Tartışmalı Chrome beta'sı geldi!

Google yeni Chrome'a birçok yenilik ekliyor. Ama bunlardan biri daha şimdiden büyük tartışma yarattı

  • Ali Güngör
Chrome'a tartışmalı AutoFill özelliği
Yeni Chrome'un beta sürümündeki yenilikler tartışma yarattı.

Google yaptığı açıklamada yeni Chrome beta sürümünde otomatik doldurma özelliği getirdiğini duyurdu.

İnternet tarayıcının kullanıcı bilgisi ve şifre kısmına yazılanları hatırlayıp otomatik dolduran bu özellik uzun zamandır kullanıcılar tarafından isteniyordu.

Ancak Chrome'un sunduğu bu satır doldurma özelliği kredi kartı bilgilerini de otomatik olarak dolduruyor. Üstelik tam da büyük internet tarayıcılarda bu özelliğin kötü niyetli kullanımıyla ilgili gelişmeler ortaya çıkarken! Tabi bu durum, büyük tartışmaları da beraberinde getiriyor.

Kötü niyetli kişiler tuzaklı internet sitelerinden kullanıcı hesapları gibi kredi kartı şifrelerini de bu yöntemle çalabilir mi, çalamaz mı, bu konuda net bir Google güvencesi yok.

Chrome'un diğer özellikleri

Chrome'da eklentilerin ve kredi kartı bilgileri hariç Autofill bilgilerinin Google hesabı üzerinden senkronize edilmesi gibi özellikler geldi. Arayüze ufak düzeltmeler yapıldı. Chrome beta'da üst araç çubuğu daha düzgün hale getirildi. Omnibox ve Chrome seçenekleri daha derli toplu ve temiz hale getirildi.

Chrome'un bu beta sürümünde V8 benchmark testinde yüzde 15 hız artışı var. Aynı şekilde SunSpider testlerinde de yüzde 15'lik artış dikkat çekiyor.

Dileyenler, yeni betayı geliştirici kanalından indirip deneyebilir...

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

kötü niyetli kişilere ne gerek var google kendi çalıyor zaten..

LastPass gibi iyi olabilecekmi acaba

yerli eişkiya çalamasın kim çalarsa çalsın

aslında chrome dünyada bulunabilecek kredi kartları listesi hazırlamalı ve bunları şifre olarak kayıt edildiği zaman bloke etmeli (bu kanıya nerden vardım benim eski nokia 6230 i de e-cüzdan gibi bir uygulama vardı kredi kartı numarasını rastgele girdiğinde numara geçerli değil diyordu ama herhangi örn migros card numarası dahi girersem kabul ediyordu)
yani böyle birşeyi bulunmalı

Geliştirici Kanalından güncellenmiş bulunuyorum suan son sürümü
( 6.0.490.1 dev )

çok istedikleri bir özellik eklenmiş kullanıcıların. böylece rahatlıkla kredi kartlarının bilgilerini çaldırabilirler artık

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play