera!'

opera bale ile işimiz olmaz FİREFOX FOREVER

Bu rakamlar bence gerçeği yansıtmıyor. Alın size gerçek istatistikler:
http://www.w3schools.com/browsers/browsers_stats.asp

Özgür ZEYDAN

firefox tan şaşmam en hızlısı ve en iyisi

'' microsoft windows ile birlikte explorer ı koymasa kimse yyüklemez bile:D '' katılıyorum.

'' microsoft windows ile birlikte explorer ı koymasa kimse yyüklemez bile:D ''

aynen :D Herkes ikinci bir tarayıcıyı zahmet zannediyor :D

opera ve firebox

Eklentileri ile Firefox 3 yüksek güvenlik sağlayacaktır. Buraya kadar doğru ama en hızlısı Opera. Bunu bir Firefox kullanıcısı olarak itiraf ediyorum.

en hızlısı safari
en yavaşı firefox
en kötüsü internet explorer
en iyisi firefox.

yavaş olmasına rağmen getirdiği kolaylıklarla firefox bence en iyi browser. safaride güzel ancak windowsun arabirimiyle uyumlu olmadığı ve bir çok farklı yenilik ve özelleştirme sunmadığı için windowsda iyi bir alternatif değil.

Opera derim başka birşey demem ie' mi firefox' mu nedir bunlar ya ihıhhahaha komik olmayın çocukmusunuz siz :) "i love opera"

opera dan daha hızlısı çıkana kadar opera

windows ie birlikte koymasa bir çok kişi bu bilgisayarda internet yok diyecek malesef.bu kadar cahil bir milletimiz var .internet e gir deyince eli direk ie ye gidiyor.benim masa üstünde safari,firefox,opera ve ie de gizli yerde olmasına rağmen kimsenin bu tarayıcılardan haberi yok.nerden gircem diye bir de sitem ediyor.

firefox 3 ii

opera daha iyi

ama sıkıysa normal bir kullanıcıya bunları anlat.

Kardeşim en basiti bu adamlara bunu şöyle kullandırtacaksın.

Firefox, opera bunların masa üstü iconlarını internet explorer ınkıyla değiştireceksin bitti :D

İE sanıyorlar. :D deneyin göreceksiniz.

Zamanla alışıyorlar.

İnternet cafede çok ile yarıyor. İşleten warsa denesin.

arkadaşlar opera kullanıyorum ama her türlü özelliğinden ve hızından memnunum ama bazı sitelerde ufak problemler var sanki
mesela bu sitede ana sayfada altında 10 tane rakam olan resimli haber bölümünde mouse ile rakamlar üzerinde hareket edince resimler değişmiyor. Birde yorum yazıp Gönder e basınca hiçbirşey yapmıyor. Göndermiyor yani. Şu an bu mesajı ie den yazıyorum.
Bende mi bi problem var yoksa chip i tasarlayan arkadaşlar siteyi opera testinden geçirmemişler mi ? :)
Opera kullanmaya devam tabi. istisnalar kaideyi bozmaz benim için.

tamam tamam düzeltmişler :D
Sorun yok operada

Ben de Opera derim Bşkada bişey demem.

Opera kullanımı haberde %0.8 le sınırlandırılmış ama maşallah yorum yazanların yarısı opera kullanıyor. Durum chip'de bile böyle ise ben bu dünya çapındaki sonuçlardan kuşku duyarım :)

explorer windowsla gelmese gorurum ben. mozilla kadar iyisi yok şuan. ama insan explorerdan vazgecemiyor tabi

ben genelde ie yi kullanıyorum mozilla fazla iyi değil bana göre indirme hızları genelde aynı ama safaride indirme hızının saniyede maximum 1mbye ulaştığını gördüm 1024lük bağlantıda ama ortalama 100 200 300 gibi indiriyo safari

opera bana her yönden daha hızlı ve kullanması kolay ıe7 ye göre indirme yöneticileri filan ıe7 pro yüklersin ama onla kim uğraşcak

walla arkadaşlar ben şuan safariyi deniyorum ! Fena değil. Daha önceden ie ve firefox kullandım ve ikisininde benim işime yarayan özellikleri var..
opera hakkın da henüz bi bilgim yok ama safari deneyinden sonra o na da sıra gelecek.. ( nacizane görüşüm budur teşekkürler)

Opera %0,8 mi? Çok ilginç. Oldu olacak bari negatife düşürselerdi..

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir