Tarihin en iddialı uzay yolculuğu başlıyor!

Mark Zuckerberg, tarihin en iddialı uzay projesi için Hawking ve ünlü milyarder ile düğmeye bastı!

  • Cenk Atlı
Tarihin en iddialı uzay yolculuğu başlıyor!

Özellikle SpaceX'le birlikte aslında sadece NASA'nın ve diğer devlet kurumlarının tekelinde olmadığını fark ettiğimiz uzay çalışmaları yine bazı dikkat çekici özel girişimlerle birlikte yepyeni bir boyut kazanıyor. Zira halihazırda dünyanın en varlıklı özel girişimcilerinden bazıları çarpıcı bir projeye imza atmaya hazırlanıyor: Yıldızlara ulaşmak...

Ünlün bilim insanı Stephen Hawking'le işbirliği yapan milyarder yatırımcı Yuri Milner, geçtiğimiz gün duyurusunu yaptığı bir plan doğrultusunda fiziksel olarak bir kelebek boyutlarındaki bir uzay aracını Güneş Sistemi'ne en yakın yıldız sistemi Alpha Centauri'ye göndermeyi hedeflediklerini belirtti.

Milner, 100 milyon dolarlık bir bütçeyle hazırlanacak olan "Breakthrough Starshot" adlı proje kapsamında geliştirilecek sistemin ışık hızının yüzde 20 oranında bir hıza sahip çok küçük bir "nano-araç" sayesinde bize 4 ışık yılı uzaklıktaki Alpha Centauri'ye 20 yıl içerisinde ulaşmayı planlıyor. Bu muazzam projenin destekçileri arasında Milner ve Hawking'in yanında Facebook CEO'su Mark Zuckerberg de yer alıyor.

Hawking, konuyla ilgili yaptığı açıklamasında, "Dünyanın harika bir yer olduğunu ama sonsuza kadar kalamayacağını" belirtiyor ve şöyle devam ediyor: "Er ya da geç, yıldızlara bakmak zorundayız. Breakthrough Starshot bu macerada attığımız son derece heyecan verici bir ilk adım."

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

20 yıl? peki oraya selam söyleyin varabilirseniz :P hadi eksileri göreyim

Emre Kayna ulan daha 1 yıl önce oraya varmak sadece hayaldi imkansız gibi bir şeydi 30 bin yıldan 20 yıla indi hala çokmuş gibi dalga geçiyor. Tabi senin gibiler tamamen günlük hayata odaklanmıştır zaten allah dünyayı yaratmış onu koruyor ne gerek var bu işlere değil mi?

Bu proje önemli bir proje olduğu kesin ama bence Europa ve Titan gök cisimlerine bu paranın yarısına daha önemli keşifler yapılabilir...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost