Teknoloji dünyasında kaçan 9 büyük fırsat!

Teknoloji devleri zamanında bu hataları yapmasaydı, bugün bildiğimiz pek çok şey farklı olabilirdi!

Teknoloji dünyasında kaçan 9 büyük fırsat!

Teknoloji dünyasındaki başarısız denemelerin sayısı oldukça fazla. Teknoloji şirketlerinin uzun çalışmalar sonucunda, büyük umutlarla piyasaya sürdükleri ürünler bazen inanılmaz derecede başarılı olabiliyor, bazen ise biz ismini bile duymadan ortadan kaldırılabiliyor. Bu yazımızda, başarısız olan ürünleri değil son derece başarılı olabilecek, ancak belki yanlış zamanlama, belki yavaş hareket etme nedeniyle kaçırılan fırsatları sıralamak istiyoruz.

AOL: AOL, saat başına internetin standart olduğu bir dönemde sınırsız bağlantı sunuyordu ve büyük bir başarı yakalamıştı. Ancak 1997'de AOL bağlantılarının yüzde 60.3'lük bir bölümünün başarısız olduğu ortaya çıktı (çoğunlukla hatların meşgul olması nedeniyle). "AOL hattı meşgul", komedi konusu olmuştu. Daha kötüsü, dünyanın çevirmeli ağdan genişbanta geçtiği bir dönemde AOL, hizmetlerini yenilemekle pek ilgilenmiyordu.

Friendster: Sosyal ağ, 2002'de büyük bir üne sahipti ve önemli sosyal ağ işlevleri sunuyordu. Ancak site, yoğunluğu kaldıramadı ve site çökmeler yaşamaya başladı.

Motorola, MySpace ve Microsoft

Motorola: Razr, bir zamanların en iyi elektronik aletiydi. Bunun kullanıcı arayüzüyle veya sunulan işlevlerle alakası yoktu. Bütün her şey, telefonun ince olmasına bağlıydı. İlk olarak 2004'de piyasaya sürülen Razr, 2006 yazına dek 50 milyondan fazla sattı. Ancak Razr'ın sadece biraz değiştirilmiş sürümlerini piyasaya süren Motorola, Razr ile olan bu başarısını devam ettiremedi.

MySpace: Friendster'ın yavaş olmasının aksine, MySpace oldukça hızlıydı. Dünyaya birkaç iyi müzik grubu da kazandıran sosyal ağ, sanatsal bir yapı oluşturuyordu. Ancak karışık tasarımı ve otomatik yüklenen müzikler, animasyonlu gif arka planları, kullanıcıların başka sosyal ağlara kaçmasına neden oldu.

Microsoft: iPad'in adının anılmadığı 2001'de Microsoft, modern tablet PC'yi icat etmiş, ancak kimsenin onu istemeyceğini düşünerek fikrinden vazgeçmişti. Şirket şimdi bu yıl çıkacak Windows 8 ile açığı kapatmak istiyor.

Sony, Palm, Yahoo ve Digg

Sony: Sony 80'lerde Walkman'i icat ederek taşınabilir müzik endüstrisini meydana getirmişti. Dünyanın ilk taşınabilir CD çaları Diskman ile başarısını devam ettiren şirket, bu başarısını devam ettirebilirdi. Ancak şirketin tescilli dosya biçimlerine olan bağlılığı, MP3 çalan cihazları piyasaya sürmesini oldukça geciktirdi. Napster ile müzik indirmek, sahip olduğunuz yasal müzikleri dönüştürmekten çok daha kolaydı.

Palm: Netbook'ların varolmadığı bir dönemde, 2007'de Palm Foleo adında bir cihazla karşımıza çıkan şirket, akıllı cep ile laptop'lar arasında bulunan, uygun fiyatlı bir cihaz ortaya çıkarmıştı. Ancak piyasayı "şaşırtmaktan" çekinen Palm, onu piyasaya sürmeden önce geri çekti. Aylar sonra Asus Eee PC gibi cihazlar, Foleo'nun formülünü kullanarak büyük bir başarı yakaladılar.

Yahoo: Yahoo Facebook'u satın almış olabilirdi veya Microsoft tarafından satın alınarak bugünkü değerinden çok daha değerli olabilirdi. Flickr veya del.icio.us satın almalarını daha iyi değerlendirebilirdi.

Digg: Digg'in yeni tasarımı, işlevlerini azaltıyor, siteyi kararsız ve eğlencesiz bir hale getiriyordu. Tüm bunlar, kullanıcıların hizmetten kaçmasına neden olmuştu.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Microsoft: iPad'in adının anılmadığı 2001'de Microsoft, modern tablet PC'yi icat etmiş, ancak kimsenin onu istemeyceğini düşünerek fikrinden vazgeçmişti. Şirket şimdi bu yıl çıkacak Windows 8 ile açığı kapatmak istiyor.
---------------------------------------------------
burada 2 hata var

1. microosoft tablet bilgisayarı 2000 senesinde duyurdu

2. microsoft tablet bilgisayardan vazgeçmedi hala kullananı görüyorum

Enbüyük balığı yahoo kaçırdı arama penceresinde bir ben yoktum ozamanki bağlantılarla yahoya girmek işgenceydi

Sadece İşin ''Para'' kısmı farklı olabilirdi. Oda bu devirde herşey.....

Microsoft o yıllarda çıkarsaydı tutulmayabilirdi çünkü GSM sektöründe internet kullanımı ve 3G o kadar yaygın değildi. O tabletler internete giremedikten sonra çok fazla tercih sebebi olmazdı diye tahmin ediyorum.

Microsoft: iPad'in adının anılmadığı 2001'de Microsoft, modern tablet PC'yi icat etmiş, ancak kimsenin onu istemeyceğini düşünerek fikrinden vazgeçmişti. Şirket şimdi bu yıl çıkacak Windows 8 ile açığı kapatmak istiyor.
---------------------
MS'in yaptigi en büyük hata son 10 yildir masaüstü isletim sistemini bütün bilgisayarlarda ayni bicimde kullanilacak bicimde gelistirmesi özellikle tabletlere dayatmasiydi. Simdide tablet isletim sistemini masaüstü bilgisayarlara dayatiyor. Herseyi birakip adam gibi masaüstü icin ayri tabletler icin ayri ve cepler icin ayri isletim sistemi gelistirmesi gerekiyor.

Suanda en iyi MS isletim sistemi olan Windows 7 bile o kadar iyi bir isletim sistemi degilken kirpilmis özellikleri olan Win7 üzerine Metro arabirimi ekleyerek Win8 diye piyasaya sürmeye calismasi tam bir facia. Özellestirme acisindan Windows 7 ise cok fazla özellik sunmayip herseyi zoraki dayatmasi. HTPC bilgisayarda kullanmak istediginiz zaman dogru düzgün uzaktan kumanda desteklememesi beklemeden sonra uyanincac kumandanin calismamasindan tutunda arkaalanda calisan 70'e yakin gereksiz servisin calismasina. Ayni özellikteki Apple dizüstü 10 saate yakin pil ömrü verirken Windows'un kullandigi bu servisler yüzünden 5 saati bile zor görmesi bence tam facia. Simdi Windows 8 ciksin ve bakalim tabletlerin pil ömrü ne kadar olacak. Kimsenin gidip 5/6 saat pil ömrü olan yalnizca HTML5 uygulamalari calistiran tablete para verecegini sanmiyorum. Masaüstü ve dizüstü kullanicilari icin ise Metro arabirimi tam bir facia.

Win7 üzerine Metro arabirimi ekleyerek Win8 diye piyasaya sürmeye calismasi tam bir facia

--
win8 i kullanmadığın nasılda belli oluyor. w7 ile w8 arasında dünya kadar fark var ama acemilerin bunu farketmesi elbette zor çünkü adamlar eşşeğe binmeyi öğrenene kadar canı çıkmış şimdi mersedesi kullanamamaları normal.

Tablet PC'yi Microsoft icat etmedi, modern ilk tablet pc, Fujitsu tarafından 1997'de yapıldı, model Stylistic 1000.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir