Tek PC'de İki Monitör Keyfi

Adım-adım çok monitörlü PC kurulumu. Ekran kartımızda dikkat etmemiz gereken noktalar !

Grafik Kartı ayarları

Sıra geldi monitörlerimizi grafik kartımıza bağlamaya. Multi Monitör sistemimiz için Ekran Kartı ayarlarınıda doğru yapmamız gerekiyor. Chip Online yardımıyla basitçe ayarlarınızı yapın.

Sürücü ayarları arasında, monitörünüzü nVidia' nın GeForce serisi mi yoksa ATI nin Radeon Koleksiyonu üzerinemi bağladığımıza göre farklılıklar oluşuyor.


Dikkat : Eğer çok monitörlü sisteminizi bir Radeon kartı üzerine kurmayı planlıyorsanız Catalyst Control Center (CCC) sürücü versionunu kullanmanız ve bunun içinde Microsoft Net Framework yüklenemeniz gerekiyor. nVidia kartınızda ise normal Forceware-Sürücüsü işinizi görecektir.


Klon Modu Genellikle sunumlarımız için ideal bu düzende aynı görüntü, iki monitöre yansıyacak. Çözünürlük ve resim tekrarlama sıklığı (Frame Rate) aynı olmak zorunda.

Span Modu / Görüntüyü Bölün Bu modda masa üstünü dikey veya yatay olarak iki monitöre bölüştürmek mümkün. Çözünürlük ve resim tekrarlama sıklığı aynı olmak zorunda.

Dual View / Masa Üstünü Genişletin Bu seçenenk Notebook' lar için oldukça iyi ve kullanışlı; Span Modunda olduğu gibi masa üstümüz ikiye bölünecek ancak bu sefer çözünürlük ve resim tekrarlama sıklığı aynı olmak zorunda değil.

Adım adım rehberler:
ATI Dual Monitör Ayarları
nVidia Dual Monitör Ayarları

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

milet tek lcdyi bulamıyor 2 tanesini neyapsın

2 tane bana yetmez ki yaptım mı 4 tane lcd koyacaksın ki bişeye benzesin değil mi?

Bide para yönü var tabi :) bunun.Biraz zenginlere hitap ediyor gibi...

ben hala eskı monütere talım lcd fiatları nasıl olsa düşecek yerını oled monitörler alacak kı almasıda gereklı daha mükemmel lcd ye göre ama para kazanıcaz diye yeni teklonojiyi sunmuyorlar bir türlü

bu ikinci monitörün kablosu nereye takılacak ekran kartında bir giriş var

silahlı oyunlar için kötü ben 23' öneririm hem daha ucuz

TEK OLSUN GÖZÜMÜ DOLDURSUN

hehehehe

oba kardeşime katılıyorummm en az 700 bulur bunada guzel bi makına toplanır

kablo nereye takılacak bir tek kelime bulamadım


Dikkat:Yazının sonunda adım adım çift ekran bağlantısının nasıl yapılacağı anlatılıyor. Mutlaka bir göz atın!

EE hani nerede ben böyle bir bölüm göremedim

olmaz böyle şey çok para nerde bu millette o para tek olsun torba dolsun

Uzun zamandır aklımı kurcalayan bir işlevdi bu olay. Bir ara TV kullanarak gerçekleştirmiştim fakat yeterli performans alamamıştım. Kesinlikle deneyeceğim, en azından sağımdan solumdan uzanan o müşteri parmak ve kolları ile uğraşmayacağım sanırım...

ben knıght oynu yom ve biligsayar foemat attıktan sonra oyun icinde mahus dönmuyor araltırdım dedilerki tekli mönutör yap nasıl yapılacak bilgisi olan varmı acaba nvına geforce ekran kartı kulamnıtyyom

arkadaşlar aynen dediklerinizi yapıyorum ama iki mönitördede aynı görüntü war çok sinir bozucu bişi ben istiyorum ki genişleme modunda kullanmak ama olmuyor yardım lütfen

Merhaba;
Çift monitor kullanabilmek gerçekten çok büyük kolaylıklar sunuyor ancak ekran kartının cift monitoru desteklemesi gerekiyor ilk once sanırım. Bende mevcut olna Nvidia G Force 7200/7300 GS ekran kartında burda tarıh ettıgınız sekılde bır cift monitor ayarı yapmak imkanı gorunmuyor gibi. Verdiginiz linkten Nvidia G Force Forceware surucusune ulasmak da mumkun olmadı zira link alakasız bır yere gıdıyor sankı. Sayet 7200/7300 serisini destekyebilen bir Forceware surucusu mevcutsa linki atabilirseniz cok memnun olurum.
Saygilarimla...

Beyler ben kasali manitoru leptopa bağlamak istiyorum ama ilmuyor yardimci olavilirmisiniz

O kadar okudum hala cozum bulamadim. Sırf sayfayı tıklatmak icin bide 6 sayfa yapmışlar

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir