Tarihten en kötü 5 cep tasarımı!

Üreticilerini mağazalarda satışa sunacak kadar ümitlendiren bu ceplere kimse dokunmak bile istemedi!

  • Zeynel A. Öztürk
Tarihten en kötü 5 cep tasarımı!
Modayı takip edenler Xelibri'yi benimsemedi...

Cep telefonları, geçtiğimiz hafta sessizce 40. yıldönümlerini kutladılar. Kısa sürede insanlık üzerinde önemli etkileri bulunan cep telefonları, PC'lerin fiyatlarının yüksek olduğu gelişmekte olan bölgeleri de etkiledi.

United Nations'ın International Telecommunication Union verilerine göre mobil ağ üyelikleri, dünya çapında 6.8 milyara ulaşmış bulunuyor. Bu rakam, neredeyse dünyanın 7 milyarlık nüfusuna yetişiyor.

Cep telefonlarında geliştirme olanağının sınırına dayanmış değiliz ve daha yapılabilecek çok şey var. Bu yazımızda ise yıllar içinde ortaya çıkan en kötü cep tasarımlarını seçtik.

Siemens Xelibri (2003)

Xelibri, modaya yönelik cep üretme girişimlerinin başarısız bir sonucuydu. Dijital termometrelere benzer bir şekle sahip cep, iki sene piyasada kaldıktan sonra ortadan kayboldu.

Nokia N-Gage ve diğerleri

Nokia N-Gage (2003)

Nokia'nın GameBoy hayranlarına yönelik geliştirdiği cep/taşınabilir oyun konsolu karışımı cihazı, iki alanda da başarısız oldu. Cebin düğmeleri daha çok bir telefon için tasarlanmıştı ve cihazın hantal tasarımı, onu son derece kullanışsız bir hale getiriyordu.

Motorola Rokr E1 (2005)

iPhone'un tanıtılmasından iki sene önce Apple ve Motorola, iTunes ile entregre dünyanın ilk iTunes müzik çalıcısını üretmek istemişlerdi. 176x220 piksellik bir ekrana sahip cihaz, bazı önemli dezavantajlara sahipti. Rokr E1, aynı anda sadece 100 dosya tutabiliyor, kablosuz aktarım yapamıyordu.

İki korkunç cep tasarımı daha!

Bang & Olufsen Serene (2005)

Sade ve basit tasarımlar teknolojide genellikle başarı sağlarlar. Ancak Bang & Olufsen, fazlasıyla yüklü 1.275 dolara satışa sunduğu çevirmeli retro telefonunda ne kadar basit bir tasarım benimsemiş de olsa, herhangi bir başarı sağlayamadı.


Nokia X5-01 (2010)

"Kütük gibi" cepleri seviyorsanız, bu cep tam size göre. Ancak X5-01'i elinde tutmak bile istemeyenlerin sayısı hiç de az değildi. 2.36 inç 320x240 çözünürlüklü bir ekranla gelen cihazın kızaklı QWERTY klavyesi bulunuyordu.

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

ngage gibi tasarım hiç gelmedi. ngage e laf atanların kafasına o kadar taş düşsün

03:47 Sana katılıyorum dostum :) 2004 ngage, symbyan oyunlar ve ben....

@10 Nis 2013 07:38 hahaha benim mesajı güzel editleyip koymuşsunuz :D

bencede n-gage efsaneydi, değerlendirmeniz yanlış olmuş. oyunları zamanına göre çok gelişmişti.

@10 Nisan 2013 09:25 Tasarımı kötü diyor telefona direk kötü demiyor.

aynen ngage candir efsanedir...

Nokia N-Gage serisini geliştirmek için daha fazla kaynak ayırsa idi, farklı bir kulvar oluştururdu. Korkunç tasarım olabilecek başka modeller var. Bu cihazın, bu listede yer alması büyük hata.

ngage sadece bir defa gördüm hayatımda o zamanda oyun konsolu sanmıştım :)

şu ara xBoX phone nokia çıkacak gerçi WP8 de yazılım mevcut ama sadece oyun için

n-gage efsanedir! burada görmek çok üzücü her iki modelinide kullandım zamanında benzeri yoktu...

oha bu nasıl yazı başlığı ve ngage'in bu konuda ne işi var? Apple fanboyları yazar yapılırsa sonuç bu olur...

kütük gibi cep, evet nokia böyleydi

@14 Nis 2013 22:05 kütük sana benzer... sağlam ve işlevsellik için yapılan tasarımlaın nesi kötü o zamanlarda estetik tasarım gerekmiyordu...

Apple fanboyları sizi ilgilendirmeyen konulara yorum yazmayın arız arıza yorum yazıp saçmaladığınız yeter...

Her şey de tutacak diye bir kural yok ama Motorla ve ITunes ikilemesine çok güldüm. Kablosuz aktarım yokmuş. O fikir kesin Apple'dan çıkmıştır...

Sen de yorum yaz