Teknoloji devinden Firefox'a büyük müjde!

Teknolojinin dev isminden Firefox'u çok sevindirecek bir haber geldi. İşte o isim ve o karar...

  • Ali Güngör

IBM'in açık kaynak başkan yardımcısı Bob Sutor, yaptığı açıklamada artık Firefox kullanacaklarını açıkladı.

Yeni bilgisayarlara standart olarak kurulacak olan Firefox, 400.000 kişi tarafından kullanılacak. IBM kendisine bağlı olan şirketlere de Firefox'u gözönüne alarak tam uyumlu internet uygulamaları geliştirmelerini isteyecek.

IBM'in tercih sebepleri Firefox'un standartlarla uyumlu ve açık kaynak olması; tek bir ticari şirkete bağlı olmaması, özelleştirme imkanı olması, rekabetçi olması, Windows, Mac ve Linux üzerinde çalışması olarak özetleniyor. IBM bu tarayıcının hızını ve işlevini övüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 22 Yorum

öve öve firefoxun mu hızını övmüş?
nerde opera, nerde chrome?
nerde bu devlet :)

E haliyle kimse bir şirkete bağlanmak istemiyor Firefox ta açık kaynak olunca kendileride ekleme yapabilir diye seçmişler.
Güzel

Doğru tercih , adam biliyor işini

IBM herzaman takdir ettigim bir firmadir. Ne kadar Opera kullansamda Firefox'u desteklemelerine sevindim. Sonucta opera acik kaynak degil ve ticari bir kurulusun bir urunu.

öve öve firefoxun mu hızını övmüş?
nerde opera, nerde chrome?
------------
olay hızdan ibaret değil, google chrome 1numaralı yasal spyware, adam neden kursun. Opera nedense her firefox eklentisi operada var derler ama isim benzerliği dışında alakası yoktur, gdin bir bakın opera not alma özelliği ile firefox not alma eklentisini bi karşılaştırın arada dağlar kadar özellik farkı var, operanın da daha on fırın ekmek yemeye ihtiyacı var.

Firefox ram sorununu son sürümlerle halletti, Firefox 4 ile de hız sorunu da kalmayacak ve 64 bit de geliyor, bu zamana kadar olmamasının nedeni ise 64 bit flash olmaması.

opera desen hızlı ama stabil değil..

chrome desen görüntü berbat..

en iyi firefox..

Bende firefox kuulanıcısıyım ama chrome firefox'un birçok kullanıcısını alıcak gibi geliyo bana.

sırf hız birşey ifade etmez,aralarında en kullanışlısı firefox

dikkat edin sadece ovmek degil tek bir sirkete bagli olmamasi da onemli bir etken. chrome ya da opera bunlara bagli degil maalesef..

firefoxun hızının diğerlerinden az da olsa düşük olması, eklentileri fazla olduğundan gözardı ediliyor.

öve öve firefoxun mu hızını övmüş?
nerde opera, nerde chrome?
nerde bu devlet :)
------------------------------------------------

kardeşim sen nereyi okuyosunda böyle yazıyosun adamlar açık kaynağı seçtiklerini belirtiyorlar sen ise hızdan bahsediyosun okuduğun yazıyı anlamadan yorum yapmasana.

firefox disindakiler hep birer sirket altinda bulunuyor.
firefox gonulluler vakifda geliştiriliyor.

bu yuzden normal onu secmeleri istedikleri gibi modifiye edebilirler acik kaynak kodlu cunku

"IBM'in tercih sebepleri Firefox'un standartlarla uyumlu ve açık kaynak olması; tek bir ticari şirkete bağlı olmaması, özelleştirme imkanı olması, rekabetçi olması, Windows, Mac ve Linux üzerinde çalışması olarak özetleniyor."

Kesinlikle çok doğru bir tespit, çok yerinde bir karar...

Hakkında bölümüne girip bakın lisans sahibi; "Katkıda bulunan herkes" diye yazıyor... Bu da demektir ki ne Google, ne Microsoft ne de Opera... Hiç kimsenin malı değilsiniz, indirip kurduğunuz Firefox sizin kendi tarayıcınızdır, tam anlamıyla özgürsünüz...

"opera desen hızlı ama stabil değil..

chrome desen görüntü berbat..

en iyi firefox.."

Chrome'un bazı sitelere gıcığı var. O sitelerde sürekli çöküyor mesela bu site. Dk başı çöküyor, Google bunu nasıl yayınlamış ya da farketmemiş(!) anlamıyorum...

bencede fırefox 1 numara

Şimdi buraya yorum yazan bir çok opera ve firefox fanatiğini mort edebilirim fakat at gözlüğünden benim geniş fontlarım algılanmıyor:)

bir IBM hayranı olarak, bu seçimin altında yatan sebepleri şöyle sıralayabiliriz :

1 - açık kaynak oluşundan dolayı, üzerinde her türlü uygulama geliştirilebilir ve istenmeyen yada uyumsuz / problemli olan kısımlar içerikten çıkartılabilir.

2 - firefoztirik' in az da olsa IE' den sonra en fazla kullanım oranı var ve bu IBM' in kullanıcıları açısından işine gelecek, yeni bir tarayıcı öğrenmek zorunda kalmayacaklar, sadece tanıdıkları tarayıcının üzerine eklenmiş yeni özelliklere alışacaklar.

3 - IBM' in, firefoztirik üzerinde profesyonelce kod değişikliği yapacak kadrosu var ve bu olgunluğa / tecrübeye sahip.

4 - dikkatli olunduğu sürece, lisans ve patent ile ilgili bir sıkıntıları olmayacaktır, buda firefoztirik üzerinde yapılacak işlerin onay bekleme sürecini ortadan kaldıracak ve daha hızlı sonuç alınabilecek.

ama bir dezavantajı var, IBM bu tarayıcıyı önce adam etmek zorunda ve stabil bir hale getirmek için biraz uğraşacak, bu da para ve zaman demektir ki, daha sonra avantaja dönüşecek bir dezavantaj olma özelliği taşımakta...

unutmayın ki, eğer IBM bu tarayıcıyı düzeltmek için para ve zaman harcayacaksa, bu en çok IBM kullanıcılarına yarayacaktır... ortalıkta IBM firefoztirriğini pek göremeyeceksiniz... bunu açıkça engellemeyecektir açık kaynak lisansı olduğu için, ama daha farklı politikalarla, sadece kullanıcılarına yönelik bir uygulama haline getirecektir...

zaten piyasada başka açık kaynaklı ve yaygın kullanıma sahip tarayıcı bulunmamakta, ayrıca firefoztirik kullanıcıları, yeterince kobay oolarak kullanıldı ve %85' lik problemler tecrübelerle ortaya çıkartıldı vede aşıldı... IBM ise bu gidişhatı uzun süreden beri izlemekteydi...

saygılarımla...

Bende bir basın toplantısı yapıp Chrome kullandığımı açıklayacağım!!!
Kimin umrunda tabiki Firefox fanatiklerinin umrunda:)))))
Zaten Firefox yükleyenler tarayıcıyı Firefox ile ilgili konu, haber, blogları okumak için kullanıyor:)

neden ie, mozilla yada opera chrome diye bölünmüşlük var anlamış değilim.bir kere özel tarayıcıların çıkmış olması hem birbirleri arasında rekabet hemde hantal ie nin belli özelliklere kavuşmasına destek olmuyormu!buda haliyle kullanıcılara fayda sağlıyor.o zaman bırakalım o güzel bu güzel değil ayırımını hepsinin tercih sebebleri farklı çünki ve kullanıcıların artık seçim şansı var ie bağımlılığı ortadan kalkıyor.aynı şekilde flash ve html5 tede benzer konular tartışılıyor..teknoloji ilerlerken geride kalanlara tepki ileri gidenlere destek olmak gerek ayırd etmeksizin..
sonuçta yapılan tüm geliştirmeler kullanıcıların beğenisi için.beğenmeyebilirsiniz ama yermenin bir anlamı yok. kimse yererek kimseyi yapıcılığa teşvik etmez.

Ateş tilkisinin baş düşmanı edipciftci bu konuda ne yazacak diye merak ediyordum :)

Eğer IBM 64 bit destekli yeni Firefox'u sadece çalışanlarına kullandırmakla kalmayıp kendi etiketiyle sunucularına koyar ve dağıtırsa edipciftci'nin bir numaralı favorisi olacaktır... (IBM çalışanlarının kullanıyor olması bile yeterli)

Bu arada Mozilla'nın başına bir Türk'ün geçtiğini de hatırlatırım:

http://www.chip.com.tr/forum/internetin-mozillasi-bir-turke-emanet_t165223.html

Tıpkı Chromium tabanlı Chrome'u yerlere vurup Chromium tabanlı Comodo Dragon'u öve öve bitiremediği gibi...

Not: edipciftci, biz sizi bu halinizle sviyoruz... Her ne kadar Firefox kullanıyor olsanız bile lütfen aynı üslupla Mozilla Firefox'a mualefet yapmaya devam ediniz... Özellikle "firefoztirik" deyiminize hayranız :D

nicoll...
söylediklerinin %90' ına katılmakla beraber, bir konuda yanılıyorsun...!!!
benim yorumlarımı okumuş olsa idin, makinama firefozztirrrik gibi uydurma bir yazılımı asla sokmayacağımı, hatta en sevdiğim insanlar için bile arşivime almayacağımı bilirdin, yada okumuş olurdun...!!! YANİ MAKİNAMDA firefozztiirrikk kurulu değil ve kullanmıyorum...!!!

AMA...!!!
IBM' in elinden geçmiş, adama akıllı güvenlik sağlanmış, stabitesi yerine oturtulmuş olursa, IBM' de tam bir güven duyarsa vede bunmu belirtir ise, işte o zaman firefoztirrik olmaktan çıkmış demektir...

eğer IE9' u beğenmez isem o zaman IBM imzalı, IBMfire kullanambilirim... ama IE9' u beğenmemem konusu çoook çooookkk zayıf bir ihtimal...

ama geriye kalan tüm konularda haklısın...

saygılar

uzun süre firefox kullandım. açılıştaki yavaşlığından dolayı internet explorer a geçtim. fakat trojan sorunları yaşamaya başladım. anormal sitelere de girmiyordum. sonra tekrar firefox a döndüm. açılışı da hızlandırmışlar ve şu an firefox süper olmuş

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play