Tek Diskte İki Sistem

Kendi açılış yöneticisi olmayan iki işletim sistemini bir disk üzerine kurmak oldukça karmaşık ve zahmetli bir işlemdir. Chip, bunun için yapmanız gerekenleri sizler için derledi.

Tek Diskte İki Sistem (Sayfa 4)

Farklı işetim sistemleriyle ortaya çıkabilecek sorunlar
Eğer Linux veya OS/2 gibi farklı bir işletim sistemi kurarsanız dosya sistemi ile ilgili sorunlar yaşayabilirsiniz. Bu işletim sistemleri sabit diski genellikle farklı bir şekilde kullanırlar. Bu durumda bir partisyonun örneğin her iki sistem tarafından ortak saklama alanı olarak kullanılması her zaman mümkün olmayabilir.

Microsoft ailesine ait ürünler genellikle uzun dosya isimlerine ve sisteme 32 Bit’lik erişime izin veren FAT 32 dosya sistemini kullanırlar. Buradaki tek istisna dosya sistemi olarak NTFS kullanan NT ve 2000 işletim sistemleridir.
Eğer FAT 32 haricinde dosya sistemi kullanan bir işletim sistemi yükleyecek olursanız Windows 98 disk dizinini okuyamayacağı için bu partisyona erişemez. Tabii ki Windows 98 ve Me arasında dosya alışverişi sorunsuz bir şekilde yerine getirilebilir.

DOS Aracını Kullanarak Sabit Disk Bölümleme
Sabit diskini mümkün olan en düşük ücrete bölümlemek isteyenler için en iyi seçenek bir DOS uygulaması olan FDISK’dir. Ancak bu programı kullanmak için önce sabit diskiniz üzerinde bulunan tüm verileri bir CD-Rom veya bant sürücü üzerine kesinlikle yedeklemelisiniz. Fdisk varolan verileri uyarmadan siler. Eğer bilgisayarınızda herhangi bir işletim sistemi yüklü değilse Fdisk’i düşünmeden kullanabilirsiniz. Bilgisayarınızda kurulu bir Windows sistemi mevcutsa verileriniz kaybolabilir.

1. Fdisk'in çalıştırılması: Bilgisayarı bir disket yardımıyla MS-Dos modunda çalıştırın. DOS komut satırına "fdisk" komutunu girin. Bu esnada "C:\" dizininde bulunmalısınız.

Tek Diskte İki Sistem2. Sabit diskin denetlenmesi: Fdisk şimdi diskin saklama kapasitesini kontrol eder. 512 Megabyte’yan büyük disklerin gelişmiş destek isteyip istemediğiniz sorusuna “E” tuşuna basarak cevap verin.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir