Teknoloji tarihinin en büyük 8 fiyaskosu!

Teknoloji dünyasında başarısızlık deyince akla, işleri eline yüzüne bulaştıran bu 8 ürün geliyor!

Teknoloji tarihinin en büyük 8 fiyaskosu!

Teknolojide bugün bize büyük bir yenilik getirdiğini düşündüğümüz bir ürün, kısa zamanda utanç verici bir başarısızlığa dönüşebiliyor. Yenilikçi bir ürün ortaya çıkarmak kadar, teknolojinin hangi yönde ilerleyeceğini tahmin etmek de zor.

Listemizdeki bazı ürünler, gerçek anlamda bir başarısızlık iken bazıları, onu üreten firmanın ne yaptığının farkında olmaması nedeniyle başarısızlığa uğramış bulunuyorlar. İşte teknoloji tarihinde herhangi bir nedenle başarısız olan ve tarihe geçen 8 ürün.

Nexus Q

Google'ın yaptığı işlerin çoğunun isabetli olduğunu söylemek mümkün. Akıllı telefonlar için müthiş yazılımlar geliştirmeden, fena sayılmayacak bir arama motoruna Google'ın başarılı birçok ürünü var. Ancak en büyük firmalar bile zaman zaman fiyaskoların kurbanı olabiliyorlar. 2012'de tanılan Nexus Q da, bu tanıma tam anlamıyla uyuyor.

Tanıtıldıktan sonra yerden yere vurulan cihaz, Google tarafından mağazadan geri çekilmiş, ön-sipariş veren herkese ücretsiz olarak dağıtılmıştı.

Microsoft Kin

Kin, başarısızlık deyince akla ilk gelen cihazlardan, bu yüzden başarısızlıkla ilgili herhangi bir listeyi Kin'siz bırakmamak gerekiyor. Microsoft Kin aslında fena sayılmayan bir telefondu, ancak fiyatı aşırı derecede pahalıydı. Bugün Amazon'un vazgeçtiği Fire Phone gibi Kin de birkaç hafta içinde Microsoft tarafından çöpe atıldı.

Apple Lisa ve 5 başarısız ürün daha!

Apple Lisa

Apple Lisa sadece pahalı değil, aynı zamanda yavaş ve bir Mac'in pratikliğinden uzaktı.

Windows Vista

Vista, fazlasıyla uzun beta sürecine rağmen uyumluluk sorunları ve yavaşlığıyla kullanıcılarını canından bezdirmişti. XP'yi bırakıp Vista'ya geçmek için geçerli bir neden yoktu. Windows 7, Vista'nın sorunlarının çoğunu çözdü.

Nintendo 64 (kartuşları)

Nintendo 64 iyi bir oyun konsol olsa da Sony'nin SNES için CD eklentisi üzerinde çalıştığı sıralarda kartuş kullanma ısrarı, geleceğini olumsuz etkilemişti.

Alto

Xerox PARC, 1973'de geliştirdiği ilk PC'ye Alto adını vermişti. Cihaz, grafiksel arayüze sahipti. Ancak Xerox PARC, onu lisanslamak yerine Steve Jobs ve Bill Gates gibi isimlerin ona bakıp, ertelemelerine izin verdi. Xerox, satılan her PC'ye imzasını atma fırsatını kaçırmıştı.

Microsoft Bob

Microsoft Bob, interneti bir ev olarak hayal etmişti. Evdeki çeşitli nesneler ise uygulamaları temsil ediyordu. Firmanı Bob planları pek yolunda gitmedi. Bob'dan geriye kalan, tüm zamanların en çok nefret edilen yazı tipi Comic Sans oldu.

Netbook'lar

Bu cihazları taşımak çok kolaydı, ancak sahip oldukları donanım Windows'u bile zor çalıştırıyordu. Sonuç olarak netbook'la herhangi bir iş yapmak eziyete dönüşüyordu.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Os X Lion, Windows mobile 6.1, 3d tv...

google a fena denilmeyecek bi arama motoru demişsiniz en çok kullanılan ve dünyanın en iyi arama motoru fena değilse diğerleri çöp heralde

@30 Eki 2014 07:35 Şiddetle katılıyorum. Böyle saçma bir laf etmeden arama motorunun dünyadaki kullanım paylarına bir baksaydınız keşke. Ek olarak bir ürünün çok kullanılması onun iyi olduğunun garantisi değildir. Bu durumda başka arama motou algoritmaları ve yenilikleri, kabiliyetleri ile google ı karşılaştırdınız mı ?

comic sans tan kim nefret ediyor ki

Samsungun ta kendisi :D

Başarısızlıklar kıralı microzort

Fena sayılmayacak tarayicimi ? Saçmalamayin ya

Netbooklar hüsran degil bence büyük bir basaridir.hala kullaniyorum. Ve tum islerin altindan kalkiyor.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir