Tek Vazgeçilmez Windows XP Değilmiş!

Microsoft'un bir türlü öldüremediği ve büyük güvenlik risklerine yol açan Windows XP, şirketin tek "baş belası" değilmiş! İşte diğeri...

  • Ali Ruhi Öztürk
Tek vazgeçilmez Windows XP değil

Microsoft'un Office 2007'si, geçen aydan itibaren teknik destek almayı durdurdu. Ama bu dünya çapındaki işletmelerin üçte ikisini yazılımı kullanmaktan alıkoymamış gibi görünüyor. Spiceworks'ün yayınladığı yeni araştırma sonuçlarına göre tüm şirketlerin %68'i işletmelerinin en az bir bölümünde hala Office 2007 kullanıyor.

Yazılımın en çok kullanılan sürüm ise %83 oranıyla Office 2010. Daha güncel olan Office 2016 ise işletmelerin sadece %17'sinde kullanılıyor. Tüm bunlara rağmen Office 365'in geleceği parlak görünüyor. Şirketlerin %53'ü abonelik ile çalışan bu hizmeti kullanıyor; %17'lik bir kesim ise iki yıl içerisinde bulut tabanlı hizmete geçmeyi planlıyor.

Microsoft'un işletme yazılımlarına rakip olarak Google tarafından geliştirilen G Suite ise şimdilik sadece %17 oranında kullanılıyor. G Suite, Google'ın ücretsiz bulut tabanlı doküman, sunum, tablo, liste, takvim ve e-posta gibi bir çok hizmetin tek çatı altında toplandığı hizmetin adı.

Araştırmanın sunduğu en ilginç bilgi ise, bazı şirketlerin (%3) hala Office 97 kullanması oldu. Spiceworks'ün kıdemli teknoloji analisti Peter Tsai'ye göre bir çok şirketin güvensiz olmasına rağmen eski Office sürümlerini kullanmalarının tek sebebinin, yeni bir sürüme geçmenin pahalı ve zahmetli olması. Ancak bulut tabanlı hizmetlerin daha hesaplı ve hatta ücretsiz (G Suite) olabildiğini düşünürsek, 2018'de bir çok şirketin hızla yeni yazılımlara geçmeye başlayacağından eminiz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

office 2010 dan sonra gerçek anlamda hiç bir yenilik yok zaten

Office 2007 kullanımı ve öğrenmesi sonra ki nesillerden kolay. Sistem gereksinimleri düşük. Bulut tabanlı servisler hala güven vermiyor. Şirket içi yazışmalar, ticari sırlar v.s. Güvenlik, destek gibi konulara son kulllanıcı çok önem vermiyor.

@10 Kasım 2017 16:09 MS office kullanma zorunluluğu olmayanlara 'Libre office' kullanmalarını tavsiye ederim.

Şimdi eğri oturup doğru konuşalım. Göz var, nizam var. Evdeki bilgisayarımda orijinal versiyon Office 2010 kullanıyorum, dokümanları açmam ile ekrana gelmeleri 1 saniye alıyor. Şirket bilgisayarımda da orijinal Office 365 var, bekle ki doküman açılsın. Yok efendim kayan yazılar, animasyonlar, splash screen'ler. Biz son kullanıcılar bağcıyı dövmek istemiyoruz, üzüm yemek istiyoruz. Office ürünlerinin en önce gelen özellikleri kolay kullanımı ve performansı olmalı.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play