Tek çözüm Yalın ADSL mi?

İnternet kullanımının yaygınlaşması için tek çözüm "Yalın ADSL" mi? İşte ADSL açıklaması...

Türkiye'de internete erişim bedelinin düşmesi ve internet kullanımının yaygınlaşması için "Yalın ADSL" uygulamasının başlaması gerektiğini belirten TELKODER, bu konuda ilgili kurumları göreve çağırıyor.

ADSL aboneliğinin gerçekleştirilmesi için herhangi bir sabit telefon aboneliği zorunluluğunu ortadan kaldıran "Yalın ADSL" uygulamasını tüketici hakları ve internet kullanımının yaygınlaştırılması açısından son derece önemli bir adım olarak niteleyen TELKODER, Türkiye'deki internet kullanıcı sayısının artırılması için tek çözümün uygulamanın artık hayata geçirilmesi olduğunu vurguluyor. Tüketicilerin ADSL için iki ayrı başvuruda bulunma ve sabit telefon sabit ücreti ile ADSL hizmeti için iki ayrı ücret ödeme zorunluluğunu ortadan kaldıracak bu uygulamanın başlamasıyla birlikte tüketicilerin internet erişim maliyetleri de düşecek.

Tüketiciler tarafından büyük bir sorun olarak görülen sabit ücret konusunda, bir vatandaşımızın başvurusu üzerine Rekabet Kurumu Türk Telekom'un Temmuz 2009'a kadar Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'na (BTK) başvuruda bulunarak "Yalın ADSL" hizmeti sunumunun başlatılması yönündeki karar almıştı. Son olarak Haziran 2010'da Türk Telekom aleyhine "sabit telefon aboneliğinin iptal edilmesi ve internet aboneliğinin devam etmesi" talebiyle açılan davada Yargıtay 13. Hukuk Dairesi de tüketicileri haklı bularak sabit telefon abonesi olmadan internet abonesi olunabileceği yönünde karar verdi.

Sabit ücret sorunu

Bu kararlarla da haklılığı kanıtlandığı halde henüz uygulamanın başlamamasının internet kullanımının yaygınlaşması önünde önemli bir engel oluşturduğunu belirten TELKODER Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Ata Arıak "Ülkemizde 6,4 milyon sabit internet abonesi bulunuyor. Bu sayının yükselmesi hem Türkiye'nin bilgi toplumu oluşturma sürecine katkıda bulunacak, hem de Türkiye'nin uluslararası düzeydeki hedeflerine ulaşmasına katkı sağlayacaktır. İnternet servis sağlayıcısı olan yeni nesil işletmeciler, düzenledikleri kampanyalarda sundukları ekonomik ADSL paketleriyle internet kullanıcı sayısının artmasında önemli bir rol oynuyor. Ancak son dönemde internet servis sağlayıcı firmaların düzenledikleri kampanyalara karşın, internet kullanıcı sayısının yeterli oranda artmadığına şahit oluyoruz. Çünkü internet kullanımının yaygınlaştırılması için günlük paketler, dönemsel fiyat kampanyaları gibi etkisi sınırlı uygulamalardan önce daha önemli düzenleme konularının çözümlenmesi, geliştirilmesi gerekiyor. İnternet kullanımının artmasının önündeki en büyük engellerden biri ADSL aboneliğinde telefon hattı için ödenen yüksek sabit ücret bedelidir. Sabit ücret bedelini ortadan kaldıracak Yalın ADSL uygulaması, internet kullanıcı sayısının artırılmasına yönelik atılabilecek en önemli adım olarak karşımızda duruyor. Günlük ya da dönemsel paketleri avantajlı bulup faydalanmak isteyen tüketiciler, henüz yalın ADSL uygulaması olmadığından her ay telefon hattı için sabit ücret ödeme zorunluluğu nedeniyle internet aboneliğinden uzak duruyorlar. Dolayısıyla bilgi toplumu yaratmak, internet penetrasyonunu artırmak için öncelikle çözümlenmesi gereken konu yalın ADSL konusudur" dedi.

19 TL seviyesinde ama geçen sene...

Arıak, yalın ADSL uygulamasının internet erişim hizmetinin daha uygun fiyatlarla sunulabilmesine sağlayacağına dikkat çekti: "ADSL abonesi olan bir kullanıcı, yüksek bir sabit ücretle karşı karşıya kalıyor. Bu sabit ücret bugün itibariyle 19 TL seviyesinde. Oysaki geçtiğimiz yıl 9 TL idi. ADSL bağlantısı isteyenler, ADSL paket ücretinin yanında bugün itibariyle bu rakamı ödemek zorundalar. Bir diğer ifadeyle, tüketicilerin kullanmayacakları bir telefon hattına para vermeleri gerekiyor. Tabii ki bu da pazarın büyümesinin önünde önemli bir engel teşkil ediyor. Yalın ADSL uygulaması hayata geçirilirse bunun internet kullanıcı sayısı üzerinde çok önemli ve olumlu etkileri olacaktır. Özellikle yarattıkları rekabet ortamıyla ADSL fiyatlarının tüketici lehine düşmesini sağlayan yeni nesil işletmeciler için Yalın ADSL büyük önem taşıyor. Tüketicilere ve pazara önemli faydalar sağlayacak Yalın ADSL uygulamasının ve bu çerçevede gereken düzenlemenin Bilgi Teknolojileri ve İletişim Başkanlığı – BTK tarafından en hızlı şekilde hayata geçirilmesi gerekiyor."

Basın bülteninden derlenmiştir

Okuyucu Yorumları

Toplam 34 Yorum

yargıtayın kararını pek sallayan yok galiba,, devletin bi el atması lazım

eskiden ev telefon gerekliydi internet yan ürün idi. ama devir değişti. roller de değişti. artık ev telefon yan ürün olmaya başladı..

türkiyenin ugraştigi şu durumlara bak ya rezalet

Çok doğru demiş ama eksik demiş.
45liralık 1mbit snırısız ücreti de kazık
herşey dahil bir TC vatandaşının 1mbit sınırsız bağlantıya 15lira vermesi gerekir normal koşullar altında.
özelleşti hala korunuyor türk telkom.
btk adlı kurul ne amçla kurluldu anlayamadık vatandaşa faydası olamdı şimdiye kadar.
devlet işte.

Aylardır geldi gelecek diyorlar. Böyle bir telekom ve arkasında da devletimiz varken halk yararına bir uygulamaya geçilmesi zor. Ne kadar oyalarlarsa kar onlar için.

Yetkililer derhal göreve haklarımız çiğneniyor telekom derhal uygulamayı başlatmalı btk da ne işe yarıyorsa bir işe yarayıp artık tüketicilerin lehine olan bir şeyin bu kadar süre uzatılmasının telekoma fayda sağladığını tüketiciyi mağdur ettiğini unutmamalıdır.

yanlış okumadıysam telefona artık 19 tl vereceğiz. 4gb internet için 48 lira ediyor. bir hd film bile nerdeyse 4 gb. yolmaya devam etsinler, kimseler de dur demesin! yetkilileri tebrik ediyorum

bunu yapmazlar çünkü insanları sömürüyorlar

İnternetin daha rahat işlemesi için YouTube'u kapatan Türkiye için, internet kullanıcı sayısının artması tam bir felaket olur heralde... Gerisini siz düşünün...

BTK'nın işi başından aşkın. Onun önüne gelen siteyi yasaklamak gibi çok ulu ve mühim görevleri var. Hiç işi yokmuş gibi, böyle sapma sapan, gereksiz işlerle uğraşıp, insanlara bi hizmette bulunmasına ne gerek var!?

Sonuna kadar katılıyorum yalnız yalın adsl in yanında internet fiyatlarınında düşmesi gerekiyor.

E mahkeme tüketiciler lehinde karar aldı, servis sağlayıcıları bunu neden hala uygulamıyor? Nasıl bir mahkeme ki bu kararı önemsenmeyebiliyor?

Bunu açıklayabilir mi biri?

Telekomun umrunda mı bilgi toplumu olmak, adam cebine para girsin de nasıl girerse girsin.
Bu sabit telefon ve ADSL ömrü bitiyor az kaldı, o günleri de göreceğiz inşallah. Uydunet yeni tarifeleri açıkladı, kablo TV olan heryerde insanlar çatır çatır ADSL 'i bırakıyor. İnsanlar sabit telefona verdiği 19 lira hava parasıyla direkt internet ihtiyacını karşılayabiliyor artık, hem de yüksek hızlı. Fiber internet büyükşehirlerde son hızla ilerliyor. VOIP hizmetiyle ve cep telefonuyla sabit telefona artık gerek bile yok. Özellikle büyükşehirlerde 19 lira hava parası verilen o köhne telefon hattından verilen internete elveda diyeceğiz.

Yeter artik yillardir insanlari somuruyorlar. 1 taneside cikip demiyorki bu insanlara nedne yukleniyoruz. Tanidigim insanlarin %90 isinirli internet kullaniyor. Evde telefon cihazlari bile yok ama onlarca para dokuyorlar internete.
Ilkokul cocuklari icin bile internetten odev yapma devrine geldigimizde, internetin ne kadar gerekli oldugunu gorebiliyorken bu gereklilik uzerinden ne kadar haksiz para kazanildigi ortada.
Kendim hem telefon hemde interneti kullaniyorum ve kimseyle paylasmiyorum ama boyle bir konuda "banane ben oduyorsam sizde odeyin" diyemiyorum. Boyle bir somurulmeye gercekten birileri dur demeli.

Bu ülkede bazı noktalardaki insanlar aç birer kurt olduğu sürece, biz kuzular daha çok ödemeye, üç kuruşumuzu da çok pahalı ADSL'e yatırmaya mahkumuz.

yargıtay kararına dayanarak sabit hattı iptal edebilir miyim şimdi? sadece adsl kalması mümkün mü bu aşamada

tam da aradigim haber. Btk derhal islemlere baslamali. Sirf sabit ucret yuzunden internet almiyorum.

biz memnunuz böyle

Yalın ADSL ile ilgili teklif geçen yaz BTK'ya verilmişti. Fiyatlar ise oldukça yüksek olduğundan (kullanıcıya bir avantaj getirmediğinden) bir sonuç çıkmadı. Ne yazıkki haberde belirtilen hukuksuzluğa rağmen bıu durum devam ediyor. Bunun birinci sorumlusu TTNET değil, devlet kurumlarıdır. Elindeki her türlü düzenleme yetkisine rağmen BTK kılını kıpırdatmıyor. Umarım ısa sürede bu sorun çözülür.

Uydunet 4 ever....

512kbit hızda sınırsız internet aldım 1mbitlik adsl performansı var açıkça...

bu olsa olsa "yalak" adsl olur...!!!
o yalağa düşen bin pişman, düşmeyen 1 pişman...!!!

saygılar...!!!

btk ya mail atıp sorumsuzluklarını hatırlatıp sorumluluk almazlarsa protesto edeceğimizi söylemeliyiz ama nasıl ? biz oturdumuz yerde hiç bişiye yorum yazmak dışında bir faaliyette bulundukmuki..

CHIP Online Ziyaretçisi yazmış:
biz memnunuz böyle
Bugün 10:43
Arkadaş Çok Zengin Heralde

yalın adsl olmaması Türkiye'nin ilerlemesine bir engeldir bence

birde türktelekoma bişey diyecem eğer hiçbir +ücret olmadan yalın adsl çıkartırsa daha çok kazanacaklarına eminim şuan sizin yüzünüzden internetini kapatıp uydunet'e geçenler var eğer hiçbir abonenizin kalmasını istemiyorsanız böyle devam edin ve bugün bende uydunet'e geçecem

uydunette kampanya ile kablo tv ücreti de yok artık sadece internet için ücret ödüyorsunuz ve tarifeler daha uygun. www.uydunet.net

uydunet 1mps sınırsızı tlye hemde kablo tv yıl hediye. ttnet uyduruk tivibu için bile para alıyorken uydu net almıyor hemde kablo tv. sakaryaya gel artık uydunet kurtar bizi bu ttnet tekelinden.

bende ttnet kapatıp uydunet sınırsız başvuruyorum.Çünkü telefonla bilikte ayda 65 tl x12 780 tl yıl,uydunet sınırsız +kablo tv sade 29tl x12 348 tl kazancım 1 yılda430 tl civarında artık ttnet in kazık atmasına müsade etmiyecegim ,gercekten bu tekel zihniyettten bıktım..

1 yıldır Uydunet ile yaptığım kar ile adamlar klima satıyorlar serin serin internet :) Uydunet ve Superonline fiber bu ttnet 'e iyi bir ders verecek ve o köhne telefon hattıyla gelen ADSL tarihe karışacak buna eminim. ttnet o haksız sabit ücreti almaya devam et bakalım nereye kadar alabileceksin, kendi mezarını kazıyorsun haberin yok...

sadece laf edenler var icraate gelince taş yerinden oynamıyor...

Turk Telekomun bir sabit ücret istemeye hakki var neticede numara tahsisi ve alt yapi calismasi ve calisan sayisi ile bu avrupa ülkelerinde bu sekilde oluyor.
Ama asil sorun bunun yapilmayip zorla kontur sistemi gibi aylik paket satmasi olayi bence kanunsuz yani neticede aylik 4 5 liralik bir masraf sonrasinda baska internet sirketi yada telofon sirketine gecislerde avrupa ülkeleri gibi olmasi gerekir.

Vermediği hizmet için kimsenin para istemeye hakkı yok. Neymiş numara tahsis etmekmiş, altyapıymış... Çalışanları var diye maaşını ben ödemek zorunda değilim. Her şirketin çalışanı var dağıtalım maaşlarımızı şirketlere bedavadan. Hizmetini verir parayı öyle hakeder, maaşını öyle öder. Haksızlığı mahkemece kanıtlanmış ispatlanmış yollara başvurarak insanların parasını zorla gaspederek değil.
Telekoma şikayet edince ağızlarında hep aynı bahane o hattın bakım ücretleri var onun için alıyoruz diyorlar. Ayda 19 liraya ne bakımı yapıyor? Hizmeti kullanmıyorsam ne bakımından bahsediyor. Ben şehirlerarası o kadar otobüs şirketiyle seyahat ettim, hiçbirisi de gelip benden otobüslerin bakım parası var aylık şu kadar vermek zorundasın demiyor. Saçmalığın bu kadarı. Hizmet verdiği ve seyahat ettiğim sürece verdiğim paradan gerekeni alır. Telekom gibi kullanmadığı halde aylık harca bağlamaz.

sırf sabit hat zorunluluğu yüzünden birçok yakınım adsl bağlatamadı ve dolayısıyla internetten mahrum kaldılar ben anlamıyorum bunları bile bile telekom neden hala bu sabit hat saçmalığını kaldırmadı

"Sabit ücret bedelini ortadan kaldıracak Yalın ADSL uygulaması, internet kullanıcı sayısının artırılmasına yönelik atılabilecek en önemli adım olarak karşımızda duruyor."

ttnet şuan yalın internete üye olanlardan aylık 15 tl sabit ücret alıyor :))

zuahahhaha
itelekom

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play