Teknolojinin devleri yapay zeka için buluşuyor!

Google, Facebook, Microsoft, IBM ve Amazon... 5 büyük dev, teknolojinin geleceğini yakından etkileyecek yapay zeka çalışmaları için bir araya geliyor!

  • Cenk Atlı
Teknolojinin devleri yapay zeka için buluşuyor!

Teknoloji endüstrisinin beş büyük devi yapay zeka çalışmaları açısından güçlerini birleştiriyor. Konuyla ilgili New York Times Eylül ayının başlarında yayınladığı bir haberde Google, Facebook, Microsoft, IBM ve Amazon'un bir araya gelerek yapay zekayla ilgili bir proje üzerinde fikir alışverişinde bulunduklarını duyurmuştu. Söz konusu işbirliğine dair detaylar da yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı.

"Partnership on Artificial Intelligence to Benefit People and Society" ("İnsan ve Toplum Yararı için Yapay Zeka Üzerinde İşbirliği") adı verilen bu ortaklığın yapay zeka çalışmalarına dair etik, şeffaflık ve gizlilik gibi alanlarda elde edilebilecek en iyi uygulamaların araştırılması ve tavsiyesiyle ilgili olduğu belirtiliyor. Söz konusu proje ayrıca araştırmacıların ve endüstrideki önemli oyuncuların da birbirleriyle iletişim kurmaları adına açık bir platform oluşturmayı hedefliyor.

Bu dikkat çekici girişimin web sitesinde konuyla ilgili yer alan açıklama ise şöyle: "Yapay zeka teknolojilerinin insanların yaşamlarının niteliğini arttırmak adına harika bir umut vadettiğine inanıyoruz. Bu teknolojiler insanlığa; iklim değişikliği, yiyecek, eşitsizlik, sağlık ve eğitim gibi önemli küresel zorluklar açısından yardımcı olması için kullanılabilir."

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

Skynet yaklaşıyor =D

Veee, tabii ki Apple yok...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play