Teknoloji devi 100. yaşını kutluyor!

Dünyanın hen önemli teknoloji devlerinden biri artık 100 yaşında! İşte o dev ve 100 yaş kutlamaları.

  • Gökay Özbudak

Teknoloji devi IBM 100. yaş gününü kutluyor. 1911 yılında New York Endicott'ta kurulan firma bugün yaş gününü, çalışanlarını gönüllü işler yaptırırarak kutluyor.

Hizmet kutlaması adı altında 15 Haziran günü 400 bin IBM çalışanı gönüllü olarak hayır işleri yapacaklar. Tabii ki tüm çalışanlar aynı anda IBM'deki görevlerini bırakmayacaklar. Örneğin, Weschester Aile Hizmetleri'ne gidecek olan iki düzine IBM çaışanı bir veri tabanı ve internet sitesi hazırlayacak. Bunun dışında 40 IBM çalışanı okullarda bilim dersine girerek konuşma yapacak. IBM CEO'su Sam Palmisano ise okuduğu ve büyüdüğü okula gidip öğrencilere konuşma yapacak.

IBM'in ayrıca 2003'ten beri gönüllü çalışma hizmeti bulunuyor ve şirketin açıklamalarına göre, gönüllü olarak 170 binden fazla katılımcıyla 11.5 milyon saat hizmet verilmiş.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

İyiki doğdun IBM! Bilgisayar denince akla ilk gelen markalardan biridir. Dünyanın ilk bilgisayarını 1945 yılında yaparak bir devrimin kapısını açtılar. Aslında amaçları çok iyi bir hesap makinesi yapmak olan IBM mühendislerinin akıllarının ucundan bile geçmeyen bir devrim teknolojisinin ilk adımlarını atmış oldular. Hesap makinesi denilen ancak tarihe dünyanın ilk bilgisayarı olarak geçen cihazın boyu bir oda büyüklüğünde idi. LOL. :D Teşekkürler IBM! Teşekkürler yaptığınız büyük icatlar için. Nice 100 yıllara :D

Teknolojinin bugünlere ulaşmasında emeği olan IBM, Microsoft vb. şirket ve şahıslara teşekkürler.
Bu arada bana çok komik gelen şu var ki; sanki bu firmaların rakipleri Türk ürünüymüş gibi Microsoft ve benzeri kurumlara karşı bir öfke hakim. Bu öfkenin tek nedeni acaba izlediği para politikasımı?
Şu varki bu firmalar olmasaydı belki bu gün hala abaküs'le işlem yapacak :) yada Dos üzerinde tek tek komut girecektik. Kimse bu firmaların emeğine haksızlık etmesin derim. Fakat bu ve savunduklarım daha ucuz yada açık kaynak kodlu yazılımları desteklemediğimi göstermez.
Son olarak takım tutar gibi teknoloji ürünü (Genel olarak) savunmasına bir anlam veremiyorum. :)
Örneğin:
Intel vs Amd
Windows vs Linux
Nokia vs Samsung
IE vs Firefox
Iphone vs Diğerleri
vs vs.
Yani burdan bile çatışma çıkartıyoruz ya helal olsun bize :)

iyiki doğdun AYBİEM...!!! seni çok seviyoruz...!!!
hele ki bana faydası çok oldu bu firmanın... çalışmalarında başarılar dilerim...

saygılarr.r.rr

apple, microsoft, intel, amd, linux gibi firmalar daha portakalda vitaminken IBM vardı. birkez daha tebrikler ve teşekkürler IBM...

IBM'in küçülmesine üzülüyorum. Ama iyi ki doğdun IBM, değil mi :D

IBM'in küçülmesine üzülüyorum. Ama iyi ki doğdun IBM, değil mi :D

-------------------------------

IBM küçülmedi ki! Hatta bu sene ekonomik değer olarak microsoftu geçti

Teşekkürler IBM, PC'yi geliştirdiğin için ve iyiki doğdun...

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost