1991'den 2009'a tüm internet tarayıcılar

Firefox, IE, Opera... Bugün bunları kullanıyoruz; peki bunlardan önce kimler geldi, kimler geçti...

Günümüzde internet tarayıcılar...

İşin kişisel kısmı bir yana, internet tarayıcılar, internet sayfalarını düzgün göstermek için tasarlandığı kadar, internet siteleri de internet tarayıcılarda düzgün gösterilebilecek şekilde evrimleştiler. Yani iki taraflı, karşılıklı bir etkileşim söz konusu, resme uygun çerçeve kadar, çerçeveye uygun resim de geçerli bir cevap.

Günümüzde durum nasıl? Çok basit bir özetle en yaygın olan Internet Explorer, bütün internet siteleriyle uyumluluk için iyi bir seçenek. Mozilla Firefox, kullanıcı eklentileriyle zengin ve özelleştirilebilir bir internet tarayıcı. Tabii ki ek özelliklerden sıkılan, çok temiz bir internet tarayıcı isteyenler için Google'ın ana sayfasındaki tasarım anlayışını yansıtan Google Chrome mevcut.

Apple'ın Safari'si daha orta karar bir internet tarayıcı ve küçük bir kitlenin zevkine hitap eden tasarım ve özelliklere sahip. Opera da küçük pazar payına sahip ancak kendine has özelliklere sahip bir tarayıcı; en başarılı olduğu yer gittikçe yaygınlaşan cep telefonları üzerinden internet erişiminde kullanılan mobil sürümü oluyor.

Daha pek çok alternatif mevcut, ancak Firefox tabanlı Flock, Internet Explorer tabanlı Avant ve Maxton için söyleyecek farklı sözlerimiz gittikçe tükeniyor. Hepsinin de özellikleri ve tasarımı neredeyse 20 yıllık bir serüvenin sonucu....

Keyifli vakit geçirmeniz dileğiyle buyurun galerimize...

Ali Güngör

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

and the winner is; IE 8...

Hocam bu tarayıcıları tarayıcı olmadan nasıl indiriyorlardı? Yoksa indirmek için başka bir tarayıcı şart mıydı?

tarayıcı devri internetin temel protokolü http ile başladı.http den çok daha önce ftp protokolü kullanılıyordu iletişim için.ftp kullanmak için de tarayıcıya gerek yok.tarayıcı indirirken de ftp ile alabilirdi herkes ve daha başka birçok yöntem vardır,sen kafanı yorma :)

Zaten her işletim sisteminin içinde hazır bir tarayıcı bulunur arkadaşım...

İE'nin en fazla kullanılan browser olmasının tek sebebi windows işletim sistemi ve İE'den başka tarayıcının olduğunu bilmeyen bilinçsiz kullanıcılar...

IE 8 gerçekten çok yavaş :S

böyle giderse ooo......

Mozilla 10. versiyondayken IE anca mozillanın 3. versiyonu gibi hızlana bilicek :S

IE 8 bnce çok iyi pc canavar gibi olduktan sonra her şeyi anında açıo mozilla da kullandım opera da ama özellikle opera hiç hoşuma gitmrdi mozilla pc deki sık kullanılanları kullanırken operaya haricen bütün adresleri yeniden kaydetmemiz lazım ve de bi özellik bile açsak sekme olarak açıo opera internet sayfası gibi

tarayıcı devri internetin temel protokolü http ile başladı.http den çok daha önce ftp protokolü kullanılıyordu iletişim için.ftp kullanmak için de tarayıcıya gerek yok.tarayıcı indirirken de ftp ile alabilirdi herkes ve daha başka birçok yöntem vardır,sen kafanı yorma :)
--------------------------------------------------------------------
Aynen arkadasimizin sogledigi gibi bir dosyayi paylasmak yada indirmek icin baska bir tarayici gereklilik degil.

Windows bence kendi torrent istemcisini gelistirip tarayici olmadan isletim sistemini sunsa cok daha guzel olurdu. Bu durumda digerleri bu kadar simaramazdi :) Bunu Opera kullanan birisi olarak sogluyorum. IE olmasaydi o bayildiginiz Firefoxun fiyati Windows 7 den daha pahali olurdu.

Arti firefoxda ozellikle ajax framework(Ornek jquerynin show ve hide ozellikleri duzgun calismiyor ki bunlar piyasadaki en kararli ve en hizli calisan alt yapilari ) kullananan siteler icin bir kararsizlik soz konusu ayni sey opera icinde gecerli hizli calistiracagiz diye kodlari dogru duzgun calistiramiyorlar.

Bir cok banka uygulamasi da ayni sekilde bu iki tarayicida sorun yasiyor ki bu uygulamalar tamamen SUN tarafindan gelistirilen Java server page kullandiklari halde(MS in asp.net i bu tarayicilarda daha duzgun calisabiliyor ama cok daha fazla otomatik kod uretiliyor sunucu tarafinda).

Yine ayni sekilde flashlar firefoxda cok yavas ozelllikle chipin sayfasi firefoxda dogru duzgun calismiyor opera daha becerekli bu konuda ama operada apple in eklentisi disindaki video eklentilerini duzgun calistiramiyor. Bu durumda IE bence yavas bile olsa isini en iyi yapan tarayici oluyor. Ozellikle web uygulamalari gelistirenler yazilan kodun ie de calisacagindan emin olabilirken Firefox ayni netscape nin yaptigi hatalari yapiyor. Stardartlari dogru duzgun desteklemiyor. 10 yil sonra yeni bir nesil internet kullanmaya basladiginizda bir zamanlar firefox vardi eklenti kurardik diye hatirladiginizda onunda sayfasi kapanmis olur. Bu da benim kisisel dusuncem 10 yildan fazladir yazilim gelistirme isinde olan ve finlandiyada online yazilim gelistiren birisi olarak sogluyorum

İlginç bir şey vardır ki İnternet Explorer hakkını yememek. Mesela ben Mozilla Firefox kullanıp diğer internet tarayıcılarından daha iyi olduğunu düşünüyorum. Ama nedense Mozilla Firefox tarayıcısını İnternet Explorer tarafından indiriyorum. Eğer ben bugün Mozilla Firefox kullanıyorsam bu İnternet Explorer sayesinde... :)

Sen de yorum yaz

Bu konuda okuyacaklarınız
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir