Tarayıcı eklentileri tehlike saçıyor!

Microsoft'un yayınladığı rapor dehşet verici... Suçlu ise, çok sevdiğimiz tarayıcı eklentileri!

  • Cem Şancı
Tarayıcı eklentileri tehlike saçıyor!

Microsoft, 2013 yılının son çeyreğine ait, zararlılar hakkındaki raporların endişe verici olduğunu vurguladı. Windows tabanlı bilgisayarlara yönelik virüs saldırılarının bir senede üç kat arttığının tespit edildiğinin altını çizen Microsoft, bu konuda en önemli açığın internet tarayıcılarındaki eklentilerden kaynaklandığını da vurguladı.

Microsoft'un Security Intelligence Report çalışmasına göre Microsoft'un güvenlik araçlarını kullanan 800 milyon bilgisayardan gelen veriler tarandı ve ortaya çıkan sonuçlar tam anlamıyla alarm veriyor.

2013'ün üçüncü çeyreğinde, her 1.000 Windows bilgisayarın 5.8'i virüslerle enfekte olmuştu. Senenin son çeyreğinde ise bu rakam üç kat artarak her 1.000 bilgisayarda 17'ye yükseldi.

Ayrıca Rotbrow isimli bir zararlı yazılımın da her 1.000 bilgisayarın 59'una bulaşmış olduğunu tespit eden Microsoft, bazı Antivirüs yazılımlarının Rotbrow'u zararlı yazılım kategorisine almaması nedeniyle virüs bulaşmış bilgisayar oranlarının düşük göründüğünün altını çizdi.

Ancak Rotbrow, zararlı tarayıcı eklentileri download etmek için kullanıldığından Microsoft tarafından karantinaya alındı. Microsoft diğer güvenlik şirketlerini de Rotborw hakkında uyararak önlem almalarını istiyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

koru bizi yüce ulu microsoft

Asıl sorun Android'de internette gezinmeyi eziyete dönüştüren mobogenie denen virüsümsü şey. Nasıl bir reklam bütçesi bu her siteden mobogenie_blablabla.apk dosyası iniyor bu konuda bir şey yapılmalı.

Asıl sorun Android'de internette gezinmeyi eziyete dönüştüren mobogenie denen virüsümsü şey. Nasıl bir reklam bütçesi bu her siteden mobogenie_blablabla.apk dosyası iniyor bu konuda bir şey yapılmalı.

microsoft ne biliyormuş kendi yaptığı telefonlara baksın daha flash playerın hçbişeyini çalıştırmıyor flashsız internet olmaz onlara söyleyin

IE 11 ile eklentisiz saf ve temiz internet. teşekkürler Microsoft...

Sandbox kullanın her önünüze gelen eklentiyi kurmayın java yüklemeyin virustotal gibi online sitelerden şüphelendiğiniz dosyaları mutlaka taratın mutlaka lisanslı bir antivirüs kullanın (comodo en iyisi) yapabiliyorsanız oyunlar için ayrı güvenliğiniz için ayrı iki işletim sistemi kullanın vs. vs.....

MS sallamış...

Sen de yorum yaz