Tarayıcı pazarı: IE yine kan kaybediyor

Firefox ve Chrome için iyi, Internet Explorer için kötü haber: MS'in tarayıcında çöküş sürüyor...

  • Halil Mollaoğlu
Tarayıcı pazarı: IE yine kan kaybediyor
Internet Explorer: Tarayıcının pazar payı ekim ayında düştü.

Internet Explorer'ın pazar payı gerilemeye devam ediyor. Önceki iki aya paralel olarak Microsoft tarayıcısının pazar payı yüzde 1 geriliyor.

Internet Explorer ekim ayı içerisinde dünya çapında yüzde 65 pazar payını elde edebildi. NetApplications firmasının ekim ayına ait tarayıcı pazarı özeti durumu ortaya koydu.

Açıklamaya göre Firefox, yüzde 0,3'lük bir artışla yaklaşık yüzde 24 pazar payına ulaşarak ikinci sıraya yerleşti. Apple'ın Safari'si yüzde 4 ile üçüncü sırada; fakat Google Chrome tarafından sıkı takibe alınmış durumda. Google projesi ekim ayında en fazla artış yaşayan tarayıcı olarak yüzde 3,5'in üzerine çıkmayı başardı.

Tarayıcı listesinin beşinci sırasında ise neredeyse yüzde 2 pazar payı ile Opera bulunuyor. Windows 7'nin resmi olarak piyasaya sürülmüş olmasıyla birlikte Internet Explorer'ın kullanıcı sayısında artış olup olmayacağını zaman gösterecek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

IE özelleştirmesi oldukça eziyet, kullanımı ise vasat bir tarayıcı. IE'yi sadece, Firefox ile uyumsuz sayfalarda kullanıyorum. Gerçi onun için de IETAB adında bir eklenti de mevcut... Bittin sen IE!!!

Basit, hızlı, sorunsuz, kasmayan, saçma eklentilerle ve özelliklerle dolu olmayan kazanacaktır.

İnternette sörf yapmayacaksanız, yalnızca uyumlu web sitelerine girecekseniz ve sadece bir internet klasiği olduğu için kullanabilirsiniz bence..

internet explorer hiçbir zaman ölmez.çünkü bilgisayarı yeni kullanmaya başlayan insanlar internet explorer kullanıyor bu insanlar zamanla bilinçlenince firefox gibi tarayıcılara kaymaya başlıyor ama arkadan tekrar bilinçsiz kullanıcılar geliyor. bu böyle gidiyor. ancak bilgisayar kullanımı doyum noktasına ulaşınca internet explorer biter bu da çok uzun zaman alır..

Win 7 ile beraber gelen tekel kanunuyla ie artık tercihe bağlı olacağından daha büyük pazar payı kayıpları olacaktır. Herkes kendine uygun alıştığı beğendiği tarayıcıyı seçme şansı olacak mecbur olmayacak. Kaliteli performanslı ve güvenli olursa neden ie tercih edilmesin ki :))

firefox da yakında kan kaybeder chrome ve safari yükselişe geçer...

Firefox varken neden daha yetersizi ile yetineyim.Ayrıca firefox webmaster lar tarafından inşaa edilmiş bir tarayıcıdır tüm siteler firefox ta her zman daha iyi açılır devletimizin bazı siteleri ile yine dijital hak vs. kurallı siteler explorer ile açılıyor zira aralarında microsoft ile anlaşma var yoksa firefox ekran çözünürlüğünüzde her siteyi acid testlerine göre uyumlu açar.Win 7 x64 ultimate kullanıyrum ve firefox gayet sorunsuz :)

Firefoxtan şaşmam.

internet explorer en iyisi..

internet explorer çok yavaş sekmeler arası geçim falan ama yine de alışkanlıktan dolayı bende ie kullanıyorum

sabah aksam pcye reset atmakdan bunalim geldi ie8 kaldirip firefox yukleyince dünya varmis dedim yahu simdi bilgisayarimda ne donma var ne takilma var,,,, ie8 güzel ama önce sorunlari cözüldükten sonra insanlara sunsalardi daha iyi olurdu.. ie9 cikana kadar daha ie dönmem..

Chrome gümbür gümbür geliyor :D

Google Chrome'dan daha iyisini yapsın ona geçeyim. Microsoftun kullandigim hiç bir ürünü yok. Beter olsunlar :)

hız konusunda hala en geride kalmış tarayıcı explorer ne yazıkki bu sorunu çözselerdi bu konular açılmayacaktı bile..

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play