"Teknolojide Bir Kadın Olmak Berbat Bir Şey"

Google'a cinsiyet ayrımcılığı nedeniyle dava açan eski çalışanı, bu kez de teknoloji dünyasında kadın olmak konusunda sert bir yazı yazdı!

  • H. Hüseyin Öztürk
"Teknolojide bir kadın olmak berbat bir şey"

Eski çalışanı olduğu Google'a geçen ay dava açan Loretta Lee, kendi web sitesi Unicorn Techie'de bugün yayınladığı blog'da yazılım mühendisliği ve genel olarak teknoloji endüstrisindeki cinsiyet ayrımcılığından bahsetti. Lee'nin söylediğine göre, "Teknolojide çok az kadın olmasının sebebi, teknolojide bir kadın olmanın berbat bir şey olması."

Lee'nin blog yazısında Google'a karşı olan davasının detayları bulunmuyor. Açtığı dava, erkek iş arkadaşlarının hatalarıyla ve firmanın insan kaynakları departmanı ile ilgili suçlamaları içeriyor. Ama Lee, bu blog yazısında bunların yerine 1980'lerden beri neden teknoloji endüstrisindeki kadınların durmaksızın azaldığı hakkında kendi teorisini anlatıyor.

Lee'nin iddiasına göre, teknoloji firmaları (ve çalışanları) kadınlara karşı farkında olmadan ayrımcılık yaptıklarını kabul etmemekle kalmıyor, aynı zamanda çalışan çeşitliliğini arttırmaya yönelik sahte destek de daha çok kadın mühendis yeteneklerinin işe alınmasına engel oluyor. Lee'nin söylediğine göre Google gibi firmaların yayınladığı çeşitlilik istatistikleri, firmaların lehine görünecek şekilde hileler içeriyor.

Kadın mühendislerin iş bulma konusunda daha avantajlı olması şeklindeki algılara ise Lee, bu algının erkek ve kadın çalışanların oranı arasındaki gerçek farkı gölgelediğini söylüyor. Lee'ye göre kadınlar, aşırı şekilde azınlıkta.

Lee'nin orijinal blog yazısına buradan (İngilizce) ulaşabilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

Aslında kadın ve erkeğin aritmetik zekası arasında bir fark yoktur, Lee ama bizlerle sizin arasında bir fark var: Dünyaya bakış. Bizler et yeriz, Lee, sizlerse ot; çünkü bizler avcıyız, sizlerse toplayıcı. Avcılık ve Toplayıcılık. Google'ın elinde eminim ki bütün dünyanın performans istatistikleri vardır. Tabii ki kadının da erkeğin de. Ne yazık ki bazı konumlar için avcı olmak gerekiyor. Bizi avcı yapan şey testosterondur. Eşit şartlarda yarıştığımızı unutma! Mesele performanstır. Öpüyorum...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play