Tek Diskte İki Sistem

Kendi açılış yöneticisi olmayan iki işletim sistemini bir disk üzerine kurmak oldukça karmaşık ve zahmetli bir işlemdir. Chip, bunun için yapmanız gerekenleri sizler için derledi.

Bilgisayarınızda sorunsuz çalışan bir Windows 98 versiyonu kurulu ve bu nedenle söz konusu sistemi kaybetmek istemiyorsunuz. Ancak diğer taraftan Windows Me hakkında bir çok yazı okudunuz ve en azından internet ve çoklu ortam araçlarını denemek istiyorsunuz. Güncelliğe önem veren bir bilgisayar kullanıcısıysanız, benzer bir durumla karşılaşmamanız neredeyse mümkün değildir.Yeni bir sistemi denemek için illa ki eski sistemi kaybetmek zorunda mıyız? Neden her iki sistem de tek bir sabit disk üzerinde rahatlıkla çalıştırılamasın?
Birden fazla işletim sisteminin tek bir bilgisayarda paralel olarak kurulması için her şeyden önce iyi bir planlama evresi gereklidir. Sadece varolan verilerin yedeklenmesi önemli bir rol oynamaz aynı zamanda sabit diskin kurulum ve bölünme işlemleri de hatasız şekilde yerine getirilmelidir. Chip, bilgisayarınızda iki işletim sistemi keyfine hızlı ve kolay bir şekilde ulaşmak için neler yapmanız gerektiğini bu yazıda anlatıyor.

Farklı disk bölümlerinin planlanması
İlk olarak iki farklı başlangıç durumu mevcut. Ya komple bomboş ya da üzerinde bir işletim sistemi (Örneğimizde Windows 98) yüklü olan bir sabit diske sahipsiniz.
Eğer sabit diskiniz halen boşsa hemen birden fazla partisyon oluşturabilirsiniz. Windows, bu seçeneği ilk kurulum esnasında sunacaktır. Kurulum programında işletim sisteminin kullanımına ne kadar alanın sunulmasını istediğinizi belirleyebilirsiniz. Eğer buraya hiçbir şey girmezseniz Windows sabit diskte tek işletim sistemi olacağı kanısına varacaktır. Bu durumda disk üzerinde ismi “C:” olan sadece bir partisyon oluşturulacaktır.

Sabit disk üzerinde halen veri bulunuyorsa bölümleme işlemi özellikle veri kaybı riski taşır. Fdisk’de örneğin disk üzerindeki tüm verilerin kaybolması için yanlış bir tuşa sadece bir kere basmanız yeterli olacaktır.
Bu nedenle ilk olarak sabit diskin bir yedeğinin alınmasını mecburi olarak tavsiye ediyoruz. Bu, disk içeriğinin bir CD-Rom veya bant sürücü üzerine kopyalanması anlamına geliyor. Herhangi bir sorunla karşılaşma ihtimali nedeniyle sabit diskinizin yedeğini almak için aşağıdaki işlemleri yerine getirmelisiniz.

Yedekleme işlemini Windows donatıları arasında yer alan Backup aracını kullanarak yerine getirebilirsiniz. Bunun için ilk olarak Başlat/Programlar/Donatılar/Sistem Araçları alt menüsünü çalıştırın ve buradaki Yedekleme öğesi üzerine tıklayın. Ekrana gelen Microsoft Backup açılış penceresi üzerindeki “Yeni bir yedekleme işi oluştur” seçeneğini işaretleyin ve Tamam düğmesine tıklayın. Yedekleme Sihirbazı penceresindeki “Bilgisayarımın yedeğini al” seçeneğini işaretledikten sonra İleri düğmesine tıklayın. Sihirbazın ikinci adımında da “Tüm seçili dosyalar” seçeneğini aktif hale getirdikten sonra bir sonraki adıma geçmek için İleri düğmesine tıklayın. Yedekleme yeri olarak CD veya mevcutsa bant sürücüyü seçin ve İleri düğmesine tıklayın. Yedekleme Şekli altındaki her iki seçeneğin işaretli olmasına dikkat edin ve İleri düğmesine tıklayarak onaylayın. Oluşturulacak Yedek için bir isim girin ve verilerin kopyalanması işlemini başlatmak için Başlat düğmesine tıklayın.
Kişisel dosyalarınız artık korunma altına alındığına göre sabit diskinizi iki parçaya ayırabilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir