Teknolojinin faydasına daha çok inanıyoruz!

Microsoft'un Türkiye'yi de içeren araştırmasının sonuçları, hakkımızda bakın neler ortaya çıkardı!

Teknolojinin hayata faydasına daha çok inanıyoruz!

Microsoft, Türkiye dahil 10 ülkede gerçekleştirdiği anketin sonuçlarını Davos'ta düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu'nda açıkladı. Rapora göre Türkiye teknolojinin hayata olumlu katkısına ABD gibi gelişmiş ülkelerden daha çok inanıyor.

Microsoft'un 10 ayrı ülkede, 10 binden fazla internet kullanıcısı üzerinde gerçekleştirdiği yeni anket, farklı bölgelerde bulunan ve farklı gelişmişlik seviyesine sahip ülkelerin teknolojiye bakış açılarındaki değişimleri ortaya koydu. Özellikle gelişmekte olan ülkelerden ankete katılan kullanıcılar, bireysel teknolojilerin inovasyonun ve ekonomik gelişimin temelini oluşturduğunu düşünüyor.

Microsoft, anketin sonuçlarını İsviçre'nin Davos şehrinde gerçekleştirilen Dünya Ekonomik Forumu sırasında paylaştığı bir rapor eşliğinde açıkladı. Rapor, "Dünyadan Görüşler: Kişisel Teknolojiler Hayatımızı Nasıl Kolaylaştırıyor" (Views from Around the Globe: How Personal Technology is Changing Our Lives) başlığıyla yayınladı.
 "İster bir dünya başkentinde yaşayın ister uzak bir köyde, insanlar kişisel teknolojilerin bireysel ekonomik gelişim için önemli bir araç olduğu düşünüyor" diyen Microsoft Stratejilerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Mark Penn, kültürel farklılıklara ve teknoloji adaptasyonundaki değişimlere rağmen, küresel anlamda gelişimin hissedilir ölçüde olduğuna dikkat çekti.

Türkiye teknolojiye inanan ülkeler arasında

Anketten çıkan ilgi çekici sonuçlar şöyle sıralanıyor:   

•    Türkiye'nin de içinde olduğu gelişmekte olan ülkelerde teknolojinin dünyayı daha iyi bir yer yaptığına inanç yüzde 92. Teknolojinin sosyal değerler üzerindeki olumlu etkisine inanç ise yüzde 74.

•    Türkiye'de teknolojinin en olumlu etkisi ulaşım ve eğitim alanında görülürken, en negatif değerlendirildiği alan kişisel mahremiyet ve aile bağlarına olan etki.

•    Dünya genelinde katılımcıların büyük bir bölümü, kişisel teknolojilerin işe yönelik inovasyonda ve bireylerin yeni iş girişimlerinde olumlu etkisi olduğuna inanıyor.

•    Gelişmekte olan ülkelerden ankete katılanlar, özellikle de Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin, kişisel teknolojilerin yeni iş fırsatları doğurduğunu ve ekonomik uçurumun kapanmasında etkili olduğunu düşünüyor. Kişisel teknolojilerin ülkeler arası ekonomik uçurumu kapattığını düşünenlerin oranı yüzde 75. Gelişmiş ülkelerde yaşayanlarda bu oran yüzde 59. Çin'de yüzde 94, Meksika ve Rusya'da yüzde 85. Bu konuda en inançsız olan ülke ise yüzde 45 ile Japonya.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Teknoloji candır

Lan Türkiyeye güveniyoruz diyeceğinize Windows Phone platformunda Türkiye için bing arama motoru ve konuşmaya Türkçe desteği verin. Microsoft Türkiyenin yaptığı sadece konuşmak başka işe yaramıyor.

niyeyse benim kişiliğim hep sağ taraftaki mavi değerler bu araştırmaya ben ve benim gibiler katılmadı mı yoksa?

hükümetimiz ve microsoft gibisi yok ..yaşasın kral

MS en son güvenilecek şirkettir...

@grezimonk laf söyledi balkabağı

Micrososft ilk once tum hizmetlerini duzene koysun Teknoloji Maalesef Kişilerin ozel hayatından tutunda gizlilik guvenliklerini etkiliyor bunun sonucunda intiharlar ortaya çıkıyor ama maalesef facebook twitter ve porno siteleri insanlara zevk heyecan vererek onları yutuyor para kazanıyor bu zihniyet olduğu surece maalesef!

Sen de yorum yaz

 


Bu konuda okuyacaklarınız
1
Teknolojinin hayata faydasına daha çok inanıyoruz!
2
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir