Tartışma yaratan uygulama için yolun sonu!

Google, büyük tartışmalara yol açan bu uygulamayı Google Play'den kaldırdı... İşte o uygulama!

  • Berk Toparlak
Tartışma yaratan uygulama için yolun sonu!

Arama devi Google, "Make me Asian" (Beni Asyalı Yap) adlı uygulamayı Google Play mağazasından kaldırdı. Kendini "KimbereyDeiss" şeklinde tanıtan geliştiricinin hazırladığı uygulama, aldığı binlerce ırkçılık şikayetlerinden sonra, Google tarafından Play Store'dan kaldırılmak zorunda kaldı.

Söz konusu uygulama, yüklediğiniz görseli saç, sakal, göz rengi, deri rengi gibi birtakım değişimlere tabi tutarak sizi Asyalı birine dönüştürüyor. KimbereyDeiss adlı geliştiricinin aynı zamanda "Make me Indian", "Make me Fat" ve "Make me Frankenstein" gibi benzer uygulamaları da mevcut.

Aleyhine başlatılan kampanya sonucu tüm uygulama ve geliştirici bilgilerini Play Store'dan silen Google, "uygulamadan sorumlu olmadıklarını; zira Android'in açık kaynaklı bir yazılım olduğunu" belirterek kendini savundu. Ancak kampanya aktivistlerinden Peter China, Google'ın savunmasını şu sözlerle reddetti: "Sorun şu ki; Google Play açık kaynaklı değil, aksine markalı ve kar amacı güden bir platform."

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Doğru, açık kaynak olması için özgür platform olması lazım OSI'ye göre. Ancak burada açık olan sadece "kaynak kodu". Geliştirmenin tamamı Google tarafından yürütülüyor. Herhangi bir GNU/Linux değil Android. Benzerlerinden oldukça farklı (mesela göreceli yavaş ve güvenliksiz Java kullanması gibi). Yine de dediğim gibi yenilikçi bir platform. Java tabanlı tek popüler işletim sistemi denilebilir.

Irkçılığın - Android Açık Kaynak Kodlu Geliştirmesinle Hiç Bir Alakası Yok Google tamam Kar amaçlı Şeyler Yapabilir Sonuçta Herkez Para Kazanma Peşinde Ama Irkçılık Yapmak Şerefsizlikten başka hiç bir şey değil!

Bizi asyali yapmiyor ya benzetiyor. Bu kadar sıkıntıya gerek yok

Biz zaten asyalı degilmiyiz

O çekik gözlü diye benzettiğiniz adamlar hepinizden zekiler ama

Sen de yorum yaz