Tarayıcıların kralı yine o!

Tarayıcı savaşında Nisan 2012 rakamları da açıklandı. İşte tarayıcıların kralı ve diğerleri...

Microsoft, Internet Explorer 9'un kullanım oranlarını Nisan ayı rakamları ile güncelledi. Microsoft'a göre IE 9, Windows 7'li PC'lerde yüzde 35.5 oranında kullanılıyor. Onu yüzde 21 ile Chrome 18 ve yüzde 15.3 ile Firefox 11/12 takip ediyor.

Oranların sağlandığı kaynak ise Microsoft'un doğruluğuna güvendiği Net Applications. Bununla birlikte Net Applications'a göre tüm işletim sistemlerinde çalışan tüm tarayıcılarda yüzde 26.22 ile hala IE 8 önde. Onu yüzde 15.91 ile IE 9 izlerken, Chrome 18 yüzde 13.9, Firefox 11 ise yüzde 11.35 ile IE 8'i takip ediyor.

İlgi çeken bir nokta ise artık resmi olarak desteklenmeyen Firefox 3.6'nın Nisan 2012'de hala yüzde 2.43'lük bir paya sahip olması. Mozilla, Firefox 3.6 sahiplerini yakında (isteğe bağlı olarak) Firefox 12'ye güncellemeyi planlıyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 25 Yorum

kral her yerde kraldırr.r.rrr...!!!

IE bence bu agirlik ve yavaslikla ilk 3 e bile giremez.

İE windows yüklü bilgisayarda hazır yüklü olarak gelmesin. bakalım o zaman bu tablo nasıl alt üst oluyor. ie kullananların çok büyük bir kısmı neden ie kullandığını bilmeyen kullanıcılar. çünkü windows kurduklarında karşılarında olan tek tarayıcı olarak ie yi görüyorlar.

IE bence bu agirlik ve yavaslikla ilk 3 e bile giremez.

yalandan kim ölmüş . ie kullanan kaldımı yahu dünyada :)))

Windws 7 kullananlar ne anlar ki? daha bilgisayar kullanmasini bilmezler... ie ne? OPERA ve Google Chrome varken... en kotu ihtimalle Firefox kullanirim...

IE9'u sevdik, kullandık. IE 10 lazım artık.

Windws 7 kullananlar ne anlar ki? daha bilgisayar kullanmasini bilmezler... ie ne? OPERA ve Google Chrome varken... en kotu ihtimalle Firefox kullanirim...

Zaten win7 entegreli olarak geliyor.Nice insanlar tanıdım internet explorerdan baska browser tanımayan (bilmeyen yani).
O birinci sırada olmayacakta hangi tarayıcı olucak.

maxthon 3 hepsinin eline saksı verip evine yollar :)

daha öncede dediğimiz gibi windows 7 ile stabil uyum, gerçek 64 bit performansı, html5, java ve güvenlik performanslarında her daim lider (yani IE 9) zaten çok önceden belliydi. gerçi bazı teknik konuları yurdumun sivrizekalı teknoloji karacahillerine anlatmak maalesef çok zor ve sonuçta gereksiz. ayrıca IE 9 eğer xp ve diğer işletim sistemleri içinde çıksaydı bu pazar payı ile diğerlerinidei rahatlıkla dörde katlardı. bu arada tam sürüm IE 10 çıkınca windows 8 ile muazzam performansını düşünemiyorum bile....

diğer tarayıcıları indirmek için kullanılan program değilmi bu internet explorer.

Windows yüklediğimizde IE'da yüklendiği için normal.

bencede ie9 ve chroma

Bilgisayarım güçlü olduğu için İE9 kullanıyorum yoksa seçimim sistem kaynaklarını onun yarısı kadar kullanan Google Chrome olurdu.

Google Chrome akar...

en yüksek kullanılan ie olsa ne olur ki ?? ben buna sadece chrome nedir bilmeyenler sayesinde böyledir diyebiliyorum. sonuç olarak en hızlısı chrome!!!

Çoğu sayfaları yine en düzgün IE açıyor, birde kullanıcıların çoğuna IE yetiyor. Yeni kullanıcıların da başka tarayıcıları yüklemede ki mantığı kavramaları zaman alıyor. Sonuç olarak en iyi olduğu için IE kullanılmıyor. Bu rakamın değişmesi için tüm Windows sürümlerinden IE'nin kaldırılarak Firefox, Opera ya da Chrome gibi tarayıcıların koyulması gerekir.

En köklüsü IE, internetin yaygınlaştığı 90lardan beri hep var ve hep zirvede rakiplerinin gaza gelip daha çok çalışmasını sağlıyor. Üstelik IE9 ve 10 beta çok başarılı. Microsoft'a çamur atın ama kötü işlerine yapın.

bozacının şahidi şıracı.

firefox u inderene kadar kullanabilirim, belki.

3.6 ve 12 deyince garip oldu adamlar windows 3.6(1) kullanıyor gibi

Yaw Arkadaş Opera neden yok? Hayret yahu..

Bu rakamlar ne derse desin. Opera kullanan şanslı azınlıktan biriyim.

Microsoft, internet explorer'ın güvenliğini daha sağlam tutmak ve stabilitesini artırmak adına esnekliğini azaltıyor, bunu yapmakta haklı, çünkü ieyüzünden işletim sisteminde meydana gelecek sorunlarda suçlanacak ilk isim yine microsoft.. chrome ve firefox'un böyle dertleri yok, hatta onların sebep olduğu güvenlik açıklarını dahi yamamak yine microsofta düşüyor.. bu açıdan da düşünmek gerek, 2 yıl içinde 18. sürüme ulaşmak başarı değil aksine delik deşik bohçayı yamamaktan ibaret diye düşünüyorum..

Test ettim yeni Firefox kendini çok bozdu uygulama performansı çok düşük diğer bütün tarayıcılar daha hızlı firefox 3.6 ile 12 versiyonlarını karşılaştırın 3.6 daha hızlı düşük bilgisayarlarda yeni firefoxta video izlemek imkansız çok donuyor ama firefox 3.6 ve diğer tarayıcılar (opera.ie.chrome) donmuyor kendi kendini yaktı.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir