Tarayıcı karmaşasını bu yazılımla çözecekler

Eski Microsoft çalışanları, tarayıcılar arasında yaşanan bu önemli sorunu bakın nasıl çözecek...

  • Zeynel A. Öztürk
Eski MS çalışanları, tarayıcı karmaşasını çözecek

Eski Microsoft Windows çalışanlarından oluşan bir grup geliştirici, kurumsal bilgisayarlarda Internet Explorer'a ek olarak Firefox ve Chrome'u çalıştırmaya izin verecek bir yazılım üzerinde çalışıyor.

Browsium takımının üzerinde çalıştığı yazılım Catalyst, şu an beta aşamasına ulaşmış durumda. Browsium'un başkanı Gary Schare, Catalyst'i şöyle açıklıyor: "Catalyst, farklı web sitelerini farklı web tarayıcılarıyla gezinmenize izin veriyor. Böylece bir tarayıcıyla çalışmayan web sitesini aynı tarayıcı içerisinden çalıştırabiliyorsunuz." Catalyst, kullanıcıyı "doğru" uygulamaya veya web uygulamasına yönlendirerek çalışıyor. "Doğru" uygulama, Catalyst'in yapılandırma yöneticisi tarafından seçiliyor. Belirli bir trafik için hangi web tarayıcısının kullanılacağı öndecen belirleniyor ve Catalyst kuralları yerine getiriyor.

Firefox ve Chrome Microsoft'un ActiveX denetimlerini desteklemediğinden IE için özel hazırlanan siteler, bu tarayıcılarda çalışmıyor ve IT departmanının müdahelesine ihtiyaç duyuluyor. Schare, Catalyst'in kullanıcıları destek hattını aramaktan ve güvenlik krizlerinden kurtaracak bir yol olduğunu söylüyor.

Windows XP SP3, Windows Vista, Windows 7, IE6, 7, 8, 9, Chrome 22 ve sonrası, Firefox 15 ve üzeri, .NET Framework Sürüm 3.5 ve sonrası için 2013'ün ilk çeyreğinde yayınlanacak. Catalyst'in beta sürümüne bu adresten kayıt olmanız mümkün.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

Bu nedir yahu bu kadar basit soruna çözüm bulamıyorlar mı!?

Bu arabanın benzin kapağını bulamadığı için 40 sene araba kullanamadığı iddiasına benziyor!
:D

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play