Teknik Önizleme, birincil sisteminiz olmasın

Windows 10'un Teknik Önizleme sürümü, neden asıl işletim sisteminiz olamaz? Açıklıyoruz...

  • Zeynel A. Öztürk
Teknik Önizleme, asıl işletim sisteminiz olmamalı

Henüz yayınlanan Windows 10 Teknik Önizleme hakkında yapılan iyi yorum ve olumlu incelemelerin ardından birçok kullanıcı, Windows 7 veya 8'den yeni işletim sistemine geçiş yaptı. Ancak Windows 10'un yaptıklarınızı kaydedip Microsoft'a gönderdiği haberleri, tecrübesiz kullanıcıları şok etti. Ancak Teknik Önizleme'nin neden "önizleme" olduğunu bilenler için bir sorun yoktu.

Windows 10'un Teknik Önizleme sürümünü günlük işletim sisteminiz gibi kullanmak sadece bir değil, birkaç nedenden ötürü iyi bir fikir olmayabilir.

Teknik Önizleme nedir?

Microsoft, önizleme sürümünü IT profesyoneli olmayanların yüklemesini, ev veya işte birincil bilgisayara yüklenmesini tavsiye etmiyor. Peki Teknik Önizleme'nin neden ana işletim sisteminiz olması uygun görünmüyor?

Hatalar olabilir

Yazılımların ilk sürümleri, çoğu zaman yeterince olgunlaşmamıştır. Hatalar dışında güvenlik sorunları da içerebilirler ve kilitlenmelere yol açabilirler. Windows 10 Teknik Önizleme'de de bildirilen bu tür hatalar var.

Tüm donanım ve yazılımları desteklemez

Tüm donanım ve yazılımları desteklemez

Deneme amaçlı sunulan Teknik Önizleme'de bulunan sürücü sayısı kısıtlıdır. İşletim sistemi, 2015'in ortalarındaki final sürümüne ulaşana kadar birçok değişiklik geçirecek ve bu sırada uyumluluk konusu tekrar gözden geçirilecek.

Windows 10 Teknik Önizleme'de donanım veya yazılımla ilgili sorun yaşarsanız, Microsoft'un forumlarının Windows 10 Teknik Önizleme bölümüne göz atın. Burada ilgili konuya girin ve arama yapın, veya kendi sorunuzu sorun.

Kullanımınız izlenecek

Microsoft, Windows 10 Teknik Önizleme'yi kullanırken bazı kullanım bilgilerini toplayacağını en başından söylüyor. Microsoft, Windows 10 ile birlikte Windows'u toplulukla beraber geliştirmek istiyor. Kullanıcıların isteklerine göre güvenilir bir ürün geliştirmek isteyen Microsoft'un bunu yapması oldukça normal. Teknik Önizleme'nin ücretsiz olarak dağıtıldığını da unutmamak gerekiyor.

Süresi bitecek

Windows 10 Teknik Önizleme'ye fazla alışmamanızı gerektiren bir başka gerçek ise 15 Nisan 2015'te süresinin bitecek olması.

Peki Teknik Önizleme'yi nasıl kullanmalı?

Windows 10 Teknik Önizleme'yi hala denemek istiyorsanız, onu ilk işletim sisteminizin yanında ikinci bir işletim sistemi olarak yükleyebilir veya daha risksiz bir yöntem olarak onu sanal makineye yükleyebilirsiniz.

Microsoft, Teknik Önizleme'yi nasıl kullandığınızı izlese de Feedback aracını kullanarak yapacağınız geri bildirimler, değerlendirilerek final sürümü etkileyebilir. Feedback aracına Başlat menüsüne tıklayıp, sağ üstteki Windows Feedback kutucuğuna tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

10 numara çalışıyor, diğer windowsların tanımadığı donanımları tanıdı

hatırlatayım içerisinde keyloger benzeri bir yazılım ile her yaptığınız kayıt edilip gönderiliyor..indirenler bunu otomatik kabul etmiş olur..ona göre..

@13 Eki 2014 13:47 sözleşmesinde geçen ifadeye göre doğru

Birincil işletim sisteminiz Linux Mint KDE olsun! İkincil işletim sisteminiz de Windows XP olsun! Bitti gitti! Başka işletim sistemine gerek yok. İşletim sistemleri amaç değil, araçtır. Sadece oyuncular yükseltme yapmak zorundalar...

@13 Eki 2014 14:30 YAV HEE HEEEE BİR BİTMEDİNİZ GİTTİ :@

@13 Eki 2014 14:30 offf offf...

@13 Eki 2014 14:30 Yıl olacak 2015 hala xp diyo ya :D Eski pc ler için şu an win7 starter en iyisi.

@13 Eki 2014 14:30 oldu gözlerim doldu.

@13 Eki 2014 14:30 çok biliyorsun ;)

xp dururken alayı boşşşşş.....mikrosft tan bağımsız türk yapımı xpler var tamamen türk on basar mikroshfot a ....

@13 Eki 2014 16:12 Türk yapımı xp vaybe yalnız değilmişiz

Eksikler olabilir ama günlük işler için kullanılabilir. Keylogger olayını dert etmeyin bilgisayarı internete bağladığınız anda takip altındasınız zaten. Güvenlik denilen şey onu yönetenlerin size sunduğu kadardır bunu unutmayın.

forever really power and think different... hadi yandan yandan yanlayın şimdi...

Dört yıllık atom 1.66 mhz düldülüme yükledim. Tüm driverları kendisi yükledi. Hiç bir şeyle uğraştırmadı beni. Sanal sürücüler sistemde gömülü geliyor. Yani iso dosyalarını tanıyor. Explorer 11 yüklü geliyor. Windows defender da yüklü geliyor ve oldukça güzel çalışıyor. Sistemi hiç yavaşlatmıyor. Bilgisayar Çok hızlı ve sorunsuz çalışıyor. Bilgisayarı değiştirmeyi düşünüyordum vazgeçtim. Daha ne olabilir ki? Çözünürlüğüm yetmediği için modern uygulmalar çalışmıyor. Yani bir windows 7 gibi kullanıyorum şu an. Son sürüm çıktığında dokunmatik bir hibrit alıp daha da verimli kullanabileceğimi düşünüyorum. Masaüstünde pencere içinde çalışan modern uygulamaları, modern olmayan uygulamalar ile birlikte çoklu görev desteğiyle ve de dokunmatik ekran ve klavye ile birlikte kullanabileceğimiz, tablet-pc arası yepyeni ve çok verimli bir kullanım şekli ortaya çıkacağını düşünüyorum. İhtiyacımız olan tek şey surface gibi değil de sony vaio duo 13 gibi kayarak açılan ekranlı, klavyeli ve dokunmatik ekranlı modellerin çıkması. Çünkü windows klavyesiz düşünülemez. Modern uygulamalar için de dokunmatik ekran şart. Bu sistem bir de surface pro 3 gibi çok ince olabilirse tam süper olur. 2015 in ilk yarısında fan gerektirmeyen düşük voltajlı oldukça hızlı intel işlemcilerin piyasaya çıkacağını okumuştum. Surface'in başarısız olma sebebi diz üstünde kullanılamaması. Tüketici herşeyi birlikte istiyor. Bunu microsoft ve diğer üreticiler nasıl çözemedi anlamıyorum. Şu sistem eninde sonunda yapılacak ve yapıldığında hem tablet hem pc piyasasını sallayacak: bence ideal sistem: 12 inch full hd kayarak açılan ekran ( vaio duo 13 gibi), ekran kaydırılınca ortaya çıkan klavye, en az 512 gb ssd harddisk, fan gerektirmeyen işlemci, ağırlık 1 kg altında ve en az 10 saatlik pil, windows 10. Buna bir de kablosuz fare eklerseniz tadından yenmez. Sunuçta microsoft windows 10 ile birlikte modern uygulamaları masaüstünde çalıştırarak çok akıllıca bir şey yaptı. Modern uygulamalar için dokunmatik ekran ve modern olmayan uygulamalar için fare kullanılırsa klavye desteğiyle bu sistem çok verimli olabilir. İnce ve hafif olursa da elden düşmez.

Gene o kutu kutu saçmasapan tasarım, gene o tek renk dumduz arayuz. E ne anladım ben bu işten

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play