Tarayıcı eklentileri canınızı yakmasın!

Eğer siz de internet tarayıcınızda çok sayıda eklenti kullanıyorsanız, bu haber keyfinizi kaçıracak!

Tarayıcınız güncel! Peki ya eklentileri?

Yılbaşı yaklaşırken hediye alışverişleri de artıyor. Bunların büyük bir bölümü de online olarak gerçekleşiyor ve bu online para trafiği hacker'ların ağzını sulandırıyor. Güvenlik şirketleri şu sıralar hacker'ların bilgisayarlara sızmak veya kullanıcıların kredi kartı bilgilerini çalmak için her fırsatı değerlendirmek için pusuda beklediği konusunda uyarılarda bulunuyorlar.

Ücretsiz online güvenlik testi hizmeti veren Qualys'in verilerine göre, kullanıcıların yüzde 39'u tarayıcılarının son güncellemelerine sahip olsalar da, bu tarayıcılar üzerine yüklenmiş eklentilerdeki güvenlik açıklarından habersizler ve bilgisayarları, bu eklentiler üzerinden gelecek saldırılara karşı savunmasız durumda.

1.4 milyon tarayıcı testinin sonuçlarına göre, hepsi son sürüme güncellenmiş olsa da, Chrome kullanıcılarının yüzde 40'ı, Firefox kullanıcılarının yüzde 35'i, IE kullanıcılarının ise yüzde 41'i ani bir saldırı karşısında tamamen savunmasız durumdalar.

Qualys, kullancılardan otomatik yapılan tarayıcı güncellemelerinin yanında, tarayıcılarına yükledikleri eklentileri de sık sık kontrol edip son güncellemeleri yüklemelerini tavsiye ediyor. 

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Yine Mozilla Daha İyi Durumda :d

1 tane bile eklenti kullanmıyorum

ie nasıl %41 yahuu eklenti mi kullanıyor. ie de bir elin 5 parmağını geçmez eklenti sayısı diğer tarayıcılara nazaran işkembeden atılan oranlar. belli

Hiçbir eklenti kullanmıyorum reklamları mvps hosts ile engelliyorum.

IE kullanıyorum, şimdi açtım baktım, 12 eklentim var. Acrobat Readerdan tutun, Office programına kadar, Reklam Engelleyicim... :( yanmışım ben..

OPERA kullanın onun kendi reklam engelleyicisi var... eklentisiz full fonksiyon ie gibi cahillere hitap etmez...

eklenti kullanmadım ve ihtiyacım olmadı.bu eklentiler reklam oluşturuyor. onları silmek için adwclaner tavsiyemdir

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir